Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Кожен платник ПДВ хоч раз стикався з блокуванням реєстрації податкової накладної та добре розуміє до яких труднощів в господарській діяльності підприємства це призводить. Незважаючи на те, що автоматизована система моніторингу податкових ризиків під час реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування направлена на боротьбу з ПДВ-схемами, під блокування дуже часто потрапляють і сумлінні платники ПДВ.

 

Коли блокують податкові накладні

Блокування податкових накладних відбувається під час проходження автоматизованого моніторингу, який відбувається в порядку визначеному Постановою КМУ № 1165 від 01.12.2019 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Під час моніторингу податкова накладна аналізується на відповідність певним критеріям, як то: наявність підстав для безумовної реєстрації податкової накладної; відповідність платника критеріям ризиковості платника ПДВ; перевірка на ризиковість вчиненої господарської операції, що слугувала підставою для виписки податкової накладної; наявність достатньої кількості матеріально-технічної бази чи трудових ресурсів; дослідження наявності позитивної податкової історії, тощо.

Зазвичай реєстрація податкової накладної зупиняється через відповідність платника податку критеріям ризиковості, або через те, що вчинена господарська операція, на думку податкового органу, має ознаки ризиковості. Такими ознаками може вважатись невідповідність вхідної та вихідної номенклатури придбаних та проданих товарів, реалізація товару в значно більшій кількості ніж придбання або реалізація по необґрунтовано завищеним чи заниженим цінам, допущення технічних помилок при складанні податкової накладної.

Особливої уваги заслуговує відмова в реєстрації податкової накладної через включення платника податків до переліку ризикових оскільки включення платника до переліку ризикових не звільняє його від обов’язку направляти на реєстрацію податкові накладні, однак є підставою для їх безумовного блокування.

Шукаєш роз’яснення законодавчих норм для бухгалтерського обліку? Спробуй LIGA360. З будь-якого НПА можна перейти на пов’язані документи, як-то статті, роз’яснення держорганів, чи інші закони. Обирай вигідний тариф прямо сьогодні.

 

Розблокування податкової накладної

Якщо вже так трапилось, що реєстрація податкової накладної була зупинена потрібно ретельно підготуватись до подання Повідомлення на розблокування податкової накладної, оскільки від якості підготовки цього документу напряму залежить результат його розгляду.

До Повідомлення потрібно надати письмові пояснення та документи визначені у Наказі Мінфіну № 520 від 12.12.2019 р. «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». До таких документів, зокрема відносяться: договори з контрагентами та додатки до них; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Пояснення до Повідомлення мають бути підготовані ретельно та цілковито розкривати суть та зміст вчинених господарських операцій з розкриттям ділової мети операції та поясненням причинно-наслідкового зв’язку між вчиненою угодою та отриманням прибутку. Так, належні пояснення можуть умовно складатись з трьох розділів: перший - загальна інформація про суб’єкт господарювання, наявність у нього матеріально-технічної бази та трудових ресурсів, описання видів діяльності та вчинених угод; друга частина в якій детально має бути розкрита саме господарська операція, що слугувала підставою для складання податкової накладної; третя частина пояснень може стосуватись позитивної історії платника та сталості вчинених господарських операцій.

Особливої уваги слід звертати на встановлені строки, адже всі перелічені вище документи та письмові пояснення можуть бути подані до контролюючого органу лише протягом 365 календарних днів із дати виникнення зобов'язання, зазначеної в податковій накладній.

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням.

 

Превентивні способи уникнення блокування податкових накладних

Окремо слід звернути увагу на превентивні способи вирішенням проблеми зупинення реєстрації податкової накладної.

Так, для уникнення зупинення реєстрації податкових накладних існує такий механізм як подання платником Таблиці даних платника податку. В даній таблиці вказуються коди УКТЗЕД товарів або ДКПП послуг, які платник податку на постійній основі придбає/постачає і в разі прийняття Комісією податкового органу рішення про її врахування, подальша реєстрація податкових накладних щодо зазначених у Таблиці даних товарів та послуг не зупиняється.

Додатково зменшити ризик зупинення реєстрації податкової накладної підприємство може шляхом формування собі позитивної податкової історії. Для цього доцільно мати необхідну кількість працівників із заробітною платнею вище за мінімальну, мати необхідну матеріально-технічну базу, дотримуватись середньогалузевого податкового навантаження, тощо.

Резюмуючи цю тему, цілком зрозуміло, що ситуація з зупиненням реєстрації податкових накладних є досить поширеним явищем, що несе за собою досить негативні наслідки для підприємства від втрати ділової репутації перед контрагентами до понесення збитків, через неможливість належного забезпечення своїх покупців податковим кредитом від вчинених угод.

Тому, блокування реєстрації податкових накладних потребує невідкладної реакції з боку посадових осіб підприємства, адже при своєчасній та правильній реакції ризики зупинення реєстрації податкової накладної можна звести до мінімума.

Андрій Тімонов,

Голова Відділення Асоціації правників України в Харківській області,

адвокат, керівник податкової практики ЮК «RIYAKO&PARTNERS»

Не витрачай час на пошук аналітики на різних ресурсах. Тепер усі видання LIGA ZAKON для бухгалтерів доступні у рішенні LIGA360. А ще ти можеш налаштувати свою стрічку професійних новин та обраних посилань для роботи. Замовляй LIGA360 прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини