Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірка стану військового обліку на підприємстві: які ризики врахувати

17.30, 15 березня 2024
22215
0

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) мають право проводити перевірки підприємств (установ, організацій) з метою контролю за станом військового обліку.

З'ясуємо, який наразі діє порядок проведення таких перевірок та як до них підготуватися.

Види та періодичність перевірок

Чинне законодавство передбачає планові та позапланові перевірки стану військового обліку.

У п. 80 Порядку № 1487 вказано:

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов'язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.

Отже, ТЦК СП можуть проводити перевірки відповідно до планів, які затверджені розпорядженнями голів відповідних районних, районних у м. Києві держадміністрацій та міських голів.

Перевірки проводять з такою періодичністю:

1) щороку на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють:

- військовозобов'язані, які заброньовані за цими підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час;

- військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження;

2) один раз на чотири роки на інших підприємствах, в установах та організаціях.

Що перевіряє ТЦК СП

У п. 4 додатка 31 до Порядку № 1487 наведено перелік питань, які можуть бути предметом перевірки військового стану на підприємстві. Ці питання доводяться до підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку (п. 82 Порядку № 1487).

Насамперед під час перевірки першим питанням для контролю буде наявність структурного підрозділу або посадових осіб (залежно від кількості працівників на підприємстві), на яких покладено функції з ведення військового обліку. При цьому перевірятимуть наявність таких локальних документів:

- положення про структурний підрозділ та інструкції посадових осіб, відповідальних за ведення військового обліку;

- наказ керівника підприємства, установи та організації про призначення посадових осіб, відповідальних за ведення військового обліку;

- штатний розпис, який має передбачати такі відповідні посади.

Щоб мінімізувати ризики застосування штрафів за порушення військового обліку, відповідальні посадові особи на підприємстві мають постійно контролювати такі питання:

1) методологічне та методичне забезпечення заходів військового обліку, тобто наявність затверджених Правил військового обліку, наявність планів роботи з військового обліку на рік. Насамперед слід урахувати, що в п. 19 Порядку № 1487 передбачено:

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації виготовляють друкарським способом правила військового обліку (додаток 2) і вивішують їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях.

Правила ведення військового обліку наведено в додатку 2 до Порядку № 1487.

Крім того, важливо виконувати вимоги п. 72 Порядку № 1487, де вказано, що до 1 лютого на підприємстві має бути видано наказ про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік, на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році;

2) своєчасне оповіщення та прибуття призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідних ТЦК СП;

3) персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, прийнятих на роботу, і своєчасне повідомлення ТЦК СП про прийняття на роботу таких осіб, а також виключення з персонального військового цих осіб, у разі звільнення з роботи та дотримання встановлених строків повідомлення ТЦК СП про них.

Нагадаємо, що під час прийняття або звільнення працівника, який є військовозобов'язаним, резервістом або призовником, роботодавець зобов'язаний надіслати повідомлення про зміну облікових даних (додаток 4 до Порядку № 1487) з інформацією про прийняття на роботу або звільнення до ТЦК. При цьому надсилають повідомлення у 7-денний строк саме з дати видання наказу про прийняття на роботу або наказу про звільнення;

4) наявність і стан ведення журналу обліку результатів перевірки стану військового обліку, звіряння їх облікових даних із даними ТЦК СП;

5) організація, стан обліку і порядок ведення та зберігання документів з питань військового обліку;

6) наявність і стан ведення списків персонального військового обліку, відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота, актуальність і достовірність облікових даних цих осіб та дотримання встановлених строків внесення змін до списків.

У п. 34 Порядку № 1487 визначено обов'язок роботодавця подавати до ТЦК СП повідомлення про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів у разі змін щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади. Повідомлення про зміну вказаних облікових даних подають до ТЦК СП за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 1487, до 5 числа після місяця, в якому працівник подав документи про ці зміни;

7) звіряння облікових даних списків персонального військового обліку із записами в їх військово-облікових документах;

8) звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з обліковими даними відповідних ТЦК СП (контролюють наявність і стан виконання відповідного графіка звіряння);

9) стан доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів Правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу.

Також ТЦК СП перевіряє:

- обґрунтованість та обсяги бронювання військовозобов'язаних;

- наявність переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню;

- оформлення документів з питань бронювання;

- наявність звітної документації з питань бронювання військовозобов'язаних.

Результати перевірки та наслідки

У п. 79 Порядку № 1487 указано, що за результатами перевірки районні (міські) ТЦК СП складають акти.

Протягом 20 календарних днів із дня закінчення перевірки акт надсилають до підприємства, а також до обласних, Київського міського ТЦК СП для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством. Порядок № 1487 не передбачає подання заперечень до акта перевірки.

Результати перевірки потрібно відображати в журналі обліку результатів перевірки стану військового обліку, який ведуть на підприємстві за формою додатка 9 до Порядку № 1487.

У п. 86 Порядку № 1487 передбачено обов'язок керівника підприємств організувати і забезпечити усунення виявлених під час перевірки недоліків. Протягом 30 календарних днів із дня отримання результатів перевірки потрібно повідомити про вжиті заходи керівника ТЦК СП, який проводив перевірку.

У журналі обліку результатів перевірки стану військового обліку вказують рішення керівника щодо того, які саме недоліки потрібно усунути. За результатами вжитих заходів особа, відповідальна за ведення військового обліку, робить відмітку про усунення виявлених недоліків.

Крім того, на підставі п. 72 Порядку № 1487 результати вжитих заходів та перевірок стану військового обліку мають бути враховані під час затвердження наказу про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік.

Справи про адміністративні порушення правил військового обліку розглядають керівники ТЦК СП (ст. 235 КУпАП). Вони ж можуть накладати адміністративні стягнення у вигляді штрафу на керівника підприємства або на особу, відповідальну за ведення військового обліку (ст. 210-1 КУпАП).

Додатково на цю тему читайте такі публікації:

"Військовий облік на підприємстві в умовах воєнного стану: вимоги та відповідальність";

"Списки для військового обліку на підприємстві: складаємо у 2024 році";

"Правила ведення військового обліку на підприємстві: де розміщувати та кого й коли ознайомлювати";

"Бронювання працівників підприємств: актуальні питання для роботодавців".

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. КУпАП - Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

2. Порядок № 1487 - Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка ЛІГА:ЗАКОН

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему