Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оподаткування ПДФО та заповнення форми № 1ДФ

Наближається граничний строк подання податкового розрахунка за формою № 1ДФ за ІІ квартал 2018 р. Тому розгляньмо найпоширеніші запитання, що виникають під час його заповнення, враховуючи останні роз'...

Працівникові до ювілею подарували ноутбук вартістю 9000 грн. Як відобразити такий подарунок у формі № 1ДФ?

Усю вартість подарунка належить зарахувати до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як додаткове благо на підставі пп. 164.2.17 ПКУ, адже звільнення від сплати ПДФО та військового збору передбачено пп. 165.1.39 ПКУ лише для дарунків, вартість яких у 2018 році не перевищує 930,75 грн.

Базу оподаткування визначають з урахуванням негрошового коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 ПКУ: 9000 грн х 1,219512 = 10975,61 грн.

ПДФО з вартості дарунка: 10975,61 грн х 18 % = 1975,61 грн.

Військовий збір із вартості дарунка: 9000 грн х 1,5 % = 135 грн.

Утримують ці податки з будь-якого іншого оподатковуваного доходу працівника. Вартість такого подарунка потрібно показати в розділі І форми № 1ДФ з ознакою доходу "126" (лист ДФС від 24.05.2018 р. № 2306/5/99-99-13-02-03-16/ІПК).

! Податкова в цьому ж листі наполягає, що в графах 3а і 3 розділу І форми № 1ДФ потрібно показувати суму доходу з урахуванням негрошового коефіцієнта, а в тих самих графах розділу ІІ цієї форми - без нього.

Заклад культури проводитиме конкурс, переможцям якого вручатимуть цінні призи (планшети вартістю 4500 грн). Чи оподатковувати їх та чи відображати такі цінні подарунки у формі № 1ДФ; з якою ознакою?

Оподатковуючи призи, надані фізособі, потрібно проаналізувати норми ПКУ, з яких робимо такі висновки:

доходи у вигляді виграшів і призів оподатковуються ПДФО та військовим збором (пп. 164.2.8). У цій нормі йдеться про доходи у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів і виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях;

вартість дарунків і призів переможцям та призерам спортивних змагань не оподатковують - якщо вона не перевищує 25 % мінзарплати (у 2018 році - 930,75 грн) у розрахунку на місяць (пп. 165.1.39 ПКУ). Якщо вартість призу більша, то оподаткуванню як додаткове благо підлягає вся сума дарунка (лист ДФС від 03.03.2018 р. № 865/6/99-99-13-02-03-15/ІПК);

вартість орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот, квітів, вручених переможцям конкурсів і змагань, не оподатковують (пп. 165.1.38 ПКУ).

Отже, приз у вигляді кубка не підлягає оподаткуванню на підставі пп. 165.1.38 ПКУ, а приз переможцю конкурсу у вигляді планшета (цінного дарунка вартістю 4500 грн) є об'єктом оподаткування згідно з пп. 164.2.17 ПКУ.

Базу оподаткування ПДФО для доходів у негрошовій формі визначають виходячи зі звичайної ціни з урахуванням негрошового коефіцієнта з пп. 164.5 ПКУ, а військового збору - без такого коефіцієнта.

! Проте слід врахувати, що сума наданого фізособі доходу (призу у вигляді цінного подарунка) має включати й суму податків, які треба сплатити до бюджету за переможця конкурсу (лист ДФС від 07.02.2017 р. № 1770/5/99-99-13-02-03-16). Тому переможцю конкурсу потрібно нарахувати суму додаткового блага ще й у грошовій формі, що дасть можливість утримати ПДФО та військовий збір із вартості призу (планшета) і додаткового блага в грошовій формі.

У розділі І форми № 1ДФ сумарний дохід у вигляді додаткового блага (вартість планшета та грошовий дохід у вигляді додаткового блага) відображають з ознакою доходу "126".

Чи відображати у формі № 1ДФ вартість спеціального (форменого) одягу та взуття, які надає роботодавець у тимчасове користування працівнику?

Вартість спеціального (форменого) одягу та взуття, які надає роботодавець у тимчасове користування працівнику відповідно до Закону № 2694, не включають до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (пп. 165.1.9 ПКУ).

! Порядок забезпечення, перелік і граничні строки використання спеціального (зокрема, і форменого) одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту встановлює КМУ та/або галузеві норми безоплатної видачі працівникам спеціального (форменого) одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Вартість спеціального (форменого) одягу та взуття, які надає роботодавець у тимчасове користування платнику податку, що перебуває з ним у трудових відносинах (з дотриманням граничних строків їх використання), відображають у розділі І форми № 1ДФ з ознакою доходу "136".

Працівник звільняється, але не повернув спецодяг, граничний строк використання якого не закінчився. Чи визнавати його вартість доходом працівника та з якою ознакою показувати у формі № 1ДФ?

Коли працівник припиняє трудові відносини та не повертає роботодавцю спеціальний (зокрема, і формений) одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, граничний строк використання яких не настав, вартість такого майна належить зарахувати до складу місячного оподатковуваного доходу як додаткове благо (роз'яснення з розділу 103.02 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Базу оподаткування ПДФО в цьому випадку визначають із застосуванням негрошового коефіцієнта, що передбачено п. 164.5 ПКУ. У розділі І форми № 1ДФ вартість такого спецодягу потрібно показати з ознакою доходу "126". Не забуваймо, податкова наполягає, що в графах 3а і 3 такий дохід потрібно відображати з урахуванням негрошового коефіцієнта.

Однак, якщо працівник, який припиняє трудові відносини, не повертаючи спеціальний одяг (зокрема, і формений), граничний строк використання якого не настав, компенсує залишкову вартість цього майна роботодавцю, то вартість такого майна не включають до складу місячного оподатковуваного доходу (роз'яснення з розділу 103.04 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Чи відображати у формі № 1ДФ суму орендної плати, перераховану фізособі-підприємцю (уповноваженій особі), яка виконує представницькі функції щодо надання нерухомого майна в оренду фізсобою-нерезидентом?

Суму орендної плати, перераховану юрособою (фізособою-підприємцем) іншій фізособі-підприємцю (уповноваженій особі), яка виконує представницькі функції щодо надання майна в оренду фізособою-нерезидентом за договором оренди нерухомого майна, відображають з ознакою "157" (роз'яснення з розділу 103.25 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ).

Як відображати у формі № 1ДФ суму попередньої оплати, яку повертає фізособа-підприємець юрособі у зв'язку з розірванням договору?

У разі нарахування (виплати) доходів підприємцям податковий агент відображає у формі № 1ДФ доходи, виплачені на користь фізосіб-підприємців.

Отже, у разі розірвання договору та повернення підприємцем суми попередньої оплати...

Повний текст матеріалу "Оподаткування ПДФО та заповнення форми № 1ДФ" видання БУХГЕЛТЕР&ЗАКОН знаходиться за посиланням.

Для отримання доступу до документів інформаційно-правової системи ЛІГА: ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему