Суб'єкти господарювання, які використовують працю найманих працівників, за підсумками року зобов'язані подати до Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ (далі – Звіт). Про те, хто саме з роботодавців має подавати Звіт, який порядок заповнення та подання Звіту і піде мова далі.
Згідно зі ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р № 875-XII (далі – Закон № 875) на всіх роботодавців, у т. ч. і фізосіб-підприємців (незалежно від форми власності та системи оподаткування), покладено обов'язок з виділення і створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Про виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці звітують до Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) шляхом подання Звіту за формою № 10-ПІ, що затверджена наказом Мінпраці від 10.02.2007 р № 42.
Звіт подається усіма роботодавцями, у яких річна середньооблікова кількість штатних працівників становить вісім і більше осіб (ст. 19 Закону № 875).
Звіт не подають:
Звіт подається роботодавцями, зареєстрованими* в відділеннях Фонду за місцем їх реєстрації як юридичної особи або фізичної особи - підприємця (п. 2 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70).
* З порядком реєстрації суб'єктів господарювання в Фонді соціального захисту інвалідів можна ознайомитись в матеріалі "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів: від реєстрації в Фонді до відповідальності за невиконання нормативу"
Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70 (далі – Порядок подання) Звіт подається роботодавцями до Фонду за місцем реєстрації щорічно до 01 березня року, наступного за звітним.
Звіт до Фонду можна подати одним із таких шляхів:
Подання Звіту в електронній формі, а також перенесення граничного терміну подання у зв'язку з його збігом з вихідним або святковим днем законодавством не передбачені (див. лист Фонду від 15.09.2010 р № 1/6-299/03-01).
Неподання Звіту в установлені строки або подання з помилками, що призвели до несплати або неповної сплати адміністративно-господарських санкцій, є підставою для позапланової виїзної перевірки (п. 5 Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70).
Разом зі Звітом окремі категорії роботодавців подають наступні додаткові документи (пп. 2 і 3 Порядку подання):
– підприємства, установи та організації, у т. ч. організації громадських організацій осіб з інвалідністю, які повністю утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також неприбуткові організації подають копію рішення про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Якщо Звіт подають особисто, то разом із копією рішення необхідно пред'явити його оригінал, а якщо Звіт надсилають поштою, то копію рішення потрібно посвідчити нотаріально;
– роботодавці, які мають відокремлені підрозділи, подають зведений Звіт (з урахуванням підрозділів). Одночасно зі зведеним Звітом до Фонду подається Перелік підприємств, що ввійшли до складу господарського об’єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця за формою додатка до Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Мінсоцполітики від 10.02.2007 р. № 42 (далі – Перелік підприємств, Інструкція № 42);
– господарські об’єднання, створені відповідно до ст. 19 Закону № 875 (до складу яких входять громадські організації осіб з інвалідністю), разом зі зведеним Звітом (з даними всіх підприємств, що ввійшли до їх складу) подають:
На практиці трапляються ситуації, що у відділеннях Фонду, окрім вищезазначених документів, можуть попросити додатково надати ще й копії довідок МСЕК (засвідчені роботодавцем) за кожною особою з інвалідністю, що діють протягом звітного року, та / або список штатних працівників – осіб з інвалідністю, які працювали у роботодавця протягом звітного року.
Порядок заповнення Звіту, а також нюанси визначення показників для його заповнення регламентуються Інструкцією № 42.
Заголовна частина Звіту (адресна частина та сітка кодів) заповнюється роботодавцями на підставі даних з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (п. 2.2 Інструкції № 42).
Заповнення табличної частини Звіту.
Рядок 01 "Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб)"
У рядку 01 зазначається середньооблікова кількість штатних працівників (далі – СКШП) за звітний рік, визначена відповідно до п. 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286, далі – Інструкція № 286 (п. 3.1 Інструкції № 42).
Облікова кількість штатних працівників (далі – ОКШП) визначається на певну дату звітного періоду, включаючи прийнятих працівників і тих, які вибули в цей день. Тобто, на підставі даних табеля обліку робочого часу, фактично за кожен день звітного періоду збирається інформація про наявність працівників, з якими укладено трудові договори (п. 2.2 Інструкції № 286).
До ОКШП включаються, зокрема, наступні працівники (п. 2.4 і 2.5 Інструкції № 286):
– які фактично з'явилися на роботу, включаючи тих, які не працювали з причин простою;
– прийняті на роботу з випробувальним терміном;
– прийняті або переведені з ініціативи адміністрації на роботу на неповний робочий день або неповний робочий тиждень;
– які перебувають у службових відрядженнях, у т. ч. закордонних;
– прийняті для заміщення працівників, які тимчасово відсутні (наприклад, через хворобу, відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами);
– які були тимчасово відсутні у зв'язку з хворобою, щорічною основною відпусткою, відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами тощо.
До ОКШП не включаються (п. 2.6 Інструкції № 286):
Варто зазначити, що в ОКШП за кожен календарний день ураховуються як ціла одиниця працівники, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, а також надомники. А працівники, які перебувають в обліковому складі підприємства й уклали договір ЦПХ із тим самим роботодавцем, ураховуються в обліковій кількості штатних працівників один раз.
Внутрішні сумісники, а також працівники, які отримують менш ніж одну ставку, в обліковій кількості штатних працівників ураховуються як одна фізична особа (пп. 2.4 – 2.6 Інструкції № 286).
До середньооблікової кількості штатних працівників (далі – СКШП) не включаються працівники, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (пп. 3.2.2 Інструкції № 286).
