Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила оподаткування для єдинників під час війни

Зміни до ПКУ передбачені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»

15 березня Верховна Рада прийняла  Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану». Наразі очікується його підписання Президентом України.

Що ж передбачили законотворці в частині оподаткування   для І – ІІ та ІІІ груп платників єдиного податку? Левова частка змін припала на встановлення особливостей в оподаткуванні платників єдиного податку ІІІ групи. Отже, з них і розпочнемо. 

 

ТОП-10 «воєнних» особливостей оподаткування для єдинників ІІІ групи

 

Розглянемо «воєнні» особливості оподаткування для платників єдиного податку третьої групи.

1. Збільшується ліміт доходу для єдинників, які можуть перебувати на ІІІ групі єдиного податку. Так, платниками єдиного податку ІІІ групи можуть бути фізособи – підприємці та юрособи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.

2. Визначено перелік платників єдиного податку ІІІ групи, щодо яких не будуть діяти «воєнні» особливості оподаткування.

3. Встановлюється відсоткова ставка єдиного податку для єдинників ІІІ групи, які використовують «воєнні» особливості оподаткування, у розмірі 2% доходу.

4. Єдинники ІІІ групи, які використовують «воєнні» особливості оподаткування, звільняються від обов’язку нараховувати і сплачувати ПДВ та подавати звітність з ПДВ з операцій постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

5. Єдинники ІІІ групи, які використовують «воєнні» особливості оподаткування, мають подавати податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду. Нагадаємо, що наразі діє квартальна форма звіту з єдиного податку для платників ІІІ групи. Тож, скоріш за все, цю  звітність (за квартальною формою) потрібно буде подавати щомісячно. 

6. Платники єдиного податку ІІІ групи, які використовують «воєнні» особливості оподаткування, повинні будуть нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний податок щомісячно.

 

Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON. Читай за посиланням.

 

 7. Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником із «воєнними» особливостями, суб’єкт господарювання до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, повинен подати до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.

8. Платник податку має право самостійно відмовитись від використання «воєнних» особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було прийнято таке рішення.

9. Після припинення або скасування воєнного стану на території України єдинники ІІІ групи, які на день припинення або скасування воєнного стану на території України використовували «воєнні» особливості оподаткування, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного стану на території України втрачають право використання зазначених  особливостей оподаткування, і автоматично стають такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування.

10. Новоутворені суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених на час війни, подають заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ.

 

Нові послаблення в оподаткуванні для єдинників І-ІІ груп

 

Для платників єдиного податку І та ІІ груп сплата єдиного податку на час воєнного стану є добровільною. Отже, такі платники мають право не сплачувати єдиний податок. При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – фізособи – підприємця, не заповнюється за період, в якому пыд час застосування "воэнних" особливостей в оподаткуванні  єдиний податок не сплачувався.

 

Коли запрацюють «воєнні»  зміни в оподаткуванні

Такі зміни будуть діяти після підписання  Президентом України вищезазначеного Закону. Однак застосовувати «воєнну» ставку єдиного податку (для ІІІ групи платників) або можливість не сплачувати єдиний  податок (для платників І-ІІ груп платників) можна буде  до доходів, отриманих з 1 квітня 2022 року.

Також Кабінету Міністрів України надано  право визначати особливості нарахування та сплати єдиного податку.

 

Постав запитання експертам LIGA ZAKON про бізнес-діяльність в умовах воєнного стану. Кадрові й бухгалтерські питання, сплата податків, чи релокація бізнесу - дізнайся як діяти за посиланням

 

Алла КОРОЛЬ,

головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини