Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Сучасне підприємство у своїй діяльності має зосереджуватися на власних цілях, а не лише на власній бухгалтерській рутині, пов`язаній зі звітністю, податками, фіскальним контролем тощо.

Фінансова діяльність підприємства, що прогресує і розвивається, безумовно, має займати важливе місце в процесі управління підприємством, але не перетворювати його діяльність у нескінченне коло вирішення фінансових задач. Звичайно ж фінансова діяльність підприємства пов'язана з ризикам, ступінь впливу яких на результати його діяльності значно підвищена, у зв'язку з військовим станом на території України, а також багатьма іншими чинниками, що впливають на економічну стабільність українського бізнесу.

Окрім того, збільшення впливу фінансових ризиків на результати фінансової діяльності підприємства пов'язане з постійною зміною економічної ситуації в країні, кон'юнктури фінансового ринку, розширенням сфери фінансових відносин, появою нових фінансових технологій та інструментів тощо.

Що включає в себе бухгалтерський комплаєнс?

Під бухгалтерським комплаєнсом розуміють процес управління ризиками спотворення фінансової звітності через виникнення конфліктів професійних суджень у сфері застосування положень нормативних документів з бухгалтерського обліку.

Отож, бухгалтерський комплаєнс передбачає об'єктивну перевірку бухгалтерської та податкової звітності, виявляє помилки та пов'язані з ними ризики. Таким чином, він надає достовірні дані, що дозволяють приймати адекватні управлінські рішення та обмежує ризик фінансової та іміджевої шкоди.

Основними завданнями бухгалтерського комплаєнсу, зокрема, є:

  • надійність поточної практики бухгалтерського обліку;

  • якість податкової звітності;

  • повнота та своєчасність подання звітності;

  • уникнення ризику недотримання встановлених норм.

Окрім того, здійснення бухгалтерського комплаєнс-контролю пов'язане з конфліктами інтересів, в яких бухгалтер має знайти оптимальне рішення, не допускаючи порушень етичних принципів навіть у тих ситуаціях, коли практикуючий бухгалтер повинен відстоювати інтереси свого роботодавця.

Варто також відзначити, що податкова обачність є необхідною передумовою у застосуванні підприємством відповідних комплаєнс-процедур. Адже в умовах сьогодення, досить легко потрапити під санкції через співпрацю з “непрозорим” контрагентом. Відтак, податкові органи можуть блокувати податкові накладні, якщо платник співпрацює із сумнівними компаніями. Тому використовувати інструменти комплаєнс-перевірки своїх контрагентів та враховувати ризики стає вкрай необхідним.

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Роль комплаєнсу в роботі бухгалтера

Зіткнувшись з податковою перевіркою, підприємство може мати справу з багатьма проблемами, оскільки органи контролю можуть зосереджуватися на різних аспектах діяльності бізнесу, таких як правильність розрахунків та строків сплати податків, дотримання нормативних актів, правильність документації з трансфертного ціноутворення та інше. Про новації законодавства та зміну штрафних санкцій з питань трансфертного ціноутворення у 2025 році, можна ознайомитися у матеріалі. Тому ефективне управління цим процесом вимагає не лише знання законодавчих норм, а й відповідних стратегій та аналітичних навичок.

Мінімізація фінансово-економічних, правових і податкових витрат, що виникають в результаті порушення законодавства, в тому числі і податкового є основним завданням фінансової комплаєнс-політики підприємства.

Звертаємо вашу увагу на те, що для платників податків, податковий ризик є визначальним регулятором їх діяльності, оскільки безпосередньо впливає на величину прибутків, витрат, розмір фонду оплати праці та кінцевий фінансовий результат господарської діяльності. Як наслідок, підприємство намагається управляти податковим ризиком з метою мінімізації його впливу на свою діяльність.

Що отримає підприємство від впровадження бухгалтерського комплаєнс-контролю?

Грамотно розроблені та впроваджені в діяльність підприємства бухгалтерський та податковий комплаєнс-контроль дозволить ретельно оцінити процеси бухгалтерського обліку, враховуючи їх відповідність податковому законодавству, щоб забезпечити підприємство даними, які впливають на управлінські рішення.

Окрім того, реалізація відповідних комплаєнс-політик фінансовим відділом або одноособово бухгалтером підприємства дозволить підприємству досягти:

  • Зниження фінансового ризику

Через визначення фінансових та податкових ризиків, пов'язаних з поточним підходом до бухгалтерського обліку та звітності.

  • Прозорої ділової практики

Через забезпечення прозорості підприємства для клієнтів, партнерів і регуляторів.

  • Оптимізованого обліку

Через визначення напрямків оптимізації бухгалтерської та податкової звітності та зменшення витрат.

  • Дотримання законодавства

Через визначення норм, необхідних для певної галузі, наприклад, у сфері сплати екологічного податку або земельної ренти тощо.

  • Мінімізованого ризику фінансових штрафів

Через запобігання та зменшення ризиків штрафів у зв'язку з порушенням бухгалтерського обліку чи правил оподаткування.

  • Виконання вимог законодавства

Через виявлення випадків реальних та потенційних порушень законодавства та пошук шляхів вирішення, виходячи з поточної ситуації на підприємстві.

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.  

Отже, впровадження бухгалтерського комплаєнс-контролю на підприємстві щодо проведення детального аналізу документів, підготовки достовірних відповідей на запити та наявності стратегії захисту у разі виникнення суперечок тощо - є ключовими елементами, які дозволяють ефективно управляти бухгалтерськими та податковими ризиками. Завдяки цьому підприємство має шанс не тільки відстояти свою позицію, а й сформувати довірчі стосунки, як з власними контрагентами, так і з податковими органами.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему