Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ускладнення "спрощенки", або Як перемогти торгівлю контрабандою через ПП

08.00, 10 листопада 2017
307
0

У Парламенті зареєстровано законопроект № 7142, покликаний поставити під контроль ланцюжок постачання імпортної техніки від кордону до покупця

У Парламенті зареєстровано законопроект № 7142, покликаний поставити під контроль ланцюжок постачання імпортної техніки від кордону до покупця. Таким чином депутати хочуть побороти масову торгівлю контрабандними товарами через підприємців-єдинників, зобов'язавши їх закуповувати товари тільки у платників ПДВ, вести товарний облік і застосовувати РРО. Давайте з'ясуємо, чи допоможе цей законопроект досягти поставленої мети та не чи не вдарить він по добросовісних платниках податків.

"Шукають там, де світло, а не там, де втратили", - так один з ініціаторів законопроекту № 7142 охарактеризував методи, якими наша держава збирає податки й бореться з їхньою несплатою. Вона, рідненька, без кінця кошмарить позаплановими перевірками законослухняних платників, які й так справно сплачують до бюджету всі податки. Але при цьому зовсім не помічає тих, хто спокійнісінько працює в тіні й не платить нічого.

Наприклад, ще з липня 2015 року діє норма п. 296.10 ПКУ, яка зобов'язує підприємців-єдинників 2-ї і 3-ї груп застосовувати РРО в разі досягнення річного обороту в 1 млн грн. А 8 травня поточного року набула чинності Постанова № 231, якою затверджено перелік технічно складних побутових товарів, під час продажу яких єдинники зобов'язані застосовувати РРО. І що, чи часто ми бачимо, щоб нам під час придбання, наприклад, мобільного телефону в інтернет-магазині видавали фіскальний чек? У найкращому разі це буде товарна накладна, виписана якимось умовним ФОП.

Ні для кого не секрет, що через мережі таких "підприємців" у колосальних обсягах реалізуються імпортні товари, завезені в Україну за "сірими" схемами. Наприклад, тими самими "піджаками" (жителями прикордонних регіонів, які щодня снують через кордон, увозячи дрібними партіями товари нібито для особистого користування) або шляхом дроблення поштових відправлень. Уже на митній території України ці товари збираються у великооптові партії, після чого реалізуються в роздріб через ФОП, яким не потрібні ніякі документи про походження товарів.

Можна було б сказати: "Ну й навіщо заважати? Нехай собі люди заробляють. І нам товари дешевше", якби не три істотні обставини. По-перше, держава однаково спробує взяти своє, але тільки із законослухняного платника податків, який заплатить і за себе, і "за того хлопця". По-друге, жоден розсудливий інвестор не вкладе гроші у виробництво товарів в Україні, оскільки просто не витримає цінової конкуренції з контрабандистами. Тим часом попит на готівкову валюту тисне на валютний ринок, підточуючи й без того нестійкі позиції української гривні. По суті, тіньовий імпорт спотворює зовнішньоторговельний баланс країни, роблячи нас усіх біднішими.

З одного боку, законопроект № 7142, про який ітиметься, по ідеї повинен зруйнувати такі схеми, але за умови належного контролю за застосуванням РРО в роздрібній торгівлі. З іншого боку, противники цього законопроекту лякають усіх фактичним згортанням "спрощенки". Давайте з'ясуємо, що чекає на підприємців на єдиному податку, а також їхніх постачальників і покупців у разі ухвалення цього законопроекту, який внесе зміни до ПКУ та Закону про РРО.

Нові обмеження для єдинників 1-ї групи

1-й групі ЄП буде заборонено торгувати технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, лікарськими засобами, ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів і каміння. Займатися таким бізнесом можна тільки на 2-й або 3-й групі (поправки до п. 291.4 ПКУ).

Деякі з цих обмежень не нові, але таким чином законодавець цілеспрямовано витісняє торговців таким товаром і товарами з "груп ризику" на другу й третю групи, де до них будуть висунуті додаткові вимоги, про які читайте далі.

Застосування РРО єдинниками 2-ї і 3-ї груп

Сьогодні в п. 296.10 ПКУ йдеться про те, що єдинники 2-ї і 3-ї груп зобов'язані застосовувати РРО в разі досягнення річного доходу в 1 млн грн або в разі торгівлі технічно складними побутовими товарами за Переліком № 231 незалежно від річного доходу.

З урахуванням запропонованих змін РРО потрібно буде застосовувати незалежно від обсягу річного доходу (у т. ч. менш ніж 1 млн грн) єдинникам 2-ї і 3-ї груп, які:

• реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту (така вимога діє й зараз);

• торгують лікарськими засобами, ювелірними виробами, незалежно від місця здійснення діяльності;

• продають товари та/або надають послуги громадського харчування в торговому об'єкті (окремій будівлі або споруді, що не є ринком) площею понад 150 кв. м;

• продають товари та/або надають послуги громадського харчування в приміщенні площею понад 100 кв. м, яке є частиною торгового центру або іншої будівлі (крім діяльності на ринку).

Як бачимо, буде важливо не лише чим торгувати, а й де. Уважається, що єдинник, який торгує в бутику площею понад 100 кв. м, одна тільки орендна плата за який може перевищувати допустимий для нього річний оборот, - це вже ніякий не малий бізнес.

Якщо під час фактичної перевірки податківці виявлять невиконання вимоги щодо проведення розрахунків через РРО, то підприємцеві загрожуватиме штраф у двократному розмірі вартості проданих із порушенням товарів (послуг), але не менш ніж 50 НМДГ, тобто 850 грн (п. 1 ст. 17 Закону про РРО з урахуванням запропонованих змін).

<...>

Про інші нововведення, передбачені законопроектом, зокрема, про QR-коди на фіскальному чеку, вимоги до реєстрації податкових накладних та про особливості оприбуткування та обліку товарів єдинниками 2 і 3 груп - в матеріалі модуля БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням (ВІЛЬНИЙ ДОСТУП)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему