Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Із 5 березня підприємства та ФОПи повинні підписувати податкову звітність підписами на токенах – що відомо

Електронні підписи, збережені на незахищених носіях, з 05. 03. 2022 р. перестануть вважатися кваліфікованими

Те, що свого часу добряче потривожило ледь не всіх платників податків, знову наближається. Йдеться про запровадження обов'язкового використання електронних підписів на захищених носіях, так званих токенах. Захищені носії - це спеціальні пристрої для зберігання електронних підписів, доступ до яких захищено паролем (з обмеженою кількістю невдалих спроб вводу). До речі, візуально токен виглядає як звичайна USB-флешки. Але скопіювати чи стерти е-підпис із захищеного носія неможливо, слід форматувати токен та отримувати новий е-підпис.

Чому з 5 березня КЕП платника має бути на токені

Річ у тім, що вже 5 березня 2022 року закінчується передбачений Постановою № 193 експериментальний проект щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів.

Цей проект тимчасово відстрочив обов'язок застосування електронних підписів (КЕП), які зберігаються лише на захищених носіях. А з 5 березня електронний документообіг, зокрема і з ДПС, буде можливий лише при підписанні КЕП з токенів.

Зараз, не секрет, чимало підприємців та юросіб зберігають свої електронні підписи на звичайних флешках чи навіть десь просто у комп'ютері чи іншому гаджеті. Але з 5 березня це стане вже неправомірним і використовувати у своїй діяльності КЕП платники податків зможуть лише при його зберіганні на токені. Як, власне, й вимагає п. 42-1.5 ПКУ.

Тобто матимемо ситуацію, аналогічну з квітнем 2019 року, коли підписанням податкової звітності КЕП зі звичайної флешки призводило до надходження від податківців повідомлення «Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, що не відповідає вимогам Закону України «Про електронні довірчі послуги»». І, як можна припустити, з усіма негативними наслідками і для такої звітності, і для платника.

Більше того, неможливо буде використовувати і КЕП для інших електронних послуг, в яких суб'єкт господарювання взаємодіє з державою чи іншими уповноваженими суб'єктами, приміром з тендерними майданчиками.

Фактично електронні підписи, збережені на незахищених носіях, з 05.03.2022 можна використовувати лише тоді, коли законодавство дозволяє використання удосконалених електронних підписів, тобто тих, що не вимагають зберігання на захищених носіях. Приміром - для роботи з ПРРО (Вимоги № 149).

Що заявили у ДПС

Попри невблаганне наближення критичної дати - 5 березня, податківці «відмовчувалися» останнім часом на тему КЕП на токенах і звичайних флешках. Та ось у ДПС повідомили: інформаційно-комунікаційні системи ДПС здійснюють авторизацію, підписання та прийняття електронних документів з використанням кваліфікованих електронних підписів на захищених носіях та «хмарних» КЕП:

- Єдине вікно подання електронної звітності - приймає електроні документи, які підписані КЕП на захищених носіях та «хмарних» КЕП усіх авторизованих надавачів електронних довірчих послуг;

- Електронний кабінет авторизує користувачів з використанням КЕП на захищених носіях та «хмарних» КЕП КНЕДП: ДІЯ, Приватбанк, Депозит Сайн, ЦСК Україна. Надає можливість підписання документів КЕП на захищених носіях та «хмарних» КЕП КНЕДП Приватбанк, Депозит Сайн, ЦСК Україна.

Також ДПС планує надавати безкоштовні послуги бізнесу з дистанційної перегенерації особистих ключів КНЕДП ІДД ДПС, які наразі зберігаються на незахищених носіях ключової інформації з подальшим їх зберіганням у «хмарі», у захищеному носієві ключової інформації.

На сьогодні користувачі довірчих послуг КНЕДП ІДД ДПС мають змогу дистанційно перегенерувати особисті ключі, що зберігаються на незахищених носіях ключової інформації на власний захищений носій на відповідному сайті.

Додатково в ДПС проінформували, що згідно із Законом про РРО застосування удосконаленого електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки є достатнім.

Додатково нагадаємо про публікації на тему «токенізації» бізнесу:

Як бухгалтерам впоратися зі щоденним потоком інформації та змінами? Все потрібне є на ІТ-платформі LIGA360:Бухгалтер. Отримуйте сповіщення про зміни законодавства й статусів контрагентів, читайте актуальні професійні видання. Замовте LIGA360 прямо сьогодні, щоб бути впевненим у кожному рішенні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему