Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Перевищено граничний розмір розрахунків понад два місяці тому: чи застосовуються штрафні санкції?

11.00, 24 листопада 2017
459
0

Щодо застосування штрафних санкцій за порушення граничних норм розрахунків між підприємством і фізичною особою

Приводом для написання цього матеріалу послугувало запитання читача:

"Підприємство видало засновнику з каси в рахунок погашення раніше наданої ним поворотної фінансової допомоги: у червні 100000 грн одним касовим ордером (від 05.06.2017) і в липні - 120000 грн також одним касовим ордером (від 05.07.2017). Виходить, ми порушили граничний розмір готівкових розрахунків між підприємством і фізособою? Чи можуть до нас застосувати штрафні санкції, зважаючи на те, що ст. 38 КУпАП установлює для цього двомісячне обмеження з моменту вчинення правопорушення?".

Так, дійсно, ваше підприємство порушило граничні норми розрахунків між підприємством і фізичною особою, установлені п. 1 Постанови № 210* та п. 2.3 Положення № 637.

* Граничну суму розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня встановлено в розмірі 50000 грн.

При цьому, як зазначають податківці, вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), які встановлені п. 1 Постанови № 210 та п. 2.3 Положення № 637, стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні й нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі (див. роз'яснення з розділу 109.13 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ). Тобто, зокрема, виплата в рахунок погашення заборгованості за поворотною фінансовою допомогою належить до готівкових обмежень.

Що ж буде за це порушення? Аби відповісти на це запитання, варто "пройтися" не лише по нормах чинного законодавства, а й звернути увагу на роз'яснення офіційних органів.

Насамперед нагадаємо, що Указом № 436 не передбачено фінансової відповідальності за недотримання вимог п. 1 Постанови № 210 у частині перевищення граничної суми готівкових розрахунків. Однак адмінштраф за ст. 16315 КУпАП заплатити доведеться з урахуванням такого.

Порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів -

тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу - підприємця, посадових осіб юридичної особи від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дія, передбачена частиною першою цієї статті, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, -

тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

(ст. 16315 КУпАП)

Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексупідвідомчі суду (судді).

(ст. 38 КУпАП)

Підтверджують це й податківці (див. роз'яснення з розділу 109.21 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ), проте, якби в житті все відбувалося саме так, ми б не вдавалися в деталі цієї справи. І причина тому - поняття "триваюче" правопорушення.

<...>

Чи існує ризик того, що в ситуації, що розглядається податківці застосують штраф, класифікуючи правопорушення, як триваюче? Детальніше про це - у матеріалі модуля БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням (ВІЛЬНИЙ ДОСТУП)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему