Ситуація 1. Два "дружні" товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) прийняли рішення щодо приєднання одного ТОВ до іншого. Чи є якісь нюанси, якщо в одному (або обох) із цих ТОВ є частка, що належить фізичній особі? До яких податкових наслідків для цієї фізособи приведе ця операція?
Особливих норм, які регламентували б специфіку приєднання ТОВ, у яких частки належать фізичним особам, у законодавчих актах немає. Тому такі операції відображають у загальному порядку, який розглянуто в статтях "Приєднання підприємств: правові й організаційні аспекти", "Приєднання підприємств: податковий облік в особи, що приєднується", "Приєднання підприємств: податковий облік у правонаступника", "Приєднання підприємств: бухгалтерський облік у сторін".
На податок на доходи фізичних осіб операція з приєднання в учасника - фізичної особи не впливає, оскільки в цьому випадку немає інвестиційного прибутку. Нагадаємо: згідно з пп. 170.2.2 ПКУ інвестиційний прибуток розраховують як позитивну різницю між доходом, отриманим платником податків від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій із деривативами).
У цьому ж разі частка фізичної особи в ТОВ, що приєднується, переходить у тому самому розмірі (у грошовому еквіваленті) до ТОВ-правонаступника. Це добре видно з прикладів, наведених у статті "Приєднання підприємств: правові й організаційні аспекти".
До того ж у розглядуваній ситуації учасник - фізична особа не здійснює відчуження своєї частки: вона просто переходить у порядку досягнутої домовленості у складі всього майна ТОВ, що приєднується, до його правонаступника.
Єдиний нюанс пов'язано з можливою зміною статусу "пов'язаності" фізичної особи - учасника та ТОВ. Так, згідно з пп. 14.1.159 ПКУ пов'язані особи - юридичні та/або фізичні особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням того, що фізична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов'язаних осіб) володіє корпоративними правами юридичної особи в розмірі 20 % і більше.
Водночас для визначення того, чи володіє фізична особа безпосередньо та/або опосередковано корпоративними правами в розмірі 20 % і більше в юридичній особі, усі корпоративні права, що належать (безпосередньо та/або опосередковано) фізичній особі, є сумою часток корпоративних прав, які:
- безпосередньо належать такій фізичній особі в юридичній особі…
Продовження матеріалу "Приєднання підприємств: частка в ТОВ належить фізичній особі" читайте за посиланням. Також на цю тему читайте статті: "Приєднання підприємств: податковий облік в особи, що приєднується"; "Приєднання підприємств: податковий облік у правонаступника"; "Приєднання підприємств: частка в ТОВ належить фізичній особі". Для отримання доступу до вказаних матеріалів та іншої аналітики інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оціните весь обсяг і переваги послуг, що надаються. |