Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Банки посилили обмеження переказів з карти на карту та готують нові перевірки для ФОПів

Нові ліміти переказів, про які домовилися банки, будуть жорсткішими за ті, які запровадив НБУ

Чотири великі банки підписали меморандум про обмеження карткових переказів. Банки домовилися ввести обмеження на проведення вихідних переказів за відсутності документального підтвердження доходів.

Відповідно до Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг, фінустанови впроваджуватимуть спільні заходи з унеможливлення використання банківських рахунків як «транзитних» для переказу та «відмивання» незаконних коштів і фінансування тероризму, боротимуться із «дропами». Зокрема, діятимуть ліміти на перекази «з картки на картку».

Нові обмеження стосуватимуться як закордонних переказів, так і тих, що здійснюються в межах країни на рахунки будь-яких контрагентів. Їх запроваджуватимуть у два етапи:

— з 1 січня 2025 року — ліміт до 150000 грн на місяць;

— з 1 червня 2025 року — 100000 грн на місяць.

Щоб при потребі збільшити ліміти, клієнт має надати документальне підтвердження вищого рівня доходів. Банки також посилять фінансовий моніторинг ФОПів. Мета — боротьба з «дропами» та дотримання вимог європейського законодавства.

Бажаєте контролювати законодавчі зміни з "гарячих тем"?  Спробуйте з новим комплексним рішенням LIGA360. Побачте переваги в дії, замовивши персональну консультацію.

 

Що кажуть у НБУ

Голова правління Національного банку України Андрій Пишний, передає Укрінформ, розповів про підписання Меморандуму на брифінгу. Глава НБУ нагадав про встановлення Національним банком лімітів на здійснення платіжних операцій за одним рахунком – 150 тисяч гривень на місяць. При цьому мало хто звернув увагу, що ліміт встановлювався тимчасово. Здійснювалися й інші заходи, зокрема – налагодили в НБУ взаємодію в обміні інформацією з податковою службою, БЕБ, Департаментом фінансового моніторингу.

Проте боротьба з тінню, за висновками Пишного, наразі не досягла необхідного рівня. Тому й виникла ідея підготовки та підписання відповідного меморандуму – із впровадженням лімітів, що діятимуть на постійній основі та жорстким контролем за їх дотриманням.

Меморандум підписали чотири великі банки-емітенти: АТ "Ощадбанк" (голова правління Сергій Наумов), АТ КБ "ПриватБанк" (член правління Євген Заіграєв), АТ "Райффайзен Банк" (заступник голови правління Наталія Гуріна), АТ "Універсал Банк" (голова правління Ірина Староміньська). Інші банки та надавачі платіжних послуг висловили намір доєднатися найближчим часом.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

 

Як обмежать перекази

Меморандум передбачає обмеження вихідних переказів коштів як в межах України, так і за кордон, та поширюватимуться на усі рахунки клієнта, відкриті у банку-підписанті меморандуму (як у гривні, так і в іноземній валюті). Ліміт поширюється не лише на перекази з картки на картку, але й на перекази за реквізитами IBAN, повідомляє Forbes Ukraine.

Ці ліміти не застосовуватимуть до клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатних клієнтів банків, волонтерів та "інших клієнтів з підтвердженими доходами". Для цих осіб розмір обмеження на перекази встановлять у розмірі підтвердженого доходу.

Проєкт Меморандуму, текст якого опинився у розпорядженні Економічної правди, передбачав, що ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку, однак, знову ж таки, поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN.

Розмір ліміту можна збільшити за заявою клієнта, однак лише у разі надання банку документального підтвердження джерел доходів. Документальним підтвердженням доходів вважаються:

– довідки ОК5 та ОК7 (довідки про офіційні доходи від Пенсійного фонду, які можна сформувати у "Дії");

– податкова декларація;

– зарплатні відомості;

– підтвердження зарахувань коштів від державних органів;

– підтверджені доходи членів родини клієнта банку – податкові декларації, зарплатні відомості, зарахування від державних органів;

– підтвердження волонтерської діяльності;

– інші документи.

У Меморандумі зазначено, що клієнти банку мають завчасно потурбуватися про те, аби підтвердити свої доходи: "Клієнти, які планують здійснювати перекази понад встановлений ліміт на місяць, зобов’язані надати документальне підтвердження доходів під час встановлення ділових відносин або планування здійснення переказів. За наявності підтвердження доходів, банки-учасники будуть встановлювати або скасовувати ліміти на операції відповідно до фінансової спроможності таких клієнтів, в тому числі через контроль сум надходжень на рахунки".

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

 

Обмеження кількості банківських рахунків для одного клієнта

Банки-учасники введуть обмеження на кількість рахунків, відкритих у одній валюті для одного клієнта, на рівні не більше трьох рахунків для клієнтів без документально підтверджених джерел доходів.

Це не стосується депозитних, кредитних рахунків та рахунків, відкритих для використання клієнтами програм державної підтримки (єВідновлення, "Національний кешбек" та інші).

 

Посилення контролю за підприємцями

Також банки домовилися, що для новостворених ФОПів (до 6 місяців), ФОПів першої групи єдиного податку запроваджують поглиблене вивчення їхньої бізнес-діяльності під час встановлення ділових відносин (суть, масштаб та вид діяльності клієнта, вид послуг/продуктів, за якими клієнт звертається до банку, обсяг фінансових операцій, які планує проводити клієнт у банку протягом місяця тощо) та посилений моніторинг операцій по рахунку.

Для ФОП на загальній системі оподаткування або спрощеній системі 2-3-ї групи відбуватиметься вивчення клієнта у відповідності до власного ризик-орієнтованого підходу.

Також банки зобов'язалися вживати заходів до ФОПів, якщо виявлять у їхній діяльності певні ризики, зокрема:

– різке збільшення операцій від різних контрагентів;

– залишок на рахунку ФОП становить "0" на початок та на кінець дня;

– нетипове збільшення кількості вхідних операцій від фізичних осіб на поточному рахунку ФОПа – у два або більше разів, що не відповідає особливостям ведення бізнесу;

– дроблення переказів, зокрема круглими сумами, від або на одного контрагента.

Також банки почнуть приєднувати ФОПів до груп пов'язаних компаній з юридичними особами з метою "забезпечення належної оцінки ризиків" під час їхнього обслуговування.

Зокрема, потрапити в одну групу з юридичною особою можна, відповідаючи таким ознакам (вони практично ідентичні з раніше названими Нацбанком):

– спільна адреса місця знаходження юридичної особи та ФОП;

– спільне місце реалізації товарів і послуг (адреса магазину, інтернет-сайту);

– юридична особа та/або ФОПи мають спільних власників, представників, бухгалтерів, довірених осіб тощо;

– у ФОПа зазвичай немає необхідних ресурсів для ведення діяльності, включаючи діяльність з юридичною особою;

– значні надходження на рахунки ФОПа від юридичної особи або інших суб’єктів;

– сплата юридичною особою послуг ФОПа, вартість яких складно оцінити (оренда, маркетингові, інформаційні послуги, реклама тощо);

– надання юридичною особою фінансової допомоги ФОПу;

– значний обсяг фінансових операцій за рахунками новоствореного ФОПа;

– здійснення ФОПом фінансових операцій протягом короткого періоду часу (два-три місяці) на загальну суму, що досягає граничного обсягу доходу на рік відповідно до обраної групи платників податків;

– використання одного платіжного термінала фінансової установи кількома суб’єктами господарювання.

Зауважимо, що остаточно говорити про те, які обмеження чекають на клієнтів банків, зокрема ФОПів, можна буде після аналізу тексту Меморандуму, оскільки наразі його ключові положення поки що відомі тільки «зі слів» залучених осіб.

Алла Король,

 експерт з питань обліку та оподаткування

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз’яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини