Україна попри непрості часи дотримується своїх зобов'язань на євроінтеграційному шляху. Зокрема, продовжує роботу з організації інформаційного обміну у фінансовій сфері. Тож сьогодні пропонуємо поговорити про особливості цього процесу.
Передусім зауважимо, що наша країна обмінюється інформацією зі своїми міжнародними партнерами за різними напрямами і щодо кожного передбачено свої нюанси.
Інфообмін про фінрахунки
19 серпня 2022 року ДПС як компетентний орган України приєдналася до Угоди CRS (Multilateral Competent Authority Agreement on Automatic Exchange of Financial Account Information).
Для забезпечення приєднання України до системи міжнародного обміну інформацією про фінансові рахунки відповідно до Угоди CRS 20 березня 2023 року було прийнято Закон № 2970, який набрав чинності 28 квітня 2023 року.
Закон № 2970 у вітчизняне податкове законодавство вніс уточнення щодо регулювання прав та обов'язків фінансових агентів, їх клієнтів (власників рахунків) та контролюючих органів у зв'язку зі збором інформації про фінансові рахунки та автоматичного обміну цією інформацією з державами-партнерами за Угодою CRS.
Після позитивного проходження оцінювання рівня інформаційної безпеки ДПС, що проводив Глобальний форум Організації економічного співробітництва та розвитку, Угода CRS 28 червня 2024 року набрала чинності для України.
На сьогодні Україна обмінюється фінансовою інформацією щодо рахунків у межах Угоди CRS із близько 120 країнами світу, які приєдналися до автоматичного обміну фінансовою інформацією відповідно до Багатосторонньої угоди CRS.
Обмін звітами у розрізі країн
4 липня 2024 року для України набула чинності Угода CbC (Multilateral Competent Authority Agreement on the Exchange of Country-by-Country Reports).
Тож платник податків - резидент України, що належить до міжнародної групи компаній (далі - МГК), у випадках, визначених пп. 39.4.10 ПКУ, зобов'язаний подавати до податкової Звіт CbC в електронній формі.
Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз?яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.
Звіт CbC подають у разі, якщо сукупний консолідований дохід МГК, до якої входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно зі стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія МГК (за відсутності інформації - відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку), дорівнює або перевищує відповідний показник мінімального розміру сукупного консолідованого доходу, визначений пп. 39.4.102 ПКУ, та за наявності однієї з таких обставин:
• платник податків є материнською компанією МГК;
• материнська компанія МГК уповноважує платника податків - резидента України на подання Звіту CbC до контролюючого органу;
• відповідно до вимог законодавства юрисдикції податкового резидентства материнської компанії МГК подання Звіту CbC від такої МГК не вимагається;
• між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії МГК є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але не набрала чинності відповідна угода QCAA станом на дату закінчення фінансового року, за який згідно з пп. 39.4.11 ПКУ має бути подано Звіт CbC щодо такої МГК;
• між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії МГК є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але наявні факти системного невиконання відповідної угоди QCAA. Про наявність таких фактів (у тому числі виявлених на підставі повідомлення іноземної юрисдикції податкового резидентства уповноваженого учасника МГК про системне невиконання відповідної угоди QCAA, наданого компетентному органу України) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, повідомляє платника податків - резидента України, який належить до МГК, материнська компанія якої є податковим резидентом такої іноземної юрисдикції. Зазначене повідомлення надсилають протягом 10 робочих днів із дня встановлення передбачених цим абзацом фактів у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ. Якщо більше ніж один учасник такої МГК є платником податків - резидентом України, зазначене повідомлення надсилають одному з них за вибором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Згідно з пп. 39.4.102 ПКУ для цілей подання Звіту CbC застосовують такі показники мінімального розміру сукупного консолідованого доходу МГК, до якої входить платник податків:
• еквівалент 750 мільйонів євро - для обставин, визначених абзацом третім пп. 39.4.10 ПКУ;
• еквівалент 750 мільйонів євро - для обставин, визначених абзацами четвертим - сьомим пп. 39.4.10 ПКУ, але якщо законодавством іноземної юрисдикції податкового резидентства материнської компанії МГК або уповноваженого учасника материнської компанії (у разі його призначення материнською компанією) визначено інший розмір сукупного консолідованого доходу МГК, деномінований не в євро, який згідно із законодавством такої іноземної юрисдикції застосовують для цілей подання Звіту CbC (за наявності такого законодавства), граничним розміром для обставин подання Звіту CbC вважається такий інший розмір.
У разі якщо платник податків не є материнською компанією МГК, з огляду на той факт, що відповідна угода QCAA станом на дату закінчення фінансового року (станом на 31.12.2023) не набула чинності, подання Звіту CbC у 2024 році за звітний період, який закінчується в період із 1 січня до 31 грудня 2023 року, від платника податків не вимагається (див. ІПК від 03.09.2024 р. № 4320/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК).
За інформацією, оприлюдненою на вебсайті ОЕСР, Україна входить до переліку 103 підписантів (сторін) Угоди CbC із датою її підписання 03.11.2022 (https://www.oecd.org/tax/automatic-exchange/about-automatic-exchange/cbc-mcaa-signatories.pdf).
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. Угода CRS - Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки від 29.10.2014 р.
2. Угода CbC - Багатостороння угода компетентних органів про автоматичний обмін звітами в розрізі країн від 27.01.2016 р.
3. Звіт CbC - Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній, затверджений наказом Мінфіну від 14.12.2020 р. № 764.
4. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Олена Гармай,
експертка LIGA ZAKON
Нова LIGA360 - найефективніший помічник у роботі бухгалтера. Завжди тримай під рукою аналітику і відповіді щодо бухгалтерського обліку, звітності, податків та змін воєнного стану. Тільки зараз замов вигідно на умовах Special program.