Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відпустка працівнику під час призупинення дії трудового договору: як оформити

16.00, 11 вересня 2024
150
0

Документ:

лист Міністерства економіки України від 14.06.2024 р. № 4701-05/43366-09

Кому читати:

керівникам підприємств (установ, організацій), кадровикам, бухгалтерам

Що сталося:

Мінекономіки роз'яснює дії роботодавця в разі надання працівнику відпустки під час призупинення дії трудового договору

Ще з 24 березня 2022 року Закон № 2136 запровадив особливий механізм трудових відносин між роботодавцем і працівником - призупинення трудового договору.

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 13 Закону № 2136, призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Докладніше про це читайте в публікації "Призупинення дії трудового договору: умови та порядок дій роботодавця".

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а отже за працівниками зберігаються всі права, передбачені трудовим законодавством. Серед них - право на відпустку, яку роботодавець має надавати працівнику за відпрацьований час.

У коментованому листі Мінекономіки підтверджує, що в період призупинення дії трудового договору законодавством не заборонено працівнику скористатися відпусткою, передбаченою статтею 19 Закону № 504. І хоча в листі Мінекономіки згадує про додаткову відпустку для працівників, які мають дітей, це твердження можна застосовувати і щодо інших видів відпусток, а саме щорічної основної та щорічної додаткової.

Аналогічний висновок зроблено і в листі Держпраці від 05.07.2024 р. № 2463/2.1/2.1-24а:

Законодавством про працю не встановлені вимоги щодо поновлення дії трудового договору або інші особливі умови щодо процедури надання працівникам відпусток, з якими призупинена дія трудових договорів, а отже роботодавець може надати працівнику вищезазначену відпустку за його заявою або відповідно до графіка.

Але в таких випадках виникає питання щодо необхідності відновлення дії трудового договору на період відпустки і документального оформлення цього факту.

У коментованому листі Мінекономіки не надало чіткої відповіді на це питання, а лише обмежилося рекомендаціями:

<...> з метою дотримання принципу правової визначеності, а також убезпечення від потенційного виникнення індивідуальних трудових спорів, рішення щодо видання наказу (розпорядження) про відновлення дії трудового договору на час відпустки приймається роботодавцем.

Але щоб прийняти відповідне рішення, роботодавець має розуміти, які будуть наслідки прийняття або неприйняття такого наказу. Тому звернімо увагу на таке.

До стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховують час, коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково (п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 504).

Тому період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки працівникові. А от період щорічної або соціальної відпустки для працівників із дітьми включають до стажу для надання щорічної відпустки.

Тож одразу виникає запитання: враховувати чи ні до стажу період відпустки, яку надано під час призупинення дії трудового договору? На думку автора, так, адже в іншому разі буде зменшено стаж для майбутніх відпусток, що безперечно порушує інтереси працівника.

Крім того, період призупинення трудових відносин є поважною причиною відповідно до п. 3 Порядку № 1266, а отже він зменшує тривалість розрахункового періоду під час обчислення середньоденної зарплати для нарахування лікарняних і декретних. Разом із тим період щорічної або соціальної відпустки включають до розрахункового періоду, а оплату відпустки - до суми загального заробітку під час розрахунку середньої зарплати.

Тож якщо на той самий період припадають різні події, які мають абсолютно протилежні наслідки для працівника, виникає потреба чіткої ідентифікації цього періоду.

І задля уникнення невизначеності в цьому питанні роботодавцю варто все ж таки видавати наказ про відновлення дії трудового договору на період відпустки працівника. У такому наказі може бути вказано, наприклад, так:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

2. Закон № 2136 - Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 р. № 2136-IX.

3. Закон № 504 - Закон України "Про відпустки" від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

4. Порядок № 1266 - Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка LIGA ZAKON

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему