Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відповідальність за порушення правил військового обліку

Починаючи з 2014 року наше українське суспільство змушене вести боротьбу за свою незалежність через неодноразове вторгнення ворожої сусідньої держави на територію України. Українці живуть в умовах воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року після повномасштабного вторгнення росії на територію України. Саме тому кожен свідомий громадянин України повинен докладати максимум зусиль для нашої перемоги через суворе дотримання існуючих законодавчих правил, знати свої обов’язки, права та рівень відповідальності за недотримання норм чинного законодавства України, а також дбати про нашу державу та всіляко допомагати всім, хто того потребує. Дотримання правил військового обліку українцями є запорукою нашої внутрішньої консолідації та міцною опорою на шляху титанічних зусиль наших військових до успішного вивільнення наших земель.

Законодавча регламентація правил військового обліку України:

- Конституція України від 28.06.1996 р. №254к/96-ВР;

- Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. №8073-Х;

- Закон України «Про оборону України» від 06.12.1991 р.  №1932-ХІІ;

- Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. №3 543-ХІІ;

- Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ;

- Закон України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 р. №1975-ХІІ;

- Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 16.03.2017 р. №1951-VIII;

- Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 30.12.2022 р. №1487;

- Постанова Кабінету Міністрів України «Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 27.01.2023 р. №76;

- накази Міністерства оборони України та інші нормативно-правові акти.

 Як відомо, військовий облік наших громадян здійснюється в розрізі обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання/місцем роботи (навчання) та/або за місцем консульського обліку за кордоном; своєчасно прибувати за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК), проходити медичний огляд/лікування; не змінювати місця проживання без відповідного дозволу; проходити підготовку до військової служби; своєчасно у 7-денний термін повідомляти про зміни у військово-облікових даних; не рідше одного разу на 5 років проводити звірку персональних даних з обліковими даними ТЦК і щорічно до 01 жовтня подавати документи до ТЦК, які підтверджують відтермінування військової служби.

 

Де читати про трудові зміни в умовах воєнного стану? У рішенні LIGA360:HR. Особливості дистанційної роботи, найму і звільнення працівників, бронювання й військового обліку та інші актуальні питання. Замовте LIGA360 - дізнавайтеся першими про найважливіше

Відповідальність про порушення правил військового обліку

У Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 30.12.2022 р. №1487 (далі – Порядок №1487), чітко зазначено, що усі громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

У ст. 42  Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ вказано, що за порушення законодавства про військовий обов’язок і військову службу (порушення правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов’язок і військову службу) керівники підприємств, установ та організацій усіх форм власності і громадяни України повинні нести відповідальність згідно із чинним законодавством України. Відповідальність за необхідність ознайомлення з правами та обов’язками громадян України покладається на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідальність за порушення правил військового обліку в Україні регулюється ст. ст.  210, 210-1 і 211:

а) Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу:

- порушення вчинено вперше - від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*;

- повторне вчинення порушення за рік - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*.

б) Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:

- порушення вчинено вперше - від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для фізичних осіб – громадян України) і від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб – керівників або осіб, що відповідальні за ведення військового обліку, тобто наділені відповідними повноваженнями)*.

- повторне вчинення порушення за рік - від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для фізичних осіб – громадян України) і від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб – керівників або осіб, що відповідальні за ведення військового обліку, тобто наділені відповідними повноваженнями)*.

в) Зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності призовниками, військовозобов’язаними, резервістами:

- порушення вчинено вперше - від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*.

- повторне вчинення порушення за рік - від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян*.

* Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в частині норм адміністративного та кримінального законодавства на рівні податкової соціальної пільги – 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. Прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2023 року дорівнює 2684 грн. Тобто для кваліфікації правопорушення адміністративного чи кримінального, неоподатковуваний мінімум становить  1342 грн. (2 684 х 50%). При застосуванні штрафів, адміністративних стягнень різними державними органами, податкових порушень, фінансових санкції тощо, прив'язаних до неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, сума дорівнює 17 грн.

 

Отже, наразі відповідальність за здійснення контролю за персональним військовим обліком працівників збережено за роботодавцем підприємства (установи,  організації) незалежно від форми власності, а також під час прийняття на роботу нових працівників роботодавцю (керівнику або особі, яка відповідальна за ведення військового обліку) слід пам’ятати про отримання всіх необхідних військово-облікових документів від працівника та здійснити перевірку наявності на них відмітки про взяття на військовий облік від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та інших відповідних державних органів у сфері оборони нашої держави.

Тобто, як свідоме, так і несвідоме нехтування правилами військового обліку призводить до притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства України як посадових осіб (керівників установ, підприємств та організацій усіх форм власності та/або осіб, відповідальних за ведення військового обліку), так і громадян України (призовники, військовозобов’язані і резервісти). У разі необхідності можна звернутись до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання/роботи, навчання або консульського обліку за кордоном, для отримання відповідних роз’яснень, оскільки, як уже зазначалось, відповідальність за ведення інформативної кампанії щодо прав, обов’язків та відповідальності покладається саме на них і тому вони зацікавлені у наданні найбільш достовірної та наявної інформації щодо громадян України.

Не гадай, а знай точні відповіді! LIGA360:Підприємець надасть всю інформацію із законодавчого та новинного поля, довідкову інформацію та реєстраційні дані компаній. Дізнайся більше переваг за посиланням 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини