Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Собівартість продукції – тема номера видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

16.30, 11 жовтня 2021
1937
0

Головне в калькулюванні

Без калькулювання собівартості продукції не може обійтися жодне виробниче підприємство. Відповідно до НП(С)БО 16 перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції встановлює підприємство.

Наразі порядок формування собівартості продукції в разі застосування нацстандартів регламентовано НП(С)БО 16. Однак у цьому нормативі наведено тільки загальні принципи формування собівартості, а специфіку калькулювання містять галузеві методичні рекомендації.

Так, виробничі підприємства керуються Методрекомендаціями № 373. У деяких галузях використовують окремі методрекомендації: наприклад, у сфері перевезень - Методрекомендації № 65, а в будівельній - Методрекомендації № 573.

Калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) - сукупність прийомів і способів, що забезпечують обчислення в грошовому вираженні собівартості одиниці окремих видів виробленої підприємством продукції (робіт, послуг) у розрізі статей витрат. На підставі калькуляції визначають собівартість продукції, яка, своєю чергою, може бути різною:

- планова;

- нормативна;

- фактична (звітна).

Об'єкти калькулювання собівартості продукції взаємопов'язані з об'єктами обліку витрат виробництва та на практиці зазвичай збігаються, але можуть мати й відмінності.

Обов'язковим для виробничих підприємств є складання фактичної (звітної) калькуляції та розрахунок фактичної (звітної) собівартості. Планову й нормативну калькуляції складають на розсуд підприємства та використовують здебільшого для цілей управлінського обліку.

Водночас складання нормативної калькуляції обов'язкове в разі використання нормативного методу затрат. Оцінка за нормативними затратами полягає в застосуванні норм витрат на одиницю продукції (робіт, послуг), установлених підприємством з урахуванням нормальних рівнів використання запасів, праці, виробничих потужностей і діючих цін. Оцінку продукції за нормативними затратами коригують до фактичної виробничої собівартості (п. 21 НП(С)БО 9).

Розлогіше на цю тему читайте у статтях видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН:

- "Собівартість продукції: головне в калькулюванні";

- "Собівартість продукції: методи та способи калькулювання";

- "Собівартість продукції: якщо первинні документи надійшли із запізненням";

- "Собівартість продукції: проблемні моменти із судової практики".

Хочете щомісяця отримувати 40 аналітичних матеріалів з бухобліку? Спробуйте рішення LIGA360: Бухгалтер. Тут об'єднана аналітика видань БУХГАЛТЕР&ЗАКОН та Інтербух, а ще є щоденні оновлення новин. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему