Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безоплатний експорт у ФОП на загальній системі: валютний нагляд та облік

14.30, 1 квітня 2025
26
0

Податкові наслідки безоплатного експорту для ФОПів

ФОП на загальній системі - платник ПДВ здійснює ЗЕД, є виробником продукції. Новий покупець-нерезидент має намір перше постачання отримати безоплатно як зразок. У контракті є відповідний пункт. Як це вплине на валютний нагляд?

Які податкові наслідки для ФОП:

- чи повинні ми реєструвати податкову накладну, за якою вартістю й датою? Чи треба складати компенсувальну податкову накладну?

- як бути з витратами, що виникають під час виготовлення продукції, яку буде безоплатно поставлено покупцю як зразок? Чи впливає це на прибуток і витрати ФОП?

Валютний нагляд

Насамперед зауважимо, що для валютного нагляду безоплатне вивезення товарів не вважається експортом. Зокрема, відповідно до положень абз. 10 ст. 1 Закону № 959 експорт (експорт товарів) - продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін "реекспорт (реекспорт товарів)" означає продаж іноземним суб'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, що були раніше імпортовані на територію України.

Отже, експортом товарів уважається саме продаж (тобто оплатне постачання) товарів нерезиденту. І з цього випливає, що безкоштовне постачання товарів (вивезення) для валютного нагляду не є експортом.

Виходячи з цього, на операції з безоплатного вивезення товарів взагалі не поширюються норми п. 142 Постанови № 18, відповідно до яких граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Однак податківці іноді на цей нюанс не звертають уваги і поширюють загальні норми щодо проведення валютного нагляду й на операції безоплатного експорту (див., приміром, ІПК ДПСУ від 15.09.2023 р. № 3043/ІПК/99-00-21-03-02-06). Хоча навіть за логікою зрозуміло, що оплата за безоплатно надані товари від нерезидента ніколи не надійде, і тому дотриматися передбаченого законодавством терміну надходження виручки в такій ситуації неможливо.

Водночас у разі виникнення непорозумінь із контролерами можна ще послатися на норми пп. 1 п. 143 Постанови № 18, згідно з якими граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 142 цієї Постанови, не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений ст. 20 Закону № 361 (400000 грн), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій. Навряд чи в цій ситуації вартість безоплатно поставлених товарів перевищує порогову суму 400000 грн.

Податковий облік

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)

У ПКУ не передбачено прямих норм, які б регулювали операції з безоплатного постачання зразків товарів. Тому однозначні висновки зробити складно. Зрозуміло тільки, що доходи за цією операцією у ФОП не виникають, оскільки виручки під час безоплатного постачання товарів немає.

Щодо витрат за поставленими товарами варто зазначити таке. З одного боку, згідно з пп. 177.4.1 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів.

Продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари (пп. 14.1.202 ПКУ).

Отже, за формальними ознаками безоплатна передача товарів належить до операції з продажу. Відповідно, витрати на виготовлення такої продукції можна включити до переліку витрат ФОП на загальній системі оподаткування.

З іншого боку, не включаються до складу витрат підприємця витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем (пп. 177.4.5 ПКУ).

Господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).

У такому випадку можна стверджувати, що безоплатно поставлені товари використовували в діяльності, спрямованій на отримання доходу, оскільки така операція є необхідною умовою для укладення договору з нерезидентом на оплатне постачання товарів.

Між тим цілком можливо, що податківці під час перевірки наполягатимуть на тому, що безоплатно поставлені товари не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем і їх не можна включати до складу витрат ФОП.

З огляду на зазначене радимо Вам отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію на підставі ст. 52 ПКУ. Так Ви почуватиметеся впевненіше.

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

ПДВ

Відповідно до норм пп. 195.1.1 ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковують операції з вивезення товарів за межі митної території України:

- у митному режимі експорту (пп. "а" пп. 195.1.1 ПКУ);

- у митному режимі реекспорту, якщо товари поміщено в такий режим відповідно до п. 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та п. 5 ч. 1 ст. 86 МКУ (пп. "б" пп. 195.1.1 ПКУ).

<…>

Щоб отримати повний доступ до аналітики, авторизуйтеся в LIGA360. Будьте в курсі останніх змін у правовому полі, судовій роботі та взаємодії з контрагентами.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему