Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові штрафи, нова звітність, нові ставки податків діють із 23 травня – Закон № 466 опубліковано

11.41, 23 травня 2020
39182
2

Бухгалтери, підприємці та директори повинні оперативно призвичаїтися до нової фіскальної реальності

Закон України"Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-IX, прийнятий ВРУ 16 січня і підписаний Президентом 21 травня, був опублікований у парламентській газеті "Голос України" 22 травня. Це значить, що основний масив новацій та змін, яких зазнає ПКУ, набирають чинності вже 23 травня, у суботу.

Складно не відзначити, що "блискавичне" набрання чинності великим масивом змін може боляче вдарити по бізнесу, адже йому доведеться оперативно переналаштовуватися і зважати на новації. Так, суттєвих змін зазнає ст. 39 ПКУ, яка регулює оподаткування контрольованих операцій. Зокрема, оновляться вимоги до звіту про такі операції, проведення перевірки дотримання платником податків принципу "витягнутої руки". Змін зазнала і ст. 42 ПКУ в частині подання податкової звітності в електронній формі, роботі платника через Електронний кабінет. Зверніть увагу, що розрахунки (у т.ч. розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частк), які подають до органів ДПС, прирівняли до податкової декларації. У новій редакції виклали і п. 46.2 ПКУ, який визначає правила подання платниками податку на прибуток річної та квартальної фінансової звітності.

До речі, сучасний професійний сервіс Liga:Report дозволяє легко та оперативно подати податкову, фінансову та статистичну звітність онлайн.

Відкориговано і вимоги до адміністративного оскарження рішень контролюючих органів, правила щодо оформлення результатів документальних перевірок, умови продажу майна, що перебуває у податковій заставі тощо. Зокрема, у ПКУ з'явилася норма про те, що акт перевірки не може розглядатися як заява (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків. Додадуться норми про застосування податкових вигод у вигляді зниження ставки податку чи звільнення від оподаткування, передбачених міжнародним договором. Запровадять порядок проведення процедури взаємного узгодження.

Штраф за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах зросте удвічі: для самозайнятих осіб до 340 грн, а для юридичних осіб - до 1020 грн за перше порушення. За повторне протягом року порушення штраф буде удвічі більшим. Штраф за ведення нерезидентом діяльності через невзяте на облік представництво обійдеться аж у 100 тисяч грн. Удвічі зростуть і штрафи за порушення щодо звітності про доходи фізосіб - 1020 грн за перше порушення і 2040 грн за повторне протягом року. За помилку в ідентифікаційному коді фізособи чи його незазначення штраф буде 340 грн (раніше - 170 грн).

Новим буде штраф за порушення порядку подання інформації контролюючим органам про угоди щодо оренди об'єктів нерухомості. За кожне таке порушення нотаріусам і рієлторам доведеться викласти з кишені по 680 грн, а за повторне протягом року порушення - уже по 1360 грн.

Загалом норми ПКУ щодо штрафів суттєво оновляться. Приміром, неподання звіту про контрольовані операції буде "коштувати" 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи. У 2020 році це буде становити 630,6 тис. грн. Детальніше про нові розміри податкових штрафів ми розповімо незабаром в нашій аналітиці.

Перевірити, чи потрапила ваша компанія до плану перевірок контролюючих органів, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT.

Щодо податку на прибуток, то, скажімо, право на визначення об'єкта оподаткування без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років) отримали платники, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 40 млн грн (раніше - 20 млн грн).

Також до числа об'єктів оподаткування включили дохід, отриманий від азартних ігор з використанням гральних автоматів. Змінили ставки податку, які застосовуються до доходів нерезидентів та прирівняних до них осіб із джерелом їх походження з України. Відкоригували і правила щодо різниць, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, резерву сумнівних боргів тощо.

Якщо говорити про ПДФО, то Закон № 466, приміром, уточнив перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Коригувань зазнали і правила щодо податкової знижки, оподаткування інвестиційного прибутку, дивідендів, іноземних доходів.

Стосовно ПДВ було змінено порядок реєстрації платників, анулювання реєстрації платника, визначення бази оподаткування в разі постачання товарів/послуг тощо.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Спробувати.

Зверніть увагу, що вчергове переписали правила нарахування та сплати податку на нерухомість і плати за землю. Детальніше розповімо у нашій аналітиці незабаром.

Цікаво, що Закон № 466 вводить "нові" ліміт доходів для першої-третьої груп єдинників. Нові у лапках, бо поки законопроект № 1210 чотири місяці чекав на підпис Президента такі ж ліміти уже були запроваджені Законом № 540.

Утім, з часом введення в дію положень малої податкової реформи є й винятки - окремі норми запрацюють пізніше. Приміром, з 1 липня 2020 року через Електронний кабінет можна буде подавати запит на отримання індивідуальної податкової консультації, отримувати від податківців копії наказів про перевірку, актів перевірки тощо. Тоді ж зміняться норми про особливості оподаткування нерезидентів податком на прибуток.

Помітна плеяда новацій у ПКУ запрацює з 1 січня 2021 року. Так, цей Кодекс поповниться трьома новими статтями

- ст. 39-2, яка запроваджує поняття "контрольованих іноземних компаній" та регулює оподаткування відповідних доходів;

- ст. 112-1 щодо обставин, які пом'якшують відповідальність особи;

- ст. 125-1 про порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати.

Більш ніж 70 млн судових рішень можна знайти у системі VERDICTUM. Бажаєте отримати тестовий доступ до системи VERDICTUM - тисніть сюди.

Також з 1 січня 2021 року запрацюють, зокрема, оновлені норми ПКУ щодо правила щодо прийняття та направлення платникам податкових повідомлень-рішень. З цієї ж дати будуть врегульовані фіскальні аспекти обігу електронних сигарет та рідин до них. Переглянуть порядок розгляду заперечень платника до акта перевірки.

З наступного року поважні зміни чекають на правила про строки давності та їх застосування, зокрема - оновиться перелік випадків, за яких відлік строків давності зупиняється. У ПКУ з'явиться положення про те, що необхідною умовою для притягнення до фінансової відповідальності за окремі податкові правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи. Запровадять правила про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю контролюючих органів.

Чимало змін зазнають правила про відповідальність платників податків. Так, оновлять норми про штрафні санкції у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання, за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання тощо. Відкоригують помітно і ст.ст. 129-131 ПКУ, які регулюють пеню.

До речі, з 1 січня наступного року надана платнику індивідуальна податкова консультація більше не захищатиме його від притягнення до відповідальності - Закон № 466 указаною датою виключає з ПКУ абзаци 1-2 п. 53.1.

Для отримання доступу до професійної аналітики видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, інших документів та інструментів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН поспішіть скористатися ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

Річний податковий (звітний) період з податку на прибуток встановлять для платників, у яких річний дохід від будь-якої діяльності за останній річний період не перевищує 40 млн грн (раніше - 20 млн грн), а також для деяких категорій ФОПів, самозайнятих осіб та юросіб-спрощенців. Детальніше розповімо незабаром в нашій аналітиці.

Стосовно акцизного податку, то з 01.01.2021 р. зміняться його ставки за окремі види товарів. Уточнять і показники рентної плати.

З нових норм у Перехідних положеннях ПКУ відзначимо особливі правила щодо розміру штрафів за окремі порушення з боку платників ПДВ, нараховані таким платникам за 2017-19 рр., уточнення щодо розрахунку амортизації основних засобів до кінця 2030 року, запровадження тимчасових, на 2021-24 роки, ставок акцизного податку на окремі товари, звільнення від оподаткування нерухомості на лінії зіткнення (з 14.04.2014 р. до 29.02.2020 р.). встановлення особливостей оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду.

Про ці та інші новації та зміни подробиці читайте більш детально у наших наступних публікаціях. Сумно не буде однозначно.

Не дайте рейдерам нажитися у період кризи! Поставте свої об'єкти нерухомості на моніторинг у сервісі SMS-маяк. Сервіс миттєво проінформує про зміни статусу об'єктів нерухомого майна у вигляді сповіщення в особистому кабінеті, sms-повідомлення чи email-листа. Поставити на моніторинг зараз.

Алла КОРОЛЬ, головний редактор порталу "Бухгалтер.UA"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему