Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки Пенсійним фондом України видачі лікарняних

18.00, 30 березня 2023
3231
0

Документ:

постанова КМУ "Про затвердження Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності" від 03.03.2023 р. № 185

Кому читати:

роботодавцям

Що сталося:

визначено процедуру перевірки ПФУ виданих лікарняних

Набирає чинності:

07.03.2023

Прийнявши під своє адміністративне крило питання призначення та виплати лікарняних, Пенсійний фонд мусить дбати і про належну організацію контролю за цим процесом. Власне, порядок проведення таких перевірок і затверджено коментованим документом. Попри "внутрішньовідомчий" його характер, ознайомлення все ж буде корисним і для широкого загалу.

Хто кого перевіряє

Передусім зауважимо, що мова йде про перевірки ПФУ саме "першоджерел" - медичних висновків, на підставі яких сформовано листки непрацездатності (ст. 27 Закону № 1105). Тобто коментований документ не регламентує перевірки ПФУ роботодавців або ж питання перевірки роботодавцями отриманих лікарняних.

Так, безпосередньо перевіряти за новозатвердженим Порядком може ПФУ. Для цього він має вповноважити відповідних посадових осіб і лікарів. І саме ці вповноважені посадовці та медики здійснюють контроль за обґрунтованістю формування (видачі) листків непрацездатності та медвисновків (п. 1 Порядку № 185).

Водночас потрібно врахувати, що, коли мова йде про перевірку саме медичного висновку - проводити її можуть лише вповноважені лікарі (п. 1 Порядку № 185).

Уповноважений лікар - особа, яка є лікарем та перебуває у трудових відносинах із закладом охорони здоров'я або фізичною особою - підприємцем, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та лікар, який є фізичною особою - підприємцем і має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, які уповноважені правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірки обґрунтованості формування та видачі медичних висновків, пройшли автоматизований відбір з використанням електронної системи охорони здоров'я для проведення перевірки за кожним окремим випадком тимчасової непрацездатності та перевіряють відомості, що містяться у медичному висновку, а також деперсоналізовані відомості, на підставі яких він сформований, на підставі інформації з електронної системи охорони здоров'я.

(п. 2 Порядку № 185)

Інформацію про таких уповноважених лікарів, яких відбирають автоматизовано за принципом екстериторіальності, має бути оприлюднено у формі відкритих даних (п. 12 Порядку № 185).

Перевіряють же ці вповноважені посадовці та лікарі безпосередньо "видавців" лікарняних - працівників і заклади охорони здоров'я.

Коли перевіряють

Для ініціювання ПФУ перевірки лікарняних передбачено низку випадків. Виключний їх перелік наведено в п. 5 Порядку № 185.

Перший випадок - це звернення роботодавця. Ми вже говорили про те, що отриманий лікарняний роботодавці перевіряють лише з т. з. формального боку (див. зокрема, матеріал "Головний з лікарняних на підприємстві: зауваження про уповноваження"). Але все-таки в разі сумнівів саме "у змісті" роботодавці можуть звертатися до ПФУ, і той уже має провести відповідну перевірку.

Другий випадок - звернення власне отримувача лікарняного. Тож, якщо питання щодо отриманого медвисновку є у працівника, він може особисто попрохати ПФУ розібратися що й до чого.

Підставою для перевірки буде також і самостійне виявлення ПФУ невідповідностей після проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності. Однак цей моніторинговий алгоритм ще мають розробити.

Відреагувати перевіркою ПФУ муситиме й у разі отримання сигнальних повідомлень від НСЗУ про виявлення невідповідностей та/або застережень до даних, що містяться в медичному висновку.

Ну й, звісно, проводитимуть перевірки на запити правоохоронних органів чи за рішенням суду.

Як перевіряють

Проводять перевірку на підставі відповідного рішення контролерів, яке має бути оформлено наказом за підписом керівника територіального органу ПФУ. Вимоги до змісту наказу наведено в п. 8 Порядку № 185.

Строк проведення перевірки листків непрацездатності не може перевищувати 10 календарних днів (п. 9 Порядку № 185).

Результування перевірок

За результатами проведення перевірки медичного висновку вповноважений лікар в електронній системі охорони здоров'я формує висновок про результати перевірки (п. 13 Порядку № 185).

Результати перевірки листка непрацездатності вповноважена посадова особа ПФУ зазначає у відповідній довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, форму якої мають затвердити (п. 14 Порядку № 185).

На підставі цієї довідки результати перевірки відображають в автоматизованій інформаційно-аналітичній системі ПФУ.

Якщо перевірку проведено на запит, довідку мають також надіслати суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику медзакладу.

Відповідальність

З огляду на появу коментованого документа доречно також пригадати, у що можуть стати "махінації" з лікарняними.

Насамперед заклади охорони здоров'я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, зобов'язані компенсувати суми страхової виплати протягом десяти календарних днів із дня надходження вимоги про компенсацію сум страхової виплати (ст. 28 Закону № 1105).

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Закон № 1105 - Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

2. Порядок № 185 - Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений постановою КМУ від 03.03.2023 р. № 185.

Хочете отримувати першими аналітику з актуальних питань бухобліку, - подписуйтесь на видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН у складі рішення LIGA360. Вибирайте тариф за посиланням.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Олена Гармай

експертка

ЛІГА:ЗАКОН

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему