Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Надсилаємо претензію контрагенту: основні моменти

10.15, 24 серпня 2018
8475
0

У разі невиконання контрагентом своїх зобов'язань суб'єкт господарювання одразу починає подумки готуватися до судової тяганини. Однак у такій ситуації треба на хвилину спинитися, прорахувати всі плюси...

У разі невиконання контрагентом своїх зобов'язань суб'єкт господарювання одразу починає подумки готуватися до судової тяганини. Однак у такій ситуації треба на хвилину спинитися, прорахувати всі плюси та мінуси судового позову й спробувати врегулювати питання шляхом надіслання претензії контрагенту.

За загальним правилом сторони мають вживати заходів для досудового врегулювання спору за домовленістю між собою або у випадках, коли такі заходи є обов'язковими згідно з законом.

Претензія - це письмова вимога, яку надсилають боржнику; форма досудового врегулювання спорів між контрагентами. Її подає сторона, права та законні інтереси якої порушено, щоб боржник добровільно виконав зобов'язання за договором, відшкодував збитки чи сплатив штраф та пеню.

Особи, які порушили права і законні інтереси інших осіб, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення претензії чи позову.

(ч. 2 ст. 19 ГПКУ)

ГКУ встановлює не обов'язок, а право суб'єкта господарювання, чиї права або законні інтереси порушено, звернутися до порушника з письмовою претензією для врегулювання спору.

Обов'язкове досудове врегулювання спору сторони можуть передбачити в договорі, однак це не позбавляє їх права звернутись до суду без подання претензії.

Одержувач претензії зобов'язаний повідомити заявника про результати її розгляду (ч. 8 ст. 222 ГКУ). Якщо господарський суд дійде висновку, що спір виник унаслідок неправильних дій сторони, яка не надала відповіді на претензію, він має право покласти на неї витрати зі сплати судового збору незалежно від результатів вирішення справи.

Зверніть увагу, що законодавством може бути передбачено обов'язковий досудовий порядок урегулювання спорів (ч. 1 ст. 19 ГПКУ). Це стосується, зокрема, міжнародних залізничних вантажних перевезень.

Обов'язкові реквізити претензії

Чинне законодавство не затверджує стандартної форми претензії, хоча в ч. 2 ст. 222 ГКУ наведено обов'язкові реквізити, які мають у ній бути:

• повне найменування (П. І. Б. - для підприємця), поштові реквізити заявника (кредитора) та особи, якій пред'являють претензію (боржник);

• номер претензії та дата її пред'явлення;

• обставини, через які її пред'явлено;

• докази, що підтверджують такі обставини;

• вимоги заявника з посиланнями на нормативні акти (наприклад, погасити грошовий борг);

• сума претензії та її розрахунок (якщо виражено в грошовому еквіваленті) з платіжними реквізитами заявника;

• перелік документів, доказів (оригінали або належним чином завірені копії).

Претензію краще скласти у двох примірниках (один залишити собі). Після підписання уповноваженою особою (представником) її надсилають рекомендованим або цінним листом з описом вкладення або вручають під підпис.

Якщо у боржника є необхідні документи, повторно додавати їх до претензії не потрібно. Досить просто перерахувати (ч. 4 ст. 222 ГКУ).

Нагадаємо, що завіряти копії документів треба відповідно до вимог ДСТУ 4163: відповідне позначення складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка завірила копію, її ініціалів і прізвища, дати завірення. Таким способом потрібно завіряти кожну сторінку документа й ставити відбиток печатки СГ (якщо вона є).

Строк подання претензії

Чинне законодавство не встановлює загального строку для подання претензії. Водночас ч. 2 ст. 315 ГКУ передбачає спеціальний строк у разі укладення договору перевезення вантажу (протягом 6 місяців) і претензій із приводу сплати штрафів та премій (протягом 45 днів)…

В продовженні статті "Надсилаємо претензію контрагенту: основні моменти" розглянута відповідь боржника на претензію.

Для отримання доступу до документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему