Документ:
Кому читати:
суб'єктам господарювання
Що сталося:
затверджено нову форму для звітування щодо підзвітних коштів
Нагадаємо: унормовуючи Законом № 2888 питання використання електронних грошей, законодавець також підкоригував і положення щодо оподаткування суми надміру витрачених коштів / електронних грошей, отриманих платником податку на відрядження або під звіт, не поверненої у встановлений строк (див. коментар "Нові правила використання підзвітних коштів").
Розглядаючи ці новації в п. 170.9 ПКУ, ми зазначали про те, що очікуються також і зміни власне у самій формі авансового звіту та порядку його складання. І от коментований документ якраз і врегульовує ці питання.
Форма звіту
Нова редакція форми, звісно, не містить радикальних перетворень. Серед змін слід звернути увагу на актуалізовану назву та вилучення поля "Розписка" про прийняття звіту та підтвердних документів на перевірку.
Тож складнощів з освоєнням нової форми "Звіт про використання коштів / електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт" виникнути не повинно.
Порядок складання
На відміну від форми, порядок складання авансового звіту підкориговано більш суттєво. Однак, по суті, нововведення лише віддзеркалюють запроваджені Законом № 2888 зміни.
Отже, відповідно до нової редакції Порядку № 841 маємо таку процедуру звітування.
Платник податку, який складає та подає Звіт, заповнює всі графи, крім:
• "Звіт перевірено";
• "Залишок унесений (перевитрата видана) в сумі _________ грн, коп. касовий ордер / платіжна інструкція";
• кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку;
• розрахунку суми утриманого податку за неповернені суми надміру витрачених коштів / електронних грошей на відрядження або під звіт.
Ці частини заповнює особа, яка надала такі кошти / електронні гроші.
Графу "Звіт затверджено" підписує керівник (уповноважена особа) / самозайнята особа.
Особи, які засвідчують правильність складання/подання Звіту, здійснюють його підписання власноручно або електронним підписом (п. 5 Порядку № 841).
Реквізити документів, які підтверджують понесені суми фактичних витрат коштів, платник зазначає в таблиці на зворотному боці Звіту.
Надміру витрачене платник повертає до або під час подання Звіту.
Якщо платник податку не повертає належні суми, то така сума, розрахована з урахуванням п. 164.5 ПКУ, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць. У разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку (п. 3 Порядку № 841).
У разі коли підзвітна особа - боржник звільняється, такий ПДФО утримують за рахунок останньої виплати оподатковуваного доходу під час проведення остаточного розрахунку, а в разі недостатності цієї суми - непогашену частину ПДФО включають до податкового зобов'язання платника податку за наслідками звітного (податкового) року.
А якщо повне утримання такої суми податку на доходи фізичних осіб є неможливим (унаслідок смерті чи визнання безвісно відсутнім) - таку суму утримують під час нарахування доходу за останній для такого платника податку податковий період, а в непогашеній частині визнають безнадійною до сплати (п. 4 Порядку № 841).
Звіт складають і подають до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку:
1) завершує таке відрядження;
2) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти / електронні гроші під звіт.
Якщо під час відрядження чи виконання окремих цивільно-правових дій платник податку застосував для проведення розрахунків платіжний інструмент, включаючи корпоративний (бізнесовий) платіжний інструмент або особистий платіжний інструмент, чи його реквізити, списання коштів / електронних грошей за понесеними витратами здійснюється надавачем платіжних послуг пізніше дати, коли платник податку завершує таке відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії, зазначені строки продовжуються на один календарний місяць (п. 2 Порядку № 841).
Якщо ж під час відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій підзвітна особа застосує платіжні інструменти, включаючи корпоративні (бізнесові) або особисті, чи їх реквізити для проведення розрахунків у безготівковій формі та/або для отримання готівки в межах суми добових витрат та за відсутності оподатковуваного доходу, Звіт не складається і не подається (п. 1 Порядку № 841).
Однак, якщо при цьому у підзвітної особи є перевитрати - надміру витрачене підзвітна особа повертає до закінчення загального граничного строку звітування (п. 3 Порядку № 841).
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Закон № 2888 - Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг" від 12.01.2023 р. № 2888-IX.
3. Порядок № 841 - Порядок складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затверджений наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841.
Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Олена Гармай
експертка
ЛІГА:ЗАКОН