Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Запроваджено проєкт щодо функціонування системи управління комплаєнс-ризиками: ДПСУ пояснила основні моменти

16.30, 24 жовтня 2024
174
0

Документ:

Інформаційний лист ДПСУ від 08.10.2024 р. № 6/2024

Кому читати:

платникам податків

Що сталося:

ДПСУ пояснила як функціонуватиме система управління податковими ризиками

Практичні матеріали із чіткими послідовностями дій: Мистецтво оборони, Алгоритми дій, База податкових знань. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.

Запровадження системи управління податковими ризиками повинно забезпечити системність та єдиний підхід до управління ризиками дотримання податкового законодавства в роботі органів ДПС, зосередження зусиль податкових органів на найпроблемніших питаннях в адмініструванні податків і зборів. Механізм реалізації експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в ДПС визначає Постанова № 854. Більш розлого ми писали про це в статті "Запровадження проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками: що передбачає".

Як зазначають самі податківці, Постанова № 854 не встановлює жодних нових обов'язків або обмежень для платників податків.

Для більшості платників, які прагнуть дотримуватися податкового законодавства, ДПС повинно зосередити зусилля на спрощенні виконання податкових обов'язків - вжитті проактивних заходів впливу (роз'яснення норм податкового законодавства, аналіз і спрощення за необхідності форм податкової звітності, активна взаємодія з представниками платників податків та експертним середовищем). Реактивні заходи впливу, зокрема контрольно-перевіряльну роботу, застосовуватимуть лише для платників із найбільш вагомими податковими ризиками, які визначатимуть централізовано за єдиними правилами в межах, передбачених нормами ПКУ. Загальна тривалість реалізації Експериментального проєкту - 2 роки.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

При цьому податківці розподілятимуть податкові ризики за основними видами:

- ризик реєстрації - випадок, коли особи, які зобов'язані стати на облік у податковому органі або зареєструватися платниками окремих податків, не перебувають на обліку в податковому органі або не зареєстровані платниками відповідних податків;

- ризик звітності - випадок, коли платники податків подають податкову звітність із запізненням або не подають її взагалі;

- ризик сплати - випадок, коли платники податків сплачують податки, збори, платежі із запізненням або сплачують у неповному обсязі, або не сплачують зовсім, що призводить до виникнення або накопичення податкового боргу;

- ризик декларування - випадок, коли податкові надходження зменшено або може бути зменшено внаслідок неправильного відображення даних у звітності (помилково або умисно).

Контролери наголошують на уніфікації правил визначення податкового ризику - створення паспортів податкового ризику - уніфікованих правил для визначення впливу податкових ризиків на надходження до бюджетів, ідентифікації платників, у яких наявний такий ризик. Як обіцяють контролери, оцінки ризиків, наявність ризиків у платників податків здійснюватимуть комплексно на підставі об'єктивних даних, а не суб'єктивних рішень і суджень.

Також централізовано визначення податкових ризиків та заходів впливу на них - створено в ДПС Експертної комісії із застосування системи управління податковими ризиками структурного підрозділу з впровадження податкового комплаєнсу, який здійснюватиме координацію роботи із впровадження системи управління податковими ризиками.

Очікується, що систематично розроблятимуть стратегії впливу на податкові ризики та реалізовуватимуть по всій вертикалі ДПС - на підставі ідентифікації та оцінки ризиків буде підготовлено Загальний план удосконалення управління податковими ризиками, який визначить найбільш вагомі ризики в адмініструванні податків і зборів та закріпить стратегії впливу на них, а також сегментарні (секторальні) плани, зосереджені на окремих галузях економіки, сегментах платників податків.

Поки що коментований Інформлист не дає жодної практичної конкретики функціонування системи управління податковими ризиками, тож далі буде...

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Постанова № 854 - постанова КМУ "Про реалізацію експериментального проекту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі" від 25.07.2024 р. № 854.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Віталій Городній

юрисконсульт LIGA ZAKON

Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему