Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Орендна плата під час карантину — платити неможливо скасувати

Законотворці таки не наважилися на повне звільнення від орендної плати — норма дивовижно трансформувалася

Коли Закон № 540 щодо гарантій під час карантину ще був законопроектом № 3275, в ньому "оселилася" незвична норма. А саме - про повне звільнення на час встановленого Кабміном карантину наймача від сплати за орендоване майно. При цьому таке звільнення було прирівняно до звільнення на підставі ч. 6 ст. 762 ЦКУ, яка дозволяє орендареві не платити, коли він не міг користуватися орендованим майном з незалежних від нього причин.

Дослівно в законопроекті № 3275, вона звучала наступним чином: "З моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його завершення в установленому законом порядку наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу".

На цю норму законопроекту № 3275 звернули увагу й експерти Головного експертного управління апарату ВРУ, і ми в своїй публікації "ТОП-5 прихованих загроз для бізнесу з прийнятого законопроекту № 3275".

Зокрема, ми застерігали, що поголовне звільнення на підставі відповідної норми законопроекту № 3275 від орендної плати на час карантину створить безліч конфліктів, адже чимало орендарів продовжують користуватися орендованим майном і навіть отримувати від нього зиск.

Сама ж по собі ч. 6 ст. 762 ЦКУ не потребувала додаткового "благословіння" депутатів. Адже її і так можна було сповна використовувати під час карантину. Щоправда - не автоматично, а довівши орендодавцю неможливість використання відповідного майна. Це потребує від орендаря певних зусиль. Щонайменше - звернутися до орендодавця з листом. Можливо - скласти відповідний акт, провести переговори, підготувати акт звірки та/або додаткову угоду до договору тощо. Одним словом, відстоювати свої права та інтереси.

Піднята нами в публікації "ТОП-5 прихованих загроз для бізнесу з прийнятого законопроекту № 3275" тема орендної плати під час карантину знайшла відгук і серед експертів, і в професійному середовищі бухгалтерів, зумовивши ледь не шекспірівські пристрасті під час обговорення у соціальних мережах. Невідомо чи це вплинуло на чарівну трансформацію законопроекту № 3275 у Закон № 540, чи якась інша обставина, але після офіційної публікації останнього в парламентській газеті сталося дивовижне.

Зараз п. 14 Прикінцевих положень ЦКУ завдяки Закону № 540 звучить так: "З моменту встановлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року № 211 (з наступними змінами і доповненнями), і до його завершення в установленому законом порядку наймач може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до частини шостої статті 762 цього Кодексу".

Як бачите - усе доволі просто: орендар лише "може бути звільнений від плати", але для цього треба, щоб діяли умови норми ч. 6 ст. 762 ЦКУ. Якщо говорити відверто, то в такому формулюванні норма - цілком благопристойна, але не потрібна. Адже, як ми вже наголошували, ч. 6 ст. 762 ЦКУ й так діяла під час карантину.

Скептикам, які сумніватимуться в нашій правоті, лише нагадаємо, що наші несамовиті депутати витратили на розгляд законопроекту № 3275 та голосування за нього аж... одну хвилину 53 секунди. Повірити в те, що саме в цей часовий проміжок було відкориговано норму щодо орендної плати, сформульовану в тексті, поданому на голосування, не зможуть навіть найбільші любителі фантастики. А значить… Утім, не будемо гадати на кавовій гущі, а просто порадіймо за нормалізацію відповідної норми ЦКУ.

У контексті переплетіння орендних відносин та коронавірусного карантину зверніть також увагу на наступні новини:

- Частину орендарів держмайна звільнять від плати за приміщення. Решті бізнесу, який не працює, дадуть знижку.

- Алгоритм припинення чи відстрочення зобов'язань за договором під час карантину - Мінекономіки. Покупці мають прийняти для себе рішення - прийняти зміни та чекати, або відмовитися від договору

- Як орендарю зменшити плату за орендоване приміщення протягом карантину - Нотаріальна палата. Форс-мажор об'єктивно унеможливлює виконання зобов'язань, але чи врятує він від орендної плати?

І в поточній діяльності, і в критичних ситуаціях більше інформації щодо ефективної практики бухгалтерського та податкового обліку можна почерпнути в професійному рішенні для бухгалтера - одному інструменті із безліччю можливостей для бухгалтера та аудитора. Спробуйте прямо зараз і отримуйте рішення на свої питання.

Алла Король,

головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Підписуйтеся на наш канал у Telegram і сторінку в Facebook, щоб завжди бути в курсі бухгалтерських подій.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему