Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Плата за землю та податок на нерухомість: із 16.03.2024 діють нові пільги

10.30, 27 березня 2024
2254
0

Із 16.03.2024 з набранням чинності Законом № 3603 змінюється низка положень ПКУ й інших законодавчих актів. Особливо варті уваги зміни, які стосуються надання пільг платникам податків, чиє майно було знищене внаслідок бойових дій або перебуває на територіях, де проведена обов'язкова евакуація. Розглянемо це докладніше.

Плату за землю не сплачують за ділянки під знищеною нерухомістю

У новому п. 69.141 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено:

Не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані зазначені об'єкти нерухомого майна, внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.

Отже, для платників земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності передбачено нову пільгу. Пільгу надають як юридичним, так і фізичним особам.

Пільгу надають щодо земельної ділянки, на якій розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.

Варто додати, що в таких випадках також не сплачують і податок на нерухоме майно за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості. Пільга передбачена в п. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Для застосування пільг із плати за землю та податку на нерухоме майно інформація про знищені об'єкти житлової та нежитлової нерухомості та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані ці об'єкти, мають бути внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України (далі - Реєстр майна).

Окремо в п. 69.141 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ встановлено обмеження щодо площі земельної ділянки в разі застосування пільги:

Площі земельних ділянок, на які поширюється дія цього підпункту, обмежуються:

для фізичних осіб - власників знищених об'єктів житлової нерухомості:

у селах - не більш як 0,25 гектара,

у селищах - не більш як 0,15 гектара,

у містах - не більш як 0,1 гектара;

для фізичних та юридичних осіб - власників знищених об'єктів нежитлової нерухомості та юридичних осіб - власників знищених об'єктів житлової нерухомості:

100 відсотків площі земельної ділянки - у разі якщо загальна площа знищеного об'єкта житлової або нежитлової нерухомості дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об'єкт нерухомого майна;

50 відсотків площі земельної ділянки - у разі якщо загальна площа знищеного об'єкта житлової або нежитлової нерухомості не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований об'єкт нерухомого майна.

Для зручності узагальнимо ці обмеження в табличній формі.

Таблиця. Обмежуючі критерії для пільги з плати за землю за ділянки під знищеними об'єктами нерухомості

Розташування земельної ділянки

Земельна ділянка під об'єктом

житлової нерухомості

нежитлової нерухомості

Для платників - фізичних осіб

Земельні ділянки в селах

не більш як 0,25 гектара

100 % площі земельної ділянки (якщо загальна площа об'єкта нерухомості ? 1/3 загальної площі земельної ділянки)

500 % площі земельної ділянки (якщо загальна площа об'єкта нерухомості < 1/3 загальної площі земельної ділянки)

Земельні ділянки в селищах

не більш як 0,15 гектара

Земельні ділянки в містах

не більш як 0,1 гектара

Для платників - юридичних осіб

Незалежно від місця розташування

100 % площі земельної ділянки (якщо загальна площа об'єкта нерухомості ? 1/3 загальної площі земельної ділянки)

500 % площі земельної ділянки (якщо загальна площа об'єкта нерухомості < 1/3 загальної площі земельної ділянки)

Період застосування пільги також визначено в п. 69.141 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ:

Плата за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, не нараховується і не сплачується за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, у якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 1 січня 2026 року.

Отже, пільга діє в такому часовому проміжку:

початок застосування пільги - з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна;

закінчення застосування пільги - до останнього числа місяця, у якому:

- зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або

- до останнього числа місяця, у якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 1 січня 2026 року.

Тож, платники - юридичні особи можуть подати уточнюючі податкові декларації як за поточний рік, так і за минулі роки з огляду на те, на який саме період припадає дата знищення об'єкта нерухомості згідно з даними Реєстру майна. Відкоригувати нараховані податкові зобов'язання із земельного податку чи орендної плати можна за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна. Якщо за такі періоди вже було сплачено податкові зобов'язання, то такі суми будуть зараховані в рахунок майбутніх платежів або в рахунок погашення податкового боргу.

Також податкові повідомлення-рішення про сплату плати за землю за такі земельні ділянки підлягають скасуванню та відкликанню, а грошові зобов'язання та податковий борг, які були нараховані податковим органом, мають бути анульовані.

Водночас нагадаємо, що сьогодні вже діє пільга щодо плати за землю (орендної плати і земельного податку) за ділянки, які розташовані:

• на територіях активних бойових дій;

• на тимчасово окупованих територіях.

Статус таких територій має бути визначений у Переліку № 309. Порядок застосування платниками цієї пільги передбачено пп. 69.14 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Докладніше про це читайте в публікації "Земельна ділянка на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій: пільги з плати за землю".

Крім того, пільгу з податку на нерухоме майно надають щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно не нараховують і не сплачують із першого числа місяця, у якому було визначено відповідний статус території за Переліком № 309, і до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Пільги щодо нерухомості на територіях обов'язкової евакуації

Податок на нерухоме майно, а також плата за землю, яка включає земельний податок й орендну плату за землі державної та комунальної власності, належать до низки місцевих податків і зборів. Щодо об'єктів нерухомості, які знаходяться на територіях, де оголошують обов'язкову евакуацію, Законом № 3603 передбачено окремий порядок застосування податкових пільг.

В оновленому п. 12.3 ПКУ, починаючи з 16.03.2024, є новий абзац:

Рішення органів, зазначених у частині третій статті 33 Кодексу цивільного захисту населення (крім керівників суб'єктів господарювання), про обов'язкову евакуацію населення є підставою для обов'язкового прийняття відповідним органом місцевого самоврядування або військовою адміністрацією чи військово-цивільною адміністрацією (на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради) в межах територій, щодо яких прийнято рішення про обов'язкову евакуацію населення, рішень про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб.

Мова йде про запровадження податкових пільг із плати за землю та податку на нерухомість у зв'язку з обов'язковою евакуацією населення, яку проводять за рішенням Кабміну, обласних адміністрацій, Київської міської держадміністрації або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до оновленого п. 12.3 ПКУ рішення про застосування податкових пільг має бути прийняте в обов'язковому порядку. На весь період, протягом якого діятиме рішення щодо обов'язкової евакуації, місцевою радою або військовою адміністрацією в межах відповідної території встановлюють пільги для фізичних і юридичних осіб щодо плати за землю (тобто земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно.

Зауважимо: відповідно до абзацу першого п. 12.3 ПКУ рішення органів місцевого самоврядування про запровадження нових пільг має бути прийняте до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування цих пільг, і також має бути офіційно оприлюднене відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня цього ж року (п. 12.5 ПКУ). Але за новими правилами, передбаченими для територій обов'язкової евакуації, така процедура скасовується. Інформація щодо нових податкових пільг має оприлюднюватись органом місцевого самоврядування, а також передаватися ним щокварталу до податкових органів, які повинні будуть її враховувати під час визначення податкових зобов'язань платникам земельного податку, орендної плати та податку на нерухоме майно на відповідній території, де відбулась обов'язкова евакуація.

Прийняття рішення про обов'язкову евакуацію на певній території та запровадження податкових пільг є підставою для подання юридичними особами уточнюючої податкової звітності з плати за землю та податку на нерухоме майно з метою уточнення податкових зобов'язань на поточний рік.

Інші зміни

Законом № 3603 також унесені зміни до пп. "є" і пп. "ж" пп. 266.2.2 ПКУ з метою актуалізації назв класів об'єктів нерухомості, щодо яких діє пільга з податку на нерухоме майно. Попередня редакція цих підпунктів містила посилання на Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який скасовано згідно з наказом Міністерства економіки України від 16.05.2023 р. № 3573.

Тож, відтепер пп. "є" і пп. "ж" пп. 266.2.2 ПКУ містять посилання на чинний Державний класифікатор і актуальні назви відповідних класів об'єктів нерухомості, зокрема:

"є) будівлі промисловості, віднесені до класу "Промислові та складські будівлі" (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку;

ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку".

Дотичними до оглянутої теми й корисними будуть такі публікації:

"Земельна ділянка на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій: пільги з плати за землю";

"Земділянку розташовано за межами населеного пункту, де ведуться бойові дії: чи поширюється на неї пільга з плати за землю";

"Земельний податок для юридичних осіб: нарахування та звітність за 2024 рік";

"Податок на нерухомість у 2024 році: нарахування та звітність для юридичних осіб";

"Звітуємо та сплачуємо податок на нерухомість в умовах війни".

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 3603 - Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства" від 23.02.2024 р. № 3603-IX.

3. Перелік № 309 - Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка ЛІГА:ЗАКОН

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему