Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Компенсація за щорічну відпустку чи відпустка без збереження заробітної плати: що обрати роботодавцеві з 24 грудня 2023 року?

14.00, 19 січня 2024
3138
0

У період дії воєнного стану роботодавець може обмежити тривалість щорічної основної відпустки, тобто надати лише 24 календарні дні за поточний робочий рік. Решту невикористаних днів працівник може отримати після припинення або скасування воєнного стану. Чи може працівник отримати компенсацію за ці невикористані дні ще під час воєнного стану?

Право роботодавця в частині обмеження тривалості щорічної основної відпустки під час воєнного стану передбачено в ч. 1 ст. 12 Закону № 2136:

У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати.

Тобто під час воєнного стану роботодавець може обмежувати тривалість щорічної основної відпустки, надаючи працівнику не більше ніж 24 календарні дні для відпочинку за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить понад 24 календарні дні, надання невикористаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переносять на період після припинення або скасування воєнного стану.

А з 24.12.2023 в роботодавця також з'явилося право за власним рішенням надавати працівнику невикористані дні щорічної основної відпустки у формі відпустки без збереження заробітної плати.

Тобто формулювання абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 передбачає лише рішення роботодавця про заміну невикористаних днів щорічної відпустки, які за загальними правилами підлягають оплаті, відпусткою без збереження заробітної плати.

Водночас про бажання працівника не йдеться.

Разом із тим є ч. 5 ст. 24 Закону № 504, яка передбачає таке:

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Закон № 2136 не обмежив дію безпосередньо цієї норми на період воєнного стану. Тому вона є чинною, а отже право працівника на отримання компенсації за невикористані дні щорічної відпустки під час воєнного стану не скасовано.

Саме тому на цей час роботодавцям, які користуються можливістю обмежувати тривалість щорічної основної відпустки на підставі ч. 1 ст. 12 Закону № 2136, варто пам'ятати про те, що заміна невикористаних днів такої відпустки відпусткою без збереження заробітної плати суперечитиме ч. 5 ст. 24 Закону № 504. Не виключено, що згодом це призведе до судових позовів із боку працівників, які вимагатимуть від роботодавців виплати саме компенсації.

Тож доцільніше для роботодавців у подібних ситуаціях ухвалювати рішення не про надання відпустки без збереження зарплати, а про виплату компенсації відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 504. Безперечно, ідеться про ситуацію, коли працівник не заперечує проти того, щоб йому виплатили компенсацію, а не відправили у відпустку без збереження зарплати.

Також на цю тему буде корисною стаття "Обмежена і (не)оплачувана щорічна відпустка в період воєнного стану: чи варто ігнорувати права працівників".

Про інші зміни щодо порядку надання відпусток читайте в публікації "Відпусткові новації з 24 грудня 2023 року: що змінилося".

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

2. Закон № 504 - Закон України "Про відпустки" від 15.11.96 р. № 504/96-ВР.

3. Закон № 2136 - Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15.03.2022 р. № 2136-IX.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська

експертка

ЛІГА:ЗАКОН

Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему