Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Списуємо непридатну комп'ютерну техніку: облікові наслідки для бюджетників

14.05, 9 грудня 2019
45743
1

Життєвий цикл комп'ютерної техніки рано чи пізно закінчується списанням її з балансу установи. І хоча така операція зазвичай не викликає труднощів у пересічного бухгалтера, та все ж потребує пильності...

Комп'ютерна техніка - достатньо специфічний об'єкт обліку, що має низку особливостей, які впливають, зокрема, і на порядок її списання. Розгляд суті цього процесу пропонуємо розпочати з процедурних питань.

Процедурні питання

Для встановлення факту непридатності комп'ютерної техніки, а відтак і неможливості та/або неефективності проведення її відновлювального ремонту чи неможливості її використання в інший спосіб, керівництво установи вдається до утворення комісії зі списання майна, яка і візьме на себе всі формальності, що супроводжують вибуття таких активів.

Оформлення списання комп'ютерної техніки можна доручити також інвентаризаційній комісії (робочій інвентаризаційній комісії) (п. 1.4 розд. ІІІ Положення № 879).

Висновок про списання комп'ютерної техніки доцільно робити на підставі огляду комісії у спосіб, передбачений п. 4 розд. VIII Методрекомендацій з обліку ОЗ.

За результатами роботи цієї комісії складають акт списання основних засобів (часткової ліквідації), форму якого передбачено Наказом № 818.

Складений у двох примірниках такий акт затверджує керівник установи (п. 6 розд. VIII Методрекомендацій з обліку ОЗ).

Якщо окремого погодження органу управління* на таке списання не потрібно, то бухгалтерія установи й матвідповідальна особа залишають у себе по одному примірнику такого акта.

* Окреме погодження органу управління може знадобитися, якщо первісна (переоцінена) вартість об'єкта, пропонованого до списання, перевищує 20 тис. грн (п. 5 Порядку № 1314). У такому випадку ще один примірник цього документа залишається у представників органу управління.

У цьому документі вказують причини списання техніки та фіксують висновок про економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість її відновлення.

У разі потреби та/або необхідності врахування галузевих особливостей списання майна суб'єкти управління можуть залучати для участі в роботі комісії фахівців відповідних центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів тощо (за згодою) (п. 11 Порядку № 1314).

Морально застарілу та фізично зношену комп'ютерну техніку, яка все ж придатна для подальшого використання, може бути передано до сфери управління місцевих органів виконавчої влади з подальшим її закріпленням за відповідними закладами, установами та організаціями (п. 4 Порядку № 1314).

Варто також додати, що розбирання списаного з обліку об'єкта часто супроводжується оприбуткуванням комп'ютерних запчастин і металобрухту, котрі в майбутньому може бути використано для потреб установи. Оформлюють цю подію актом приймання матеріальних цінностей.

Крім того, за результатами такого оприбуткування не пізніше останнього робочого дня звітного місяця до органу Казначейства потрібно подати Довідку про надходження у натуральній формі (додаток 38 до Порядку № 1407).

Зауважте також, що комп'ютерна техніка здебільшого містить сплави чорних і кольорових металів, а також інші небезпечні для навколишнього середовища та здоров'я людини компоненти. Це означає, що, списуючи таку техніку, потрібно подбати про організацію заходів з утилізації такого роду відходів.

Нагадаємо: установи зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційні, науково-технічні й технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам й організаціям, що займаються збиранням, обробленням і утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають утилізації (пп. "є" ст. 17 Закону № 187).

Іноді про наявність чорних і кольорових металів, а також небезпечних відходів указується у технічній або експлуатаційній документації на таку техніку. Крім того, у цій самій документації можуть міститись рекомендації виробника техніки щодо способу утилізації подібних відходів.

Разом з тим установі, обираючи спеціалізоване підприємство, якому вона здаватиме техніку на утилізацію, доцільно переконатись, що таке підприємство має відповідну ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

Своєю чергою, факт передачі брухту та відходів із вмістом дорогоцінних металів має бути оформлено за допомогою акта приймання-передачі на відповідальне зберігання (складають щонайменше у двох примірниках) (п. п. 5.10, 5.11 Методрекомендацій № 780).

Крім того, спеціалізоване підприємство оформлює протокол погодження вмісту дорогоцінних металів, який має підтвердити установа - відправник техніки (п. 5.14 Методрекомендацій № 780).

У цілому ж установа, співпрацюючи зі спецпідприємством, має укласти договір про утилізацію списаної техніки, а також оформити відповідний акт виконаних робіт.

В продовженні матеріалу читайте про "Бухгалтерський облік" видання БУХГАЛТЕР & ЗАКОН за посиланням.

Для отримання доступу до аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та інших документів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН - скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом до сервісу та оцініть весь обсяг і переваги послуг, що надаються.

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему