Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перший Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства затверджено

10 грудня 2024 року на конференції «ДПС. Детінізація. Довіра. Комплаєнс» спеціально організованій Українською Радою Бізнесу для Державної податкової служби України в.о. заступника Голови ДПС Євгеній Сокур, серед іншого, відрапортував, що до першого переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства (т. зв. «Клубу білого бізнесу») увійшло 8 255 платників податків.

За день до цього стало відомо, що податківці на підставі наказу ДПС від 29.11.2024 р. № 880 «Про затвердження переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства станом на листопад 2024 року» (далі - Перелік) вперше почали розсилати відповідній категорії платників податків повідомлення про включення до вказаного переліку. Граничним законодавчо встановленим строком такої розсилки є 19 грудня 2024 року.

У подальшому такий перелік буде оновлюватися щоквартально поки діють положення пп. 69.41 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ «Перехідні положення» внесеного Законом України від 18.06.2024 р. № 3813-IX до Податкового кодексу України (далі - ПКУ) на період дії воєнного стану в Україні та по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.

Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program.

Переваги приналежності до «Клубу білого бізнесу»

Вчергове нагадаю, що податківці вважають перевагами приналежності до такої вузької категорії платників податків наступне:

мораторій на документальні перевірки - не проводяться фактичні та документальні перевірки, крім бюджетного відшкодування, з питань трансфертного ціноутворення, перевірок за ініціативою платника податків або в разі надходження доказів/інформації щодо ризиків сплати податків;

- cкорочення строків перевірок - cкорочено строки камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування ПДВ - до 5 та 10 робочих днів відповідно;

- індивідуальні податкові консультації - індивідуальні податкові консультації платнику податків надаються ДПС протягом 15 календарних днів, без можливості продовження строку його розгляду;

- особистий консультант комплаєнс - менеджер - за платником податків закріплюється консультант, який супроводжує його по всім питанням, пов?язаним з адмініструванням податків.

Автор у своїй попередній статті від 22.11.2024 р. з цього приводу «Відкриття «Білого бізнесу»: наслідки та можливості для платників податків» спробував проаналізувати обґрунтованість таких переваг, за результатами чого дійшов скептичного висновку, що платникам податків, які не увійдуть до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та не будуть мати свого особистого комплаєнс-менеджера, не слід особливо хвилюватися з цього приводу. Але всім платникам податків слід замислитися над необхідністю запровадження власного організаційного податкового комплаєнсу.

Наведений ДПС показник у 8 255 платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства станом на листопад 2024 року такий скепсис тільки посилив.

Чому? Спробую пояснити на наступних умовних розрахунках та простих аргументах.

Мораторій на документальні перевірки є найбільш істотною перевагою із чотирьох наведених ДПС, але й ця перевага є статистично малоймовірною.

Нагадаю, що до Переліку (за умови відповідності вказаним у згаданому підпункті критеріям) можуть бути віднесені як юридичні платники, так і фізичні особи - підприємці.

Кількість юридичних осіб - платників податків станом на 01.04.2023 р. за відомостями Рахункової палати становила майже 1,7 млн (останні офіційно оприлюднені 12.09.2024 р. дані, коли в умовах війни діють певні обмеження на оприлюднення різних видів інформації, якою володіє держава).

Також згідно з найсвіжішими даними Opendatabot від 10.12.2024 р. «Фопономіка: Економіка українських фопів» кількість активних ФОПів в Україні сягає майже 2 млн (1 986 117).

Тобто умовно 8 255 платників податків, які наведені у Переліку за листопад 2024 року складає лише приблизно 0,22 % від загальної кількості платників податків, серед яких має здійснюватися відбір до Переліку (8,255 / 3 700 тис. = 0,22 %). Навіть якщо врахувати, що з 01.04.2023 р. відбулося ще деяке зменшення загальної кількості юридичних осіб - платників податків, ймовірність включення до такого Переліку не буде перевищувати 0,25 % тобто приблизно 25 із кожних десяти тисяч платників податків.

Якщо був би відомий розподіл 8255 платників по юридичним особами та ФОПам, то такий відсоток можливо було б розрахувати окремо для цих двох категорій. Також цікавими могли би бути загальні (деперсоніфіковані) абсолютні та відносні показники щодо розподілу 8255 доброчесних платників податків, наприклад, серед: платників податків, яким відшкодовується ПДВ; великих платників податків; платників податків, які подають звіти про контрольовані операції (трансфертне ціноутворення) тощо.

Іншим цікавим розрахунком показника вже щодо ймовірного потрапляння платників податків під планову документальну перевірку (позапланові не враховуємо) є наступний. ДПС на 2024 рік згідно з оприлюдненими та частково оновленими кожного місяця планами-графіками документальних перевірок на 2024 рік заплановано 3,3 тис. перевірок юридичних осіб - платників податків та ФОПів (з них 73 % - юридичні особи). На наступний рік, плюс-мінус, можливо очікувати приблизно такий же показник.

Тобто, орієнтовно, ймовірність потрапляння платника податків складає близько 0,09 % (3,3/3700х100), - або 9 платників податків на десять тисяч. Для юридичних осіб такий показник дещо більше - 0,14 % (3,3х0,73/1700х100). Тож не більше 14 юридичних осіб на кожні десять тисяч платників податків потрапляють під планові документальні перевірки, а 9986 - ні. Відповідно для ФОПів такий показник не більше 7 осіб на десять тисяч (0,09х0,73).

Перемножуємо максимальну ймовірність потрапляння у Перелік доброчесних платників податків (0,25 %) та максимальну ймовірність потрапляння до плану-графіку документальних перевірок для юридичних осіб (0,14 %) та отримуємо орієнтовну максимальну ймовірність 0,035 %. Тобто і так низька ймовірність документальної планової перевірки в результаті потрапляння до т. зв. «Білого клубу бізнесу» деякою мірою ще знижується приблизно з 14 випадків до 3,5 випадків на десять тисяч платників податків юридичних осіб. Але все це і далі залишається ймовірнісним показником - належите ви як платник податків до привілейованої категорії, чи ні.

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.

Аргументи щодо недоліків «Клубу білого бізнесу»

Можливість відмови від мораторію на документальні перевірки «в разі надходження [до органів ДПС] доказів/інформації щодо ризиків сплати податків» загалом робить норму щодо включення/виключення до Переліку дискреційною нормою - нормою, яка надає суб'єкту влади (органу чи службовій особі; в нашому випадку - органу/посадовій особі ДПС) можливість реалізовувати свої повноваження на власний розсуд. І ця істотна дискреційність ставить під великий сумнів весь інститут т. зв. «Клубу білого бізнесу», включення до якого також, відповідно, має дискреційний характер. Наприклад, на сьогодні у ланцюгах постачання більшості платників ПДВ за допомогою СЕА ПДВ податківці можуть знайти суб'єктів господарювання, які мають ознаки ризиковості. Існують й інші варіанти.Також цінність участі у т. зв. «Клубі білого бізнесу» нівелюється рядом інших причин:

  • тимчасовий характер цього інституту (на період дії воєнного стану в Україні та по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано). Всі ми щиро сподіваємось що ця подія відбудеться наступного року. В протилежному випадку навіть найефективніше функціонування «Клубу білого бізнесу» не особливо допоможе Україні;

  • включення до Переліку на період його дії не надає платнику податків жодних гарантій, що в подальшому документальні перевірки за періоди 2024-2025 років, коли діяв цей Перелік, не будуть здйснюватися (ця причина фактично є логічним продовженням попередньої);

  • висока плинність Переліку;

  • необхідність вжиття достатньо тривалого часу та зусиль органами ДПС (і платниками податків з Переліку) на запровадження повноцінного функціонування цього інституту. Зокрема, технічне укомплектування