Чи може відрізнятися кількома словами номенклатура товарів, указана у вхідній податковій накладній, від тієї, що вказана у вхідному первинному документі, якщо можна ідентифікувати, що це той самий товар?
Яку відповідальність передбачено, якщо назва товару у вихідній видатковій і податковій накладній не збігатиметься з назвою у вхідній видатковій і податковій накладній? Чи достатньо вести таблицю відповідності найменувань товару, щоб її уникнути?
Найменування товару в податковій накладній і в первинних документах
Насамперед зазначимо, що реквізит "Опис (номенклатура) товарів / послуг" належить до обов'язкових реквізитів податкової накладної (пп. "е" п. 201.1 ПКУ). Тому будь-які неточності в цьому реквізиті можуть призвести до того, що покупець втратить право на податковий кредит із ПДВ (п. 201.10 ПКУ). Тож ціна питання тут досить висока.
Податківці неодноразово наголошували, що в податковій накладній треба відображати саме те найменування на товар, яке вказав постачальник у первинних документах, за якими товар було оприбутковано.
Зокрема, в ІПК ДПСУ від 22.02.2024 р. № 881/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 10.10.2024 р. № 4788/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 19.11.2024 р. № 5312/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, від 14.02.2025 р. № 746/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК, податківці зазначили, що номенклатура товарів / послуг, як один з обов'язкових реквізитів податкової накладної, має відповідати формулюванню в первинних документах, якими супроводжується постачання товарів або надання послуг.
Тобто жодних вільностей у частині зміни (нехай і незначної) найменування на товар, зазначений постачальником, контролери не допускають.
Враховуючи зазначене, є високий ризик того, що контролери відмовлять покупцю у праві на податковий кредит за податковою накладною, у якій найменування товару відрізняється, хоч і неістотно, від того, що вказане в первинних документах, зокрема у видатковій накладній.
А втім, тут можна апелювати до того, що за нормами п. 201.10 ПКУ помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати виконану операцію, її зміст (товар / послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних в електронній формі.
Однак на це податківці зауважують, що вплив помилки на можливість ідентифікувати операцію треба розглядати окремо в кожній конкретній ситуації. Відповідно платнику в такому разі потрібно отримати індивідуальну податкову консультацію (див. роз'яснення з категорії 101.16 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Отож покупцеві без отримання такої індивідуальної податкової консультації від податківців включати ПДВ до податкового кредиту за податковою накладною, у якій найменування товару не збігається з найменуванням у видатковій накладній, дуже ризиковано.
Найменування товару в документах на "вхід" і "вихід"
Зазвичай постачальники змінюють назву товару "на вході" для уніфікації найменувань товарів, які надходять від різних постачальників.
<…>
Зареєструйтесь в LIGA360, щоб читати далі. Отримайте доступ до розширеної бази найновішої інформації та актуальної аналітики через простий пошук одним рядком і тонку фільтрацію.