Показник СКШП за місяць розраховується наступним чином (пп. 3.2.1 Інструкції № 286):
(К1 + К2 + К3 + ... + КN) / N, де
К1, К2, К3 ... КN – ОКШП за днями звітного місяця;
N – кількість календарних днів звітного місяця (30 (31), 28 (29) – для лютого).
Завважимо, що кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні ОКШП за попередній робочий день (пп. 3.2.1 Інструкції № 286).
Показник СКШП за місяць округлюється за правилом "парної цифри" (п. 3 додатка до Інструкції № 286):
Відповідно до пп. 3.2.5 та 3.2.6 Інструкції № 286 СКШП за рік визначається наступним чином:
(СКШПсіч. + СКШПлют. + СКШПбер. + ... + СКШПгруд.) / 12, де
СКШПсіч., СКШПлют., СКШПбер., ..., СКШПгруд. – середньооблікова кількість штатних працівників за місяцями звітного року.
Показник СКШП за рік у Звіті за формою № 10-ПІ відображається в цілих одиницях. Якщо в результаті розрахунків виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення: 6,49 = 6; 2,52 = 3) (п. 3.4 Інструкції № 42).
Звертаємо увагу на те, що СКШП облікового складу за рік для новостворених підприємств розраховується шляхом підсумовування СКШП за місяцями роботи підприємства у звітному періоді та ділення одержаного результату на 12 (пп. 3.2.6 Інструкції № 286).
Рядок 02 "з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб)"
У рядку 02 відображається СКШП за рік, яким згідно з чинним законодавством установлено інвалідність (п. 3.2 Інструкції № 42).
СКШП – осіб з інвалідністю за рік визначається аналогічно до розрахунку СКШП облікового складу за рік.
Які працівники з інвалідністю враховуються у виконання нормативу
Звертаємо увагу на те, що під час розрахунку показника рядка 02 враховуються особи з інвалідністю:
Особи з інвалідністю, які працюють на умовах сумісництва (внутрішнього чи зовнішнього), та особи з інвалідністю, що виконують роботи (послуги) за цивільно-правовими договорами, в розрахунок "інвалідного" нормативу не приймаються. До того ж, якщо особа з інвалідністю працює за двома трудовими договорами (основне місце роботи та внутрішнє сумісництво), то у виконання "інвалідного" нормативу такий працівник зараховується один раз – за основним місцем роботи;
– копію довідки МСЕК про групу та причину інвалідності (форма № 157-1/о, затверджена наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577);
– копію пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії (додатково див. лист Фонду від 26.03.2007 р. № 1/6-172).
Варто зазначити також, що у виконання "інвалідного" нормативу працівника можна зарахувати незалежно від установленої йому групи інвалідності.
Відповідно до роз'яснень спеціалістів Фонду у листі від 26.03.2007 р. № 1/6-172 для зарахування особи з інвалідністю в рахунок виконання нормативу необов'язково його працевлаштовувати з початку року та щоб він відпрацював цілий рік. "Інвалідний" норматив вважатиметься виконаним, якщо особа з інвалідністю пропрацювала 6 місяців звітного року.
Також зазначимо, що фізична особа – підприємець, яка є особою з інвалідністю, має право врахувати себе в рахунок виконання свого нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю (п. 3.2 Інструкції № 42, лист Фонду від 15.09.2010 р. № 1/6-301/06).
Рядок 3 "Кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (осіб)"
У рядку 03 відображається кількість осіб з інвалідністю – штатних працівників, які мають працювати на робочих місцях, створених роботодавцем відповідно до нормативу робочих місць (п. 3.3 Інструкції № 42).
Нагадаємо, що відповідно до норм ст. 19 Закону № 875 такий норматив становить:
Показники в рядках 01 – 03 мають відображатися в цілих одиницях. Якщо в результаті розрахунку виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється убік збільшення: 1,49 = 1; 1,52 = 2) (п. 3.4 Інструкції № 42).
Рядок 04 "Фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн)"
У рядку 04 відображається сума фактично нарахованої за звітний період заробітної плати працівникам, які враховані у рядку 01 (п. 3.5 Інструкції № 42).
Показник рядка 04 визначається відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.
Показник фонду оплати праці округлюється до тис. грн. (наприклад, 438540 грн = 439 тис. грн).
Рядок 05 "Середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн)"
У рядку 05 відображається середньорічна заробітна плата штатного працівника (п. 3.6 Інструкції № 42).
Показник рядка 05 визначається за формулою:
рядок 05 = (рядок 04 x 1000) / рядок 01
Рядок 06 "Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн)"
У рядку 06 зазначається сума адміністративно-господарських санкцій, які роботодавець повинен буде сплатити в разі невиконання "інвалідного" нормативу (п. 3.7 Інструкції № 42). Про невиконання нормативу свідчить наступна ситуація у Звіті: рядок 02 < рядок 03.
Показник рядка 06 визначається наступним чином:
– для роботодавців, у яких працюють від 8 до 15 осіб: 1 х (рядок 05 / 2);
– для роботодавців, у яких працюють 15 (включно) і більше осіб: (рядок 03 – рядок 02) х рядок 05.*
* З відповідальністю роботодавця та його посадових осіб за невиконання "інвалідного" нормативу та з заходами, які повинен вжити суб'єкт господарювання щоб її уникнути, можна ознайомитись в матеріалі "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів: від реєстрації в Фонді до відповідальності за невиконання нормативу"
Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою
Перейти до української версії сайту