Узагальнюючого визначення щодо локальних нормативних актів підприємства законодавство не містить. Але зазвичай під ними варто розуміти документи, які складає та затверджує роботодавець у межах власної компетенції відповідно до законів й інших нормативно-правових актів, колективного договору, угод.
До основних загальних вимог складання локальних нормативних актів належать такі:
· локальний нормативний акт приймається роботодавцем одноосібно чи з урахуванням твердження представницького органу працівників у випадках, установлених КЗпП (див. лист Мін'юст від 15.04.2010 р. № 326-0-2-10-19);
· норми локальних нормативних актів не повинні погіршувати становище працівників порівняно з установленим трудовим законодавством й іншими актами, що містять норми трудового права, колективним договором, угодами;
· локальні нормативні акти повинні бути доведені до відома працівника під підпис;
· локальні нормативні акти мають обов'язковий характер.
Які саме це документи? Локальними нормативними актами є правила внутрішнього трудового розпорядку, положення (зокрема, про персональні дані, про оплату праці, про атестацію), інструкції з охорони праці, штатний розклад і графік відпусток.
Під час складання таких документів ураховуються загальні вимоги Національного стандарту «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003» затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 р. № 55 (далі - ДСТУ 4163-2003). Цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи - постанови, розпорядження, накази, положення, рішення, протоколи, акти, листи тощо, створювані в результаті діяльності підприємств, установ, організацій та їх об'єднань усіх форм власності.
ДСТУ 4163-2003 установлює:
· склад реквізитів документів;
· вимоги до змісту й розташування реквізитів документів;
· вимоги до бланків й оформлення документів;
· вимоги до документів, які виготовляються за допомогою друкованих засобів.
Вимоги ДСТУ 4163-2003 щодо оформлення реквізитів можуть поширюватися на всі класи уніфікованих систем документації (п.п. 1.1-1.3).
До того ж можна використовувати типові форми, наприклад, затверджені наказом Держкомстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 р. № 489.
Завважте: будь-який роботодавцем, у т.ч. підприємцем, повинна бути передбачена наявність трудової документації, тобто йдеться про обов'язкові «трудові» документи. Це підтверджує Мінсоцполітики в листі від 21.11.2016 р. № 5907/0/10-16/06.
Оформлення локального нормативного акта
...
Про процедуру інвентаризації читайте у продовженні матеріалу "Локальні нормативні акти підприємства: порядок оформлення та прийняття" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням. Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу. |