Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи повертати декретні в разі звільнення в період відпустки по вагітності та пологах

(коментар до листа Фонду соцстраху від 15. 05. 2018 р.  № 2. 4-15-1677)

(коментар до листа Фонду соцстраху від 15.05.2018 р. № 2.4-15-1677)

Суть питання. Жінка, яка працює та надала роботодавцеві листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами, має право отримати відповідну допомогу від Фонду соцстраху (далі - декретні) незалежно він того, на умовах строкового чи безстрокового трудового договору вона працює. Проте трапляються випадки, коли відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами розпочалася, декретні отримані в повній сумі за весь час такої відпустки, але згодом жінка звільняється ще до закінчення вказаної відпустки. Причинами звільнення можуть бути: або закінчення дії строкового трудового договору, або ж власне бажання.

Чи доведеться в такому разі жінці повертати ту суму декретних, які виплачені на дні відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що припадають на період після звільнення?

Позиція Мінсоцполітики. Право на матзабезпечення за рахунок коштів Фонду соцстраху виникає в разі настання страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), як передбачено ч. 1 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105 (далі - Закон № 1105).

Декретні застрахованій особі виплачуються за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, їх розмір обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ч. 1 ст. 25 Закону № 1105).

Водночас Мінсоцполітики зауважує: декретні застрахованій особі, страховий випадок у якої настав під час роботи на підставі строкового трудового договору, надаються за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Щодо звільнення жінки за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП, зокрема, у разі переїзду на нове місце проживання, то якщо таке звільнення відбувається під час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, декретні за частину відпустки, яка припадає на період після звільнення, перерахунку та поверненню не підлягають.

Коментар. Якщо йдеться про звільнення вагітної жінки, то варто враховувати такі два моменти:

1. Звільнення вагітних жінок з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства (установи, організації), коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням (ч. 3 ст. 184 КЗпП). Це означає, що можливим є звільнення вагітної жінки з інших підстав, зокрема:

· закінчення строку дії строкового трудового договору (п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП);

· за власним бажанням (ст. 38, ст. 39 КЗпП).

2. Роботодавець зобов'язаний працевлаштувати вагітну жінку в разі її звільнення після закінчення строкового трудового договору (ч. 3 ст. 184 КЗпП). На період працевлаштування за нею зберігається середня зарплата, але не більш як три місяці з дня закінчення строкового трудового договору. Щодо цього Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16.05.2018 р. у справі № 759/19440/15-ц підтверджує: вимога щодо обов'язкового працевлаштування такої жінки зі збереженням середньої зарплати протягом трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору є імперативною.

З огляду на це спрацьовує також ч. 1 ст. 19 Закону № 1105, за якою право на виплату декретних виникає з настанням страхового випадку в період роботи, включаючи день звільнення. Декретні обчислюємо сумарно за весь установлений законодавством період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та виплачуємо їх вагітній працівниці в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (ч. 1 ст. 25 Закону № 1105).

Тобто ця норма не передбачає часткової виплати сум декретних у випадку, навіть якщо роботодавцеві наперед відомо, що жінка звільняється у зв'язку із закінченням строкового трудового договору та не використає всю відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами. Тож, сума декретних не обмежується періодом від дати початку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами й датою звільнення жінки.

Своєю чергою, роботодавець усім без винятку працюючим вагітним жінкам…

Продовження матеріалу "Чи повертати декретні в разі звільнення в період відпустки по вагітності та пологах" видання "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему