Документ:
Кому читати:
платникам із держчасткою
Що сталося:
унесено правки до процедури звітування про держдивіденди
Набирає чинності:
19.03.2024
Після певного ажіотажу з установленням базового нормативу дивідендів на держчастку (див. коментар "Держдивіденди-2023: базові нормативи відрахування") і наполегливими рекомендаціями максимально проавансувати бюджет (див. коментар "Держдивіденди: прискорене авансування") нормотворці взялися за коригування порядку адміністрування цього платежу.
Зокрема, коментованим документом уточнено Порядок № 138. Та зміни видаються радше технічними, адже оновлена редакція п. 3 Порядку фактично зводиться до формальних уточнень щодо форми і строків звітування зі сплати до держскарбниці частини прибутку. А саме:
• форму розрахунку частини чистого прибутку (доходу) визначає Мінфін (раніше "авторство" форми належало ДПС);
• платіж підлягає сплаті у строки, установлені ПКУ (раніше за цим пунктом була жорстка прив'язка до термінів звітування з податку на прибуток).
Власне ж процедура звітування поки що залишилася незмінною. Як, до речі, і сама форма Розрахунку.
А принагідно пригадаймо ще кілька аспектів держдивідендної тематики.
Чи потрібно здійснювати перерахунок у зв'язку зі зміною базового нормативу відрахування за попередні звітні періоди?
Оскільки розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складають наростаючим підсумком, перерахунок здійснювати не потрібно (див. роз'яснення з категорії 102.09 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Чи зобов'язані державні підприємства, що діють на підставі державної власності та є платниками ЄП третьої або четвертої груп, сплачувати частину чистого прибутку (доходу) та подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку?
Державні підприємства, що діють на підставі державної власності, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи.
Державні підприємства, що діють на підставі державної власності та є платниками єдиного податку четвертої групи, зобов'язані сплачувати до державного бюджету частину чистого прибутку (доходу) і подавати Розрахунок до контролюючих органів (див. роз'яснення з категорії 102.09 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Чи потрібно господарським товариствам, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, подавати разом із Розрахунком частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку фінансову звітність, у т. ч. якщо її було подано з Податковою декларацією з податку на прибуток підприємств та з аудиторським звітом?
У разі, якщо фінансову звітність подана раніше, зареєстрована в центральній базі даних чинних форм фінансової звітності за відповідний звітний період (зокрема, і та, яку подано як додаток до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та з аудиторським висновком) і показники фінансової звітності не змінювалися, то таку фінансову звітність до Розрахунку подавати не потрібно. Водночас у Розрахунку обов'язково потрібно поставити позначки про форми поданої фінансової звітності, оскільки під час його прийняття здійснюють контроль поданих до Розрахунку додатків - форм фінансової звітності відповідно до заповнених позначок (див. роз'яснення з категорії 102.09 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
На цю ж тему радимо зазирнути й до матеріалу "Держдивіденди очима податківців".
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. Порядок № 138 - Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затверджений постановою Кабміну від 23.02.2011 р. № 138.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Олена Гармай,
експертка ЛІГА:ЗАКОН
Читайте всю бухгалтерську аналітику на єдиній платформі LIGA360. Отримайте доступ до видань Інтербух, БУХГАЛТЕР&ЗАКОН, Вісник МСФЗ. А ще налаштуйте стрічку новин з найпопулярніших онлайн-ресурсів. Придбайте прямо сьогодні.