Чи відображати об'єкти нерухомості, якщо їх надано в оренду й раніше їх уже було відображено в повідомленні за ф. № 20-ОПП? Щоразу, коли здаємо в оренду частину приміщення, теж потрібно відображати й зазначати відповідну площу? І те саме стосується автомобілів: чи потрібно відображати, якщо взяли в оренду або придбали для проведення тест-драйву; чи можна одним рядком один раз усі автомобілі, чи кожний автомобіль потрібно показати окремо?
У разі зміни стану об'єкта оподаткування, тобто в разі його передання в оренду або ж отримання в оренду нового об'єкта, повідомлення за ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією потрібно подати обов'язково. А ось щодо відображення об'єктів оподаткування поговорімо розлогіше.
Передусім зауважимо, що в разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування) платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, у таких самих порядку та строки, як і в разі реєстрації, створення чи відкриття об'єкта оподаткування (п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588). Також юридична особа інформує про всі об'єкти оподаткування крім тих, відомості щодо яких надали до відповідних контролюючих органів відокремлені підрозділи такої юридичної особи (абз. 3 п. 8.2 розд. VIII Порядку № 1588).
У повідомленні за ф. № 20-ОПП наводять інформацію про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду. На цьому наполягають і податківці (роз'яснення з категорії 116.11 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Повідомлення № 20-ОПП потрібно заповнити з дотриманням Пам'ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до повідомлення № 20-ОПП), що містить опис даних, які необхідно вказати у відповідних графах цього повідомлення. Відповідний стан об'єкта оподаткування та вид права на об'єкт зазначають із дотриманням п. п. 6, 7 Пам'ятки відповідно до правовстановчих документів на момент заповнення повідомлення № 20-ОПП.
У повідомленні № 20-ОПП для кожного об'єкта оподаткування потрібно зазначити відповідний стан (графа 9 "Стан об'єкта оподаткування") - орендується, здається в оренду, відчужений / повернений власнику, а також вид права (графа 10 "Вид права на об'єкт") - право володіння, користування, оренди, найму тощо, який визначено відповідними правовстановчим документами.
Інформацію про однотипні (за видом, використанням, станом і видом права власності) автомобільні транспортні засоби, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг, інших ніж пасажирські та вантажні перевезення, можна подати в повідомленні за ф. № 20-ОПП як узагальнену з типом об'єкта оподаткування "автомобільні транспортні засоби" ("Автотранспорт") і зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі "Реєстраційний номер об'єкта оподаткування".
У графі 9 потрібно вказати фактичний стан об'єкта оподаткування на момент заповнення повідомлення за формою № 20-ОПП, наприклад: експлуатується, орендується, об'єкт відчужений / повернений власнику тощо.
У графі 10 "Вид права на об'єкт" треба зазначити той вид права на об'єкт, який визначено відповідним правовстановчим документом.
Графу 12 "Реєстраційний номер об'єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)" потрібно заповнити в разі реєстрації об'єкта оподаткування у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера (номер кузова транспортного засобу - для легкового автомобіля; номер шасі транспортного засобу - для вантажного автомобіля та причепа).
Щодо нерухомого майна слід урахувати таке. Податківці наголошують, що для надання інформації про приміщення / частину приміщення, які орендують / передають в оренду підлягає застосуванню принцип укрупнення інформації. Наприклад, про частину приміщення складу, офісу, магазину не потрібно повідомляти контролюючий орган, якщо про склад, офіс чи магазин, складовою частиною яких є зазначені приміщення / частина приміщень, уже повідомлено контролюючий орган поданим повідомленням № 20-ОПП (див. ІПК ДПСУ від 29.10.2021 р. № 4130/ІПК/99-00-12-01-02-06 та роз'яснення з категорії 116.11 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Розгляньмо невеличкий приклад.
ПРИКЛАД.
Умова:
Підприємство отримало авто в довгострокову оренду, а також надало в оренду частину офісу. Крім того, після короткострокового використання підприємство повертає інше авто власнику.
Рішення:
Зразок заповнення повідомлення 20-ОПП в описаній ситуації наведено на рисунку.
Зразок заповнення повідомлення 20-ОПП
|
Радимо також ознайомитися і з такими публікаціями:
"Як заповнити розділ 3 форми № 20-ОПП: роз'яснення податківців";
"Форма № 20-ОПП: робочі ситуації та відповідальність";
"Форма № 20-ОПП: підстави для подання та порядок складання".
Резюме статті
Якщо автомобільні транспортні засоби однотипні за видом, використанням, станом і видом права власності, то інформацію про них можна відображати в повідомленні за формою № 20-ОПП як узагальнену з типом об'єкта оподаткування "автомобільні транспортні засоби" ("Автотранспорт") із зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі "Реєстраційний номер об'єкта оподаткування". Тобто власне авто показують окремо від орендованого, оскільки стан об'єкта в них різний. Водночас, якщо підприємство отримує в оренду авто, а стан об'єктів, про які вже повідомлено до ДПС, незмінний, то до повідомлення за ф. № 20-ОПП потрібно внести дані лише про новий об'єкт.
Принцип укрупнення інформації застосовний до інформації про приміщення / частину приміщення, які орендують / передають в оренду. Якщо про склад, офіс чи магазин уже повідомлено контролюючий орган повідомленням № 20-ОПП, то про частину приміщення таких складу, офісу, магазину повідомляти не потрібно. Водночас, якщо в таких об'єктів змінюється стан, тобто частину приміщення передають в оренду, подати повідомлення № 20-ОПП потрібно.
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Порядок № 1588 - Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Віталій Городній,
юрисконсульт ЛІГА:ЗАКОН
Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.