Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Анулювання бронювання працівника: які дії роботодавця

16.00, 24 січня 2025
577
0

Працівники, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, отримують відстрочку від призову на військову службу. Проте за певних обставин відстрочку може бути анульовано.

Перелік підстав для анулювання відстрочки

Перелік підстав для анулювання відстрочки, наданої заброньованому працівнику, визначено в п. 31 Порядку № 76. Загалом він містить 13 пунктів, серед яких:

- закінчення строку дії відстрочки (бронювання);

- позбавлення підприємства (установи, організації) статусу критично важливого;

- звільнення військовозобов'язаного з критично важливого підприємства;

- тимчасове припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з критично важливим підприємством;

- обґрунтоване подання керівника критично важливого підприємства;

- невідповідність військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому п. 8 Порядку № 76.

У деяких випадках анулювання відстрочки відбуватиметься автоматично, зокрема в разі закінчення строку дії відстрочки (бронювання), позбавлення підприємства (установи, організації) статусу критично важливого, звільнення військовозобов'язаного з критично важливого підприємства. Відповідна інформація автоматично надходитиме до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" і на підставі цього відстрочку буде анульовано.

Проте в окремих випадках має бути відповідне подання від керівника підприємства. У п. 32 Порядку № 76 вказано, що керівник чи уповноважена особа може подати засобами Порталу Дія заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника.

Уповноваженою особою є працівник, який авторизувався на Порталі Дія за допомогою електронного підпису юридичної особи.

Виходячи з положень п. 31 Порядку № 76, можна сказати, що заяву про анулювання бронювання можна подавати в разі, якщо, наприклад, заброньований працівник порушує правила внутрішнього трудового розпорядку, відсутній на роботі без поважних причин або допускає інші порушення, які нівелюють його значення для підприємства як заброньованого працівника. Зрозуміло, що в таких випадках роботодавець може бути зацікавлений у бронюванні іншого працівника.

Також роботодавець може звернутися з проханням анулювати відстрочку працівника, якщо той, наприклад, захворів і має підстави для отримання інвалідності, що дасть йому можливість отримати відстрочку на підставі пп. 2 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 за станом здоров'я. Або ж, приміром, у працівника народилася третя дитина і він отримає відстрочку на підставі пп. 3 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 як батько, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років.

У п. 32 Порядку № 76 вказано, що в заяві про анулювання бронювання, яку подають на Порталі Дія, указують відомості щодо:

1) державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи:

  • повне найменування юридичної особи або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи;

  • код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) або відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);

  • місцезнаходження юридичної особи або відокремленого підрозділу юридичної особи (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);

2) військовозобов'язаного:

  • прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);

  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

  • причина анулювання відстрочки.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Після формування заяви про анулювання бронювання (з обов'язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника підприємства) її надсилають до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" (див. лист Міноборони від 23.12.2024 р. № 220/25/ВихЗПІ/188).

Після цього бронювання працівника анульовано і його переводять на загальний військовий облік автоматично.

Невідповідність військовозобов'язаного: які підстави для анулювання

Серед підстав, указаних у п. 31 Порядку № 76, є одна, що заслуговує на окрему увагу:

31. Надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:

<...>

12) невідповідності військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку;

Ідеться про невідповідність таким умовам:

Військовозобов'язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, резидентів Дія Сіті, юридичних осіб - релігійних організацій).

Нова LIGA360 допоможе вивчити цю тему детальніше. Аналітика від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію для ваших потреб.

Варто зважати на те, що з 1 січня 2025 року Податковий розрахунок подають щомісячно. Відомості про нараховану заробітну плату працівників роботодавці вказують у додатках Д1 та 4ДФ. Наразі немає роз'яснень Мінекономіки чи інших державних органів щодо того, за якими саме додатками Податкового розрахунка контролюватимуть дотримання вимоги п. 8 Порядку № 76 щодо розміру нарахованої заробітної плати заброньованого працівника. А це питання має важливе значення, адже показники щодо нарахованої заробітної плати за звітний місяць можуть різнитися, зокрема на суму перехідних лікарняних чи відпусткових.

Можна припустити, що пріоритетним буде показник додатка Д1, де вказують заробітну плату застрахованих осіб, адже на підставі показників саме цього додатка Мінекономіки рекомендувало обчислювати розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб з метою отримання статусу критично важливого підприємства (див. лист Мінекономіки від 11.12.2024 р. № 2704-25/89101-01). Цілком імовірно, що виплати, які в додатку Д1 включають до інших місяців, ніж звітний, не враховуватимуть під час контролю за показником розміру заробітної плати заброньованого працівника, який із січня 2025 року має становити не менше 20000 грн.

Наприклад, якщо в січні 2025 року працівнику буде нараховано відпусткові за дні відпустки, яка припадає на дні відпустки в січні та лютому, то до суми нарахованої зарплати за січень зараховано буде лише відпусткові за дні січня.

Якщо ж працівник захворіє в січні, а лікарняні буде нараховано лише в лютому (із відображенням їх суми як нарахованої за січень), то в додатку Д1 за січень суму таких лікарняних може бути не нараховано, якщо рішення про призначення суми допомоги ще не було прийнято. Тож за даними додатка Д1 за січень може бути не дотримано мінімальний розмір зарплати для заброньованого працівника.

Сподіваємося, що принаймні протягом січня 2025 року Мінекономіки пояснить механізм контролю за показником заробітної плати заброньованих працівників. Адже відсутність чіткого розуміння цього механізму не дасть змоги роботодавцям виконувати умови для збереження відстрочки працівників.

Заява про анулювання відстрочки не через Портал Дія

Для окремих підприємств у п. 26 Порядку № 76 передбачено можливість подання заяви про анулювання бронювання не через Портал Дія, а в інший спосіб:

У разі відсутності у критично важливого підприємства, критично важливої установи коду згідно з ЄДРПОУ або технічної можливості формування списку, подання заяви в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника засобами Порталу Дія критично важливе підприємство, критично важлива установа подають список або заяву в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника до відповідного державного органу, який прийняв рішення про визначення їх критично важливим підприємством, критично важливою установою.

Тобто в таких випадках заяву подають в електронній формі до державного органу, який надавав підприємству статус критично важливого. Заява повинна містити всі відомості, які вказано в п. 32 Порядку № 76. І вже такий державний орган подає цю заяву через Портал Дія.

Додатково читайте публікації:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Закон № 3543 - Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 р. № 3543-XII.

2. Порядок № 76 - Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76.

3. Податковий розрахунок - Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2025

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка LIGA ZAKON

Запитайте себе, чи готова ваша компанія до змін 2025 року у сфері бронювання? LIGA360 допоможе адаптуватися до нових правил, надаючи зрозумілі керівництва та практичні рекомендації для вашого бізнесу. Із нашою системою ви можете впевнено впроваджувати зміни та уникати можливих штрафів. Отримайте доступ до LIGA360 прямо зараз та оцініть, як вона може захистити ваші інтереси.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему