Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВЭД-договоры комиссии на продажу: новые правила валютного регулирования

Договори комісії на продаж товарів у зовнішньоекономічній діяльності популярні не перший рік. Проте у світлі останніх нововведень у валютному регулюванні в практиків з'явилися певні питання, на які в ...

Порядок проведення розрахунків

Нові правила, як і раніше, передбачають, що розрахунки між резидентами й нерезидентами за експортними операціями відбуваються лише через банки (ч. 1 ст. 7 Закону № 2473, п. 31 Положення № 2, п. 16 Положення № 5). Проводити розрахунки за валютними операціями з використанням готівкової іноземної валюти та банківських металів як платіжного засобу на території України заборонено (пп. 1 п. 32 Положення № 2, п. 16 Положення № 5).

Згідно з пп. 6 п. 109 Положення № 5 за поточними рахунками в іноземній валюті суб'єктів господарювання - резидентів (юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців) здійснюють, зокрема, й операції на підставі договорів комісії, доручення, консигнації або агентських угод.

Розрахунки за експорт товару (включаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх витрат у зв'язку з виконанням ЗЕД-договору, відшкодування збитків у зв'язку з невиконанням ЗЕД-договору), включаючи такі розрахунки на території України, належать до поточних валютних операцій (пп. 1 п. 4 Положення № 2). При цьому п. 28 Положення № 2 вказано, що в розрахунках між резидентами й нерезидентами за поточними торговельними операціями підлягають використанню як засіб платежу іноземна валюта й гривня.

Із цього випливає, що резидент-комітент може передбачити в договорі комісії на продаж товарів одержання виручки від продажу товару нерезиденту як в іноземній валюті, так і в гривнях.

Водночас розрахунки на території України проводять лише в гривнях. Це встановлено в ч. 2 ст. 5 Закону № 2473 і п. 27 Положення № 2. Тому комісійну винагороду комісіонерові-резиденту комітент повинен виплачувати в гривнях. Утримати комісійну винагороду з виручки в іноземній валюті, як і раніше, комісіонер не може.

Зауважимо також, що, коли комісіонер-резидент продає в Україні товари комітента-нерезидента, виручку він може одержати лише в гривнях. А ось нерезиденту зазвичай перераховують іноземну валюту. Через це в п. 60 Положення № 5 передбачено, що банк купує іноземну валюту клієнтам-резидентам (юридичним особам і фізичним особам - підприємцям) з метою проведення розрахунків таких резидентів із нерезидентом за договором (комісії, доручення, агентським договором), який уповноважує цього резидента на продаж в Україні продукції, робіт, послуг за дорученням нерезидента. Придбання іноземної валюти здійснюють за рахунок коштів у гривнях, отриманих від реалізації продукції, робіт, послуг, за умови наявності документів, що підтверджують реалізацію відповідної продукції, робіт, послуг.

Дізнайтесь про "Строки надходження валютної виручки" та "Продаж валюти" в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему