Ми вже повідомляли, що урядом розробляється проєкт запровадження накопичувальної пенсії, на яку мають відраховувати певні внески як працівники, так і роботодавці. І ось реформа набула більш конкретних обрисів - Мінсоцполітики оприлюднило для громадського обговорення текст законопроєкту «Про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення». Зрозуміло, що це не фінальна версія, адже проєкт ще повинен бути зареєстрований у парламенті і пройти шлях прийняття та підписання. Утім, найголовніші пропозиції можна розглянути вже зараз.
База нарахування накопичувального внеску
Платниками накопичувального внеску пропонується визнати працівників, роботодавців та самозайнятих осіб.
Базою нарахування накопичувального внеску хочуть визнати суму нарахованої кожному працівнику заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами, сума грошового забезпечення, сума оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця.
База нарахування накопичувального внеску для самозайнятих осіб встановлюється у розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Перелік видів виплат, на які не нараховується накопичувальний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів.
Хочеш спростити рутинні завдання щодо розрахунків оплати праці? З рішенням LIGA360 завжди матимеш під рукою повну інформацію та відповіді від експертів. Оціни переваги для себе, замовивши персональну презентацію.
Розмір накопичувального внеску
Накопичувальний внесок буде обчислюватися у відсотках до бази нарахування. Обов'язковий накопичувальний внесок для працівників, роботодавців та для самозайнятих осіб хочуть встановити однаково для трьох категорій у розмірі:
- 1% бази нарахування накопичувального внеску протягом першого року з дати початку сплати накопичувальних внесків до системи загальнообов'язкового накопичувального забезпечення;
- 2% - протягом другого року;
- 3% - протягом третього і в наступні роки.
Додатковий накопичувальний внесок для працівників має становити 1% бази нарахування накопичувального внеску протягом першого року з дати початку сплати накопичувальних внесків до системи загальнообов'язкового накопичувального забезпечення, 2% - протягом другого року, 3% - протягом третього і в наступні роки.
Обчислення накопичувального внеску
Накопичувальний внесок будуть обчислювати з нарахованих сум, не зменшених на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до законодавства або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.
Накопичувальний внесок має обчислюватися виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення накопичувального внеску із сум, виражених в іноземній валюті, будуть здійснювати шляхом перерахування зазначених сум у гривню за офіційним курсом НБУ на день обчислення.
Обчислення накопичувального внеску здійснюють на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування, (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати, грошового забезпечення (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується накопичувальний внесок.
Сплата накопичувального внеску
Працівник може відмовитися від сплати додаткового накопичувального внеску, або поновити його сплату на підставі поданої роботодавцю заяви.
Починаючи з четвертого року роботодавці виокремлюють частину єдиного внеску на накопичувальний внесок у розмірі 3%, але тільки у випадку якщо працівник сплачує додатковий накопичувальний внесок з власних доходів. У разі відмови працівника від сплати додаткового накопичувального внеску роботодавці не виокремлюють накопичувальний внесок з єдиного внеску.
Обов'язковий накопичувальний внесок для роботодавців сплачується роботодавцями в складі єдиного внеску та виокремлюється в звітності щодо сплати єдиного внеску. Обов'язковий накопичувальний внесок для працівників та додатковий накопичувальний внесок не є єдиним внеском.
Самозайнята особа зможе відмовитися від сплати обов'язкового накопичувального внеску, або поновити його сплату.
Сплата накопичувального внеску роботодавцями, в тому числі за їхніх працівників, та самозайнятими особами здійснюється у національній валюті шляхом внесення сум накопичувального внеску на рахунки податкових органів одночасно зі сплатою ЄСВ.
Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.