Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закон №3817 діє з 27 липня, а Закон №481 чинний до кінця року – що буде з ліцензіями на алкоголь і тютюн

Ми вже розповідали про Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 №3817-ІХ, який набрав чинності 27 липня та повинний прийти на заміну Закону №481. Власне, пунктом 2 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону №3817 установлено, що Закон №481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 («Атестація виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»), яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону №3817. При цьому положення Закону №481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону №3817, наголошують у ДПС.

 

Набрання чинності окремими нормами Закону №3817

Пункт 85 частини першої статті 1, стаття 67 Закону №3817 (у частині інших нікотиновмісних продуктів для орального застосування) – набирають чинності та вводяться в дію з 1 вересня 2024 року. Отже, з цієї дати діяльність з виробництва інших нікотиновмісних продуктів для орального застосування, оптової та роздрібної торгівлі ними підлягає ліцензуванню.

Відповідно до пункту 21 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817 до 1 жовтня 2024 року дозволяється зберігання та/або транспортування, та/або реалізація на митній території України товарів (продукції) за кодом 2404 91 90 00 згідно з УКТЗЕД без марок акцизного податку, якщо такі товари (продукція) вироблені в Україні або ввезені на митну територію України до 1 вересня 2024 року.

Норми Закону №3817, які стосуються електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, акцизного електронного документа, Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, електронних акцизних марок, набирають чинності та вводяться в дію з 1 січня 2026 року.

Розділ VІІ «Ліцензування» Закону №3817 набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23, 25 частини другої статті 46, якою встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, і статті  49 «Порядок інформування суб’єктів господарювання про вартість ліцензій на право провадження відповідних видів господарської діяльності»).

Пунктом 24 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817 на період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування:

– установлено право суб’єкта господарювання зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів;

– зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, здійснюється суб’єктом господарювання на підставі декларації, яка безоплатно подається до територіального органу ДПС.

Підсилюй роботу бухгалтера використанням комплексної інформації. Нова LIGA360 – аналітика, роз’яснення, відповіді на питання, законодавча, судова, реєстрова та договірна інформація в єдиному рішенні. Замов презентацію прямо зараз.

 

Чи збережуть чинність ліцензії, видані за Законом №481

Відповідно до пункту 3 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817 ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону №481 до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному Законом №3817.

Пунктом 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817 регламентовано дії суб’єктів господарювання щодо здійснення господарської діяльності починаючи з дня введення воєнного стану в Україні та до дня набрання чинності Законом №3817 (далі – у визначений пунктом 6 період).

Зокрема, суб’єкт господарювання, який у визначений пунктом 6 період здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у цей період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження такої діяльності, зобов’язаний:

– протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон №3817 набрав чинності, подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом №481;

– сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії – до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон №3817, або до дня отримання нової ліцензії.

Суб’єкт господарювання, який у визначений пунктом 6 період здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої не закінчився у такий період, але за якою не сплачено чергові платежі, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності Закон №3817, сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Суб’єкт господарювання, який у визначений пунктом 6 період припинив провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону №481, зобов’язаний протягом двох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон №3817 набрав чинності:

– подати до органу ліцензування заяву про припинення дії ліцензії у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;

– сплатити не сплачені за період до дня припинення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Пунктом 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817 також встановлено:

– механізм розрахунку суми несплачених чергових платежів, які підлягають сплаті відповідно до цього пункту;

– право суб’єкта господарювання звернутися до органу ліцензування для уточнення суми несплачених чергових платежів, яка підлягає сплаті;

наслідки для суб’єкта господарювання  у разі невиконання ним вимоги щодо сплати чергових платежів (визнання недійсною ліцензії з дати закінчення строку її дії та визнання такою, що провадилася без наявності ліцензії із застосуванням фінансових санкцій, визначених Законом №481 – для ліцензій, строк дії яких закінчився у визначений пунктом 6 період; припинення дії ліцензії у порядку, визначеному Законом №481, з дня несплати першого чергового платежу  – для ліцензій, строк дії яких не закінчився у період дії воєнного стану).

 

Якими будуть «підакцизні штрафи» з 27 липня

З дня набрання чинності Законом №3817 застосовується відповідальність у розмірах, встановлених:

– статтею  73 Закону №3817 за порушення норм Закону №3817 та Закону №481, у період дії положень Закону №481;

– статтею 17 Закону №481 – у випадках, встановлених пунктом 6 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону №3817.

Скористайся найгарячішою пропозицією – Summer program від LIGA ZAKON! Знижка на оновлену версію LIGA360 для нових клієнтів LIGA ZAKON. Отримай ефективні інструменти для контролю бізнес-ризиків й ухвалення рішень. Забезпеч всю команду інформацією, і економ більше з кожною додатковою ліцензією.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини