Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Щорічне декларування держслужбовців: ключові аспекти

Наразі стартував період подачі щорічної декларації

На перший погляд, питання подачі декларацій держслужбовцями є настільки дослідженим, що роз'яснювати додатково не має сенсу. Однак, як показує практика, звернення за правовими консультаціями щодо питань обов'язковості подачі декларації та їх строків, говорить лише про те, що дана тема залишається актуальною.

Розпочато період подачі декларацій

Наразі стартував період подачі щорічної декларації, тому вважаю за необхідне звернути увагу на декілька ключових питань та надати експрес-консультацію для осіб, на яких Законом України «Про запобігання корупції» покладений обов'язок щодо подачі декларацій.

Існує неймовірно велика кількість роз'яснень Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) щодо усіх проблемних питань, які можуть виникнути під час подачі декларації.

Однак, фактично, ними мало хто цікавиться, а вивчення усіх роз'яснень відбувається лише після отримання повідомлення від НАЗК. Агентство вимагає подати пояснення, які стосуються:

  • неправильності заповнення декларації

  • невчасності подачі відповідної декларації тощо.

Перш за все, будь-яка особа, яка є уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язана подавати щорічну декларацію, декларацію перед і після звільнення.

І тут одразу постає питання - чи можна мене віднести до суб'єкта декларування? Часто посадовець вважає, що не належить до таких. Однак, усі сумніви повинні розсіятися з того моменту, коли особа, яка претендує на зайняття відповідної вакантної посади була ознайомлена з умовами конкурсу щодо відповідної посади та добровільно заповнила декларацію кандидата на посаду.

Таким чином, особа вже на цій стадії погоджується, що на неї у подальшому будуть покладені обов'язки щодо подачі декларації.

Дуже важливим є факт повідомлення посадовця про обов'язок подання декларації. Обов'язок повідомити та роз'яснити покладається на керівника або іншу посадову особу, до обов'язків якої входить здійснювати контроль за дотримання норм Закону України «Про запобігання корупції».

У разі виникнення спірних питань щодо не подачі декларації/або внесення не правильних відомостей, до відповідальності, окрім особи яка допустила порушення, притягуються також ті, хто не повідомив під розписку про такий обов'язок.

Отже, держслужбовець, який хоча б раз заповнив і подав декларацію, не повинен забувати про такий свій обов'язок на весь період перебування на посаді.

Отримайте всі відповіді щодо бухгалтерського й кадрового обліку на ІТ-платформі LIGA360. Покрокові інструкції, експертні роз'яснення, свіжа аналітика. Подробиці за посиланням.

Щодо строку подачі декларації

Всі, хто причетний до заповнення декларацій, повинні викарбувати в пам'яті такі важливі дати:

  • 1 січня - 1 квітня поточного року, коли особа зобов'язана подати щорічну декларацію, яка повинна охоплювати звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація;

  • декларація «перед звільненням», декларація особи, яка припиняє діяльність, - подається не пізніше 20 робочих днів з дня припинення діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання суб'єктом декларування публічних функцій. Дана декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування. Тобто відлік строку подачі декларації «перед звільненням» починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності;

  • декларація «після звільнення», декларація особи, яка припинила діяльність, - подається з 00 годин 00 хвилин 1 січня до 00 годин 00 хвилин 1 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація. Відлік строку подачі декларації «після звільнення» починається з 00 годин 00 хвилин 1 січня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність.

Бажаєте мінімізувати кадрові ризики? Спробуйте ІТ-платформу LIGA360:HR. Дізнавайтесь першими про зміни трудового законодавства, контролюйте відгуки про бренд роботодавця, перевіряйте надійність кандидатів та співробітників. Деталі за посиланням.

Декілька важливих пунктів при заповненні

Обов'язково також пам'ятати про те, що на законодавчому рівні визначений перелік осіб, які відносяться членів сім'ї суб'єкта декларування. Адже останній може бути притягнутий до відповідальності не тільки за те, що вніс неправдиві відомості щодо себе, а також відносно відомостей щодо доходів/зобов'язань членів своєї сім'ї. Повідомлення від НАЗК надійде також і в тому випадку, коли існує конфлікт інтересів між суб'єктом декларування та членом сім'ї суб'єкта декларування.

У разі виникнення будь-яких сумнівів щодо питань пов'язаних із поданням декларації чи зазначених у ній відомостей потрібно звернутись із офіційним листом до уповноваженої особи, яка відповідальна за запобігання корупції у відповідному органі, та звернутись до НАЗК за для надання відвідного роз'яснення.

Таким чином, у разі виникнення запитань з боку контролюючих органів матимете письмову аргументовану відповідь, що дозволить виключити відповідальність.

Юлія Бала,

адвокат адвокатського об'єднання «Юнімайндс»

Як HR-спеціалісту ефективно оперувати із щоденним потоком інформації? На ІТ-платформі LIGA360:HR. Знаходьте відповіді з гострих питань кадрового адміністрування, правові позиції, новини й аналітику. Дізнайтеся більше про переваги LIGA360:HR за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему