У ході перевірки Держпраці встановлено, що у 2014 - 2015 рр. на підприємстві не нараховували індексацію. Відповідно, за цей період провели донарахування сум індексації за минулі роки. Який штраф, окрім донарахованих сум індексації, нам загрожує?
ВІДПОВІДЬ: У випадку непроведення індексації зарплати працівників роботодавців можуть притягти до відповідальності згідно зі ст. 265 КЗпП, а посадових осіб - ч. 1 ст. 41 КУпАП. Якщо існує ризик кваліфікувати таку невиплату як «безпідставна» протягом більше 1 місяця, то можливе притягнення керівника й до кримінальної відповідальності (ст. 175 ККУ). Далі - докладніше.
Адміністративна відповідальність
У разі виплати зарплати в неповному обсязі (а індексація прирівнюється до неї) на посадових осіб підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП накладається адмінштраф у розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 грн до 1700 грн). Якщо протягом року повторно вчинене таке саме правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тоді штраф зростає до розміру від 100 до 300 НМДГ (від 1700 грн до 5100 грн).
Рішення про накладення адмінштрафу виноситься судом на підставі протоколу про адміністративне порушення, складеного за результатами перевірки Держпраці (ст. 221 і ст. 255 КУпАП).
Якщо посадові особи підприємства чи підприємець не виконають законних вимог представників Держпраці та не усунуть порушення, то такі дії спричинять накладення штрафу на посадових осіб у розмірі від 50 до 100 НМДГ, тобто від 850 до 1700 грн (ст. 1886 КУпАП).
Зауважимо: адмінстягнення може бути накладено не пізніш як через 2 місяці із дня вчинення правопорушення, а в разі триваючого правопорушення - не пізніш як через 2 місяці із дня його виявлення (ч. 1 ст. 38 КУпАП).
Особливу увагу потрібно приділити питанню щодо того, триваюче ч нетриваюче це правопорушення. У листі від 01.12.2003 р. № 22-34-1465 Мін'юст констатує: триваючими адміністративними проступками є проступки, які пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою, припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної в невиконанні особи до відповідальності.
Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, котра вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі в стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Такі дії безперервно порушують закон протягом певного часу. Іноді такий стан триває надто довго, і весь час винна особа безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на неї обов'язків.
Отже, оскільки в розглянутій ситуації зобов'язання за непроведену індексацію (у 2014-2015 рр.) нікуди не зникає, навіть якщо роботодавець відновив нарахування індексації (наприклад, з 2016 року), але не «погасив» зобов'язання за минулі роки, то таке правопорушення вважається триваючим. Тому посадовим особам загрожує адмінштраф відповідно до ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Фінансова відповідальність
Кримінальна відповідальність
З повним текстом статті можна ознайомитись за посиланням (видання "Інтерактивна бухгалтерія")