Алгоритм скорочення працівників з ініціативи роботодавця – Держпраці

27.04.2020, 17:42
1191
0

Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці
Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці

У зв'язку з економічною ситуацією, яка склалася внаслідок пандемії коронавірусу, наразі в роботодавців все частіше виникає питання щодо звільнення працівників на підставі скорочення - повідомили в Управлінні Держпраці у Сумській області.

Стаття 40 КЗпП передбачає можливість розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, а також строкового трудового договору до закінчення строку його чинності з ініціативи роботодавця у разі змін в організації виробництва і праці, скорочення чисельності або штату працівників. У тому числі це і випадки ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації.

Якщо звільнення відбувається на підставі скорочення, працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Роботодавцю потрібно дотримуватися певного алгоритму дій. Відповідно до статті 49-4 КЗпП, ліквідація, реорганізація підприємств, зміна формивласності або часткове зупинення виробництва, що тягнуть за собою скорочення чисельності чи штату працівників, погіршення умов праці, можуть здійснюватися тільки після завчасного надання професійним спілкам інформації з цього питання. Зокрема, про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про строки проведення звільнення. Роботодавець не пізніше трьох місяців з часу прийняття рішення проводить консультації з професійними спілками про заходи щодо запобігання звільненню або про пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення.

Статтею 49-2 КЗпП передбачено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці роботодавець пропонує працівнику іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених КЗпП. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

У разі якщо вивільнення є масовим, то відповідно до статті 50 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавець доводить до відома державної служби зайнятості інформацію про заплановане вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці за два місяці до вивільнення.

Важливим фактором при прийнятті рішення щодо вивільнення працівників у випадках змін в організації виробництва і праці є врахування переважного право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Читайте також:

- "Як бути роботодавцеві, якщо працівник передумав звільнятися за власним бажанням";

- "Держпраці дала поради для запровадження та оплати суміщення посад";

- "Верховний Суд вказав на можливість оскарження рішень профспілки";

- "Держпраці вказала, як безпечно проводити весняно-польові роботи в умовах карантину".

І в поточній діяльності, і в критичних ситуаціях більше інформації щодо ефективної практики бухгалтерського та податкового обліку можна почерпнути в професійному рішенні для бухгалтера - одному інструменті із безліччю можливостей для бухгалтера та аудитора. Спробуйте прямо зараз і отримуйте рішення на свої питання.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.


Увійдіть, щоб залишити коментар

Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту