Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які показники впливають на можливість бути у "клубі білого бізнесу": Мінфін затвердив порядок

15.30, 15 листопада 2024
419
0

Документ:

Порядок формування та оприлюднення переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, затверджений наказом Мінфіну від 07.10.2024 р. № 495

Кому читати:

платникам податків

Що сталося:

Мінфін затвердив порядок формування переліку доброчесних платників податків

Набирає чинності:

з дня опублікування

З 1 серпня набув чинності Закон № 3813, завдяки якому з'явився "клуб білого бізнесу", належність до якого свідчитиме про певну привілейованість його "учасників". Але, як це часто буває, пропонована привілейованість становитиме інтерес радше для тих платників, які й так особливих проблем із податківцями не мали. Власне, законодавець вирішив об'єднати доброчесних платників і надавати їм особливі послуги. У майбутньому ця законодавча акція має на меті заохотити платників під час воєнного стану дотримуватися податкового законодавства добровільно. У статті "Клуб білого бізнесу", або Які привілеї передбачено для зразкових платників податків" ми розглянули коло платників, для яких діятимуть особливі податкові правила, і в чому переваги останніх (на цей час їх шість).

Тепер же пропонуємо розглянути, як саме цей перелік формуватимуть.

Що передбачено Порядком

Отже, Порядок № 495 установлює правила розрахунку критеріїв для внесення платників до переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (далі - Перелік платників), а саме:

• алгоритми розрахунку середніх показників критеріїв щодо внесення платників податків до Переліку платників, на підставі яких формується Перелік платників;

• алгоритми розрахунку показників вимог і критеріїв щодо внесення платників податків до Переліку платників;

• порядок формування та затвердження Переліку платників;

• порядок оприлюднення Переліку платників на офіційному вебсайті ДПС;

• порядок повідомлення платника податків про внесення / виключення його до/з Переліку платників;

• порядок подання платником податків повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків;

• порядок вилучення інформації про платника податків у разі подання платником податків повідомлення про відмову в оприлюдненні даних про платника податків після оприлюднення Переліку платників.

Перелік платників формуватимуть на підставі податкової звітності, податкової інформації з інформаційно-комунікаційних систем ДПС та інших джерел. Формування та затвердження Переліку платників відбуватиметься не пізніше останнього робочого дня березня, травня, серпня та листопада.

Розраховані середні показники критеріїв, передбачені пп. 69.41.2 підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ, публікуватимуть на офіційному вебсайті ДПС протягом 5 робочих днів після затвердження Переліку платників.

Більше аналітичних матеріалів за темою є в LIGA360. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.

Які показники враховуватимуть для внесення до Переліку платників

Для визначення відповідності платника критеріям платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства використовуватимуть такі середні показники:

1) середній показник рівня сплати податку на прибуток підприємств у відповідній галузі за останні чотири квартали з урахуванням п. 137.5 ПКУ;

2) середній показник рівня сплати ПДВ за останні 12 звітних (податкових) періодів, що дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) рівня сплати ПДВ по галузі (крім юросіб на загальній системі та юросіб - платників єдиного податку четвертої групи, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання) за останні 12 звітних (податкових) періодів;

3) показники середньої заробітної плати;

4) середній показник рівня сплати податків до зведеного бюджету;

5) показник рівня сплати ПДФО від провадження господарської діяльності за звітний (податковий) рік дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі - застосовується для ФОП на загальній системі оподаткування.

Якщо платник податків не подасть податкової звітності, необхідної для розрахунку відповідності середнім показникам, хоча б за один період, за який розраховуються такі показники, він вважатиметься таким, що не відповідає критеріям платників із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства.

Які встановлено критерії належності юросіб і ФОП до Переліку платників

Юридичні особи, що перебувають на загальній системі оподаткування, підлягають унесенню до Переліку платників за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:

1) показник рівня сплати податку на прибуток дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі за останні чотири квартали з урахуванням п. 137.5 ПКУ;

2) показник рівня сплати ПДВ дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі (крім платників, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання) за останні 12 звітних (податкових) періодів;

3) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом - юридичною особою заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менше як середня заробітна плата у відповідній галузі у відповідному регіоні, помножена на коефіцієнт 1,1, за умови, що середньомісячна чисельність працюючих за зазначений період становить не менше ніж п'ять осіб.

Резидентів Дія Сіті зараховуватимуть до Переліку платників за умови, якщо показник рівня сплати податків до зведеного бюджету дорівнюватиме середньому показнику (перевищуватиме середній показник) рівня сплати податків до зведеного бюджету резидентів Дія Сіті.

Юрособи-єдинники можуть розраховувати на перебування в Переліку платників за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:

1) показник рівня сплати податків до зведеного бюджету дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі за останні чотири квартали;

2) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом - юридичною особою заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менше як середня заробітна плата у відповідній галузі у відповідному регіоні, помножена на коефіцієнт 1,1, за умови, що середньомісячна чисельність працівників за зазначений період становить не менше ніж п'ять осіб.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Юрособи-єдинники четвертої групи можуть потрапити до Переліку платників за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:

1) показник різниці між сумою загального мінімального податкового зобов'язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів, пов'язаних із виробництвом і реалізацією власної сільськогосподарської продукції, та витрат на оренду земельних ділянок за останній звітний період має від'ємне значення;

2) показник рівня сплати ПДВ дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі (крім платників, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання) за останні 12 звітних (податкових) періодів;

3) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом - юридичною особою заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менш як середня заробітна плата у відповідній галузі у відповідному регіоні, помножена на коефіцієнт 1,1, за умови, що середньомісячна чисельність працівників за зазначений період становить не менше ніж п'ять осіб;

4) площа наявних у платника податку у власності (на праві власності / користування) орендованих земельних ділянок становить не менше ніж 200 гектарів включно або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності - не менше ніж 0,5 гектара (станом на 01 січня поточного року), що задекларовані до 20 лютого поточного року та за які сплачено суму податкового зобов'язання з плати за землю у строки, передбачені законодавством, або платником податку, який перебуває на спрощеній системі оподаткування четвертої групи, сплачено податкові зобов'язання з єдиного податку в повному обсязі та у строки, передбачені законодавством.

ФОП-загальносистемники підлягають унесенню до Переліку платників за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:

1) показник рівня сплати податку на додану вартість дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі за останні 12 звітних (податкових) періодів;

2) показник рівня сплати ПДФО від провадження господарської діяльності за звітний (податковий) рік дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі;

3) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом - ФОП заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менш як середня заробітна плата у відповідній галузі у відповідному регіоні, помножена на коефіцієнт 1,1.

ФОП-єдинники третьої групи можуть розраховувати на перебування в Переліку платників за умови одночасної відповідності всім таким критеріям:

1) задекларований обсяг доходу за податковий (звітний) період перевищує 5 мільйонів гривень;

2) показник рівня сплати податків до зведеного бюджету дорівнює середньому показнику (перевищує середній показник) у відповідній галузі за останні чотири квартали;

3) показник середньомісячної нарахованої та/або виплаченої податковим агентом - ФОП заробітної плати за останні чотири звітні (податкові) періоди становить не менш як середня заробітна плата у відповідній галузі у відповідному регіоні, помножена на коефіцієнт 1,1.

Взаємодія з комплаєнс-менеджером

Однією з принад перебування в так званому клубі білого бізнесу є можливість зв'язку з комплаєнс-менеджером, тобто посадовою особою територіального органу ДПС, яка персонально опікуватиметься платником податків щодо питань, пов'язаних із виконанням його податкових обов'язків.

Протягом 5 робочих днів після затвердження Переліку платників територіальні органи ДПС повинні будуть визначити комплаєнс-менеджера для взаємодії з учасниками Переліку та затвердити наказом його повноваження щодо взаємодії з ними.

Платнику податків не пізніше за наступний робочий день після закріплення комплаєнс-менеджера надійде в електронний кабінет відповідне інформаційне повідомлення.

Платник податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства має право взаємодіяти з комплаєнс-менеджером в усній формі, а також з використанням засобів дистанційного зв'язку, у тому числі в режимі відеоконференції.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. Закон № 3813 - Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства" від 18.06.2024 р. № 3813-IX.

3. Порядок № 495 - Порядок формування та оприлюднення переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, затверджений наказом Мінфін від 07.10.2024 р. № 495.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Віталій Городній,

юрисконсульт LIGA ZAKON

Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему