Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Подарункові сертифікати у ФОП-єдинника: місія (не)можлива?

15.30, 24 листопада 2023
1227
0

ФОП - єдинник 2-ї групи в магазині планує продаж подарункових сертифікатів різним номіналом. Як їх правильно провести в РРО? Що має бути відображено у фіскальному чеку під час продажу сертифіката й обміну сертифіката на товар?

Оскільки ФОП поки що тільки планує реалізацію подарункових сертифікатів з обміном на товар, хочемо передусім звернути увагу на те, що саме собою застосування механізму розрахунків подарунковими сертифікатами може поставити під загрозу перебування на спрощеній системі. Зокрема, податківці вважають, що розрахунок за товари подарунковим сертифікатом ФОП - платниками єдиного податку є механізмом розрахунку не у грошовій формі, а отже не дає права фізичній особі - підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності (див., зокрема, ІПК ДПСУ від 20.04.2021 р. № 1626/ІПК/99-00-04-003-03-06, від 06.09.2021 р. № 3320/ІПК/99-00-04-03-03-06).

Тобто податківці підводять під те, що відбувається порушення п. 291.6 ПКУ, який містить пряму заборону для негрошових розрахунків, хоча подарункові сертифікати мають властивості попередньої оплати. І це визначення ви можете побачити не лише в публічних договорах чи правилах використання подарункових сертифікатів, розміщених на сайтах відомих роздрібних мереж, а й, зокрема, у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.11.2018 р. у справі № 1140/2514/18.

Однак чомусь усе добре лише для загальносистемників. Щодо платників єдиного податку маємо таку, на наш погляд, дискримінацію. І тут вирішувати ФОП: отримати чергову ІПК від фіскалів згідно зі ст. 52 ПКУ (ну раптом їх осяє здоровий глузд) чи готуватися до судової тяганини, яка в умовах війни є вкрай небажаною. Деякі консультанти радять доводити фіскалам свою правоту. Так, справедливість іноді є й за неї варто боротись. Інше питання - чи є впевненість, що таке вдасться, бо на кону стоїть чимало.

Щодо самої механіки застосування РРО в разі продажу самих подарункових сертифікатів із подальшим їх обміном на товар, то все значно простіше за наведене вище. У цьому випадку має бути 2 фіскальні чеки (ФКЧ-1):

- перший - безпосередньо на продаж самого сертифіката із зазначенням найменування товару "Подарунковий сертифікат", якщо сертифікати кількох номіналів (скажімо, 500 грн і 1000 грн), то зазначте це в найменуванні. Решту реквізитів заповнюємо без особливостей;

- другий - на обмін подарункових сертифікатів на товар. Тут скористаймося роз'ясненнями податківців (див., зокрема, роз'яснення з категорії 109.02 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), роз'яснення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 28.07.2022 р.).

Також потрібно зважати на те, що вартість придбання товару в обмін на подарунковий сертифікат може:

- бути меншою за вартість самого сертифіката. Тоді у фіскальному чеку потрібно зазначити найменування товару(ів), які обрав покупець із формою оплати "безготівкова" й уточненим видом оплати "подарунковий сертифікат". Різницю між сумою сертифіката й сумою покупки в обмін на сертифікат покупцеві не повертають;

- дорівнювати вартості самого сертифіката (нечастий випадок на практиці). Тут так само, як і в попередньому випадку, у фіскальному чеку потрібно зазначити найменування товару(ів), які обрав покупець із формою оплати "безготівкова" й уточненим видом оплати "подарунковий сертифікат;

- бути більшою за вартість подарункового сертифіката. У такому разі буде не одна форма або вид оплати. Тобто в частині вартості самого сертифіката буде форма оплати "безготівкова" з уточненим видом оплати "подарунковий сертифікат", а в частині доплати може бути готівка / безготівкова оплата (з уточненим видом "картка"). Усе залежить від того, які налаштування вашого РРО, бо на практиці є різні варіанти. Ну, скажімо, вартість товару - 1000 грн, а вартість подарункового сертифіката - 500 грн. Решту покупець доплатив готівкою. У чеку РРО оплату буде відображено так:

"безготівкова, подарунковий сертифікат" - 500 грн;

"готівка" - 500 грн.

Ось, власне, і все, що стисло й по суті можна сказати з поставленого питання.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2023

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Галина Зубар

головна редакторка Б&З

ЛІГА:ЗАКОН

Не гадай, а знай точні відповіді! LIGA360:Підприємець надасть всю інформацію із законодавчого та новинного поля, довідкову інформацію та реєстраційні дані компаній. Дізнайся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему