Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інвентаризація: як бути, якщо загинула матеріально відповідальна особа

18.00, 20 листопада 2024
230
0

У статті шукаємо відповідь на запитання читачки: "Внаслідок ворожих обстрілів загинула матеріально відповідальна особа. Як бути з інвентаризацією та переданням ТМЦ?"

Дійсно, цей випадок взагалі законодавчо не врегульовано, зокрема й профільним Положенням № 879. Проте спробуємо розібратись.

Серед причин обов'язкового проведення інвентаризації за п. 7 розд. І Положення № 879 є зміна матеріально-відповідальної особи (далі - МВО). І в цьому випадку ініціювати проведення інвентаризації повинен саме керівник підприємства. Далі потрібно виходити з такого.

У цьому випадку йдеться про припинення трудових відносин у зв'язку зі смертю працівника (п. 82 ст. 36 КЗпП). Підставою для припинення трудових відносин буде свідоцтво про смерть, форму якого затверджено Постановою № 1025, яке родичі покійного мають надати роботодавцеві. Зі свого боку роботодавець на підставі отриманого свідоцтва про смерть, копія якого зберігатиметься в нього, видає наказ про припинення трудових відносин із померлим працівником. Днем звільнення вважається останній день роботи працівника (абз. 2 п. 2.27 Інструкції № 58).

Після цього замість загиблої МВО потрібно окремим наказом призначити іншу МВО за її згодою та з укладанням договору про повну матеріальну відповідальність.

Далі проводять інвентаризацію ТМЦ уже в присутності нової МВО, якій, на нашу думку, ці ТМЦ передадуть керівник і члени інвентаризаційної комісії за актом приймання-передання ТМЦ. Цей алгоритм ми взяли з п. 45 Положення № 148:

Цінності, передані касиру під відповідальність, у разі його відсутності перераховуються іншим касиром, якому вони передаються, у присутності керівника та головного бухгалтера або в присутності комісії, призначеної керівником установи/підприємства. Про результати перерахування і передавання цінностей складається акт за підписами зазначених осіб.

Установи/підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов'язків покладають на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність, відповідно до письмового розпорядження керівника.

Тому вважаємо, що він цілком вписується в цю ситуацію. Усі інвентаризаційні описи підписують керівник підприємства та члени інвентаризаційної комісії. А вже акт приймання-передання ТМЦ підписують нова МВО, керівник підприємства та члени інвентаризаційної комісії. Крім того, нова МВО, яка приймає ТМЦ, дає розписку, у якій підтверджено, що перевірка ТМЦ відбулася в її присутності, у зв'язку з чим претензій до членів комісії вона не має, та що вона приймає ТМЦ на відповідальне зберігання (п. 18 розд. ІІ Положення № 879).

Якщо під час інвентаризації будуть виявлені розбіжності, то в такому випадку керуємось розд. ІV Положення № 879. Зокрема, висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов'язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства. У протоколі наводяться: причини нестач, втрат, лишків, а також пропозиції щодо заліку внаслідок пересортиці, списання нестач в межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей (п. 1 розд. ІV Положення № 879).

До протоколів можна додавати іншу інформацію, що є суттєвою для прийняття рішень щодо визнання й оцінки активів і зобов'язань та розкриття відповідної інформації у фінансовій звітності.

Нагадаємо, що, за загальним правилом, протокол інвентаризаційної комісії затверджується керівником підприємства протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації (п. 2 розд. ІV Положення № 879). Проте в цьому випадку його доцільно затвердити раніше, оскільки потрібно передати ТМЦ новій МВО.

Усю процедуру відображення в обліку виявлених розбіжностей описано в статті "Інвентаризація-2024: відображаємо результати в обліку". Єдине, що винної особи не буде, оскільки МВО загинула. Тому все, що не буде перекрито в межах пересортиці, потрібно відобразити у складі доходів або витрат.

Тобто здійснюємо все в такому самому порядку, коли винну особу не встановлено.

Також вам можуть бути корисними статті:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р.

2. Постанова № 1025 - постанова Кабміну "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 10.11.2010 р. № 1025.

3. Інструкція № 58 - Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін'юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58.

4. Положення № 879 - Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.2014 р. № 879.

5. Положення № 148 - Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Галина Зубар,

головна редакторка Б&З,

LIGA ZAKON

LIGA360 спростить для тебе ведення бухгалтерського обліку. Читай свіжу аналітику експертів, дізнавайся про законодавчі новації та знаходь відповіді у практичних ситуаціях. Замов презентацію рішення прямо зараз.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему