Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Міжнародний грант від Євросоюзу: що з ПДВ й у бухобліку

18.00, 5 лютого 2024
1077
0

Ми плануємо отримати грант від Євросоюзу. Це НЕ грант у рамках міжнародної технічної допомоги. Ми у складі консорціуму подалися на грант, який фінансується Євросоюзом, та виграли його.

Грант виданий консорціуму, учасником якого є наша компанія.

У нас у цьому проєкті допоміжна функція. Євросоюз фінансує розроблення всіляких програмних продуктів, результатом яких є, зокрема, зменшення часу перебування пацієнта в лікарні. Сюди входить і спеціальне обладнання, яке використовують для пацієнта, і спеціальне програмне забезпечення для зменшення часу на постановку діагнозу та прийняття рішення щодо необхідності перебування пацієнта в стаціонарі або ж вдома з віддаленим наглядом за параметрами.

Наша компанія співпрацює з розробником, тестує деякі алгоритми та здійснює демонстрацію результатів проєкту МОЗу.

Згідно з нашим проєктом договору про надання допомоги грант - це грант на дії, який має форму бюджетної субсидії змішаних фактичних витрат (тобто грант на основі фактично понесених витрат, але який також може включати інші форми фінансування, такі як одиничні витрати або внески, фіксовані витрати або внески, одноразові витрати або внески чи фінансування, не пов'язані з витратами).

Як правильно оподатковувати такі операції ПДВ та як відображати в обліку?

Наскільки можна зрозуміти з питання, отримане фінансування не належить до бюджетного гранту. Нагадаємо, що відповідно до пп. 14.1.2771 ПКУ бюджетний грант - цільова допомога у формі коштів або майна, наданих на безоплатній і безповоротній основі коштом державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму й у секторі креативних індустрій, спорту та інших гуманітарних сферах у порядку, установленому законом. Перелік надавачів бюджетних грантів визначає Кабінет Міністрів України, і його затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 р. № 867. До нього входить лише один надавач бюджетних грантів - Український культурний фонд.

Отже, особливі правила оподаткування бюджетних грантів, наведені в ПКУ, на зазначений у запитанні грант не поширюються.

Також у питанні сказано, що це не грант у межах міжнародної технічної допомоги. Згідно з нормами п. 2 Порядку № 153 міжнародна технічна допомога - фінансові та інші ресурси й послуги, що відповідно до міжнародних договорів України надають партнери з розвитку на безоплатній та безповоротній основі з метою підтримки України.

Проєкти (програми) підлягають обов'язковій державній реєстрації, яку здійснює Секретаріат Кабінету Міністрів України (п. п. 11, 13 Порядку № 153). Отже, розглядуваний грант не підпадає і під дію Порядку № 153, а інших пільг з оподаткування ПДВ для "звичайних" грантів у ПКУ не передбачено.

Зважаючи на це, податківці зазначають, що гранти Європейського Союзу є об'єктом оподаткування ПДВ, якщо такі кошти надходять у рахунок оплати вартості поставлених (що підлягають постачанню) особою товарів / послуг, операції з постачання яких згідно з розд. V ПКУ оподатковують ПДВ (див. щодо цього, наприклад, ІПК ДПСУ від 10.06.2021 р. № 2366/ІПК/99-00-21-03-02-06 ).

Водночас, якщо отримані платником на безповоротній основі на власний банківський рахунок безпосередньо грантові кошти не є оплатою вартості товарів / послуг, вони не є об'єктом оподаткування ПДВ та в податковій звітності з ПДВ відображенню не підлягають (див. ІПК ДПСУ від 15.11.2019 р. № 1355/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, від 10.06.2021 р. № 2366/ІПК/99-00-21-03-02-06).

А в роз'ясненні з категорії 101.16 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua) контролери зауважили: якщо кошти, які платник податку отримує у формі гранту, є оплатою вартості поставлених товарів / послуг (у т. ч. третім особам), то під час їх отримання платник податку повинен зарахувати їх до бази оподаткування ПДВ, скласти й зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну.

Якщо ж отримані у формі гранту кошти не є оплатою вартості поставлених товарів / послуг (у т. ч. третім особам), то вони не входять до бази оподаткування ПДВ і під час їх отримання платник не складає податкову накладну.

Як зазначено в запитанні, зі згаданого проєкту договору про надання допомоги випливає, що грант - це грант на дії, який має форму бюджетної субсидії змішаних фактичних витрат (тобто грант на основі фактично зроблених витрат, але який також може включати інші форми фінансування, як-от одиничні витрати або внески, фіксовані витрати або внески, одноразові витрати або внески чи фінансування, не пов'язані з витратами).

Тобто грант покриває зроблені витрати, пов'язані з виконанням певних робіт, у тому числі зі створення відповідного програмного забезпечення. Тому є високий ризик того, що в разі отримання гранту контролери припишуть оподаткувати ці суми ПДВ та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тож щодо цього питання варто отримати індивідуальну податкову консультацію, яку контролери надають на підставі ст. 52 ПКУ.

У податковому обліку операції з грантами, які не є бюджетними, усі платники відображають лише на підставі даних бухгалтерського обліку, оскільки будь-яких коригувань фінансового результату за такими операціями в ПКУ не передбачено.

Бухгалтерський облік операцій з отримання цільового фінансування, під яке попадають і гранти, регламентує НП(С)БО 15, у п. 17 якого вказано, що отримане цільове фінансування визнають доходом протягом тих періодів, у яких було зроблено витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.

Ключове питання тут полягає в тому, що саме потрібно розуміти під визнанням витрат, пов'язаних із виконанням умов цільового фінансування?

В МСБО 20, який було покладено в основу вітчизняних норм щодо цільового фінансування, цей момент обговорюють так. Згідно з § 18 МСБО 20:

Гранти, пов'язані з активами, що не амортизуються, також можуть вимагати виконання певних зобов'язань, і тоді вони визнаватимуться у прибутку або збитку протягом тих періодів, у яких були здійснені витрати з виконання зобов'язань. Наприклад, умовою надання земельного гранта може бути спорудження будинку на цій ділянці і доречним може бути визнання гранта у прибутку або збитку протягом строку експлуатації будинку.

Зважаючи на це, є підстави вважати, що дохід від отриманого цільового фінансування (гранту) необхідно визнавати в тих періодах, коли було виконано умови його надання. Водночас із системного трактування норм НП(С)БО 15 та МСБО 20 можна дійти висновку, що доходи за державними грантами потрібно визнавати не раніше за витрати, ураховані саме у фінансовому результаті. У цьому періоді визнають дохід від цільового фінансування: роблять проведення Дт 482 "Кошти з бюджету та державних цільових фондів" - Кт 718 "Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів".

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. НП(С)БО 15 - Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затверджене наказом Мінфіну від 29.11.99 р. № 290.

3. МСБО 20 - Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 20 "Облік державних грантів і розкриття інформації про державну допомогу".

4. Порядок № 153 - Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, затверджений постановою КМУ від 15.02.2002 р. № 153.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Ніна Дьяконова

консультантка з бухгалтерського обліку та оподаткування

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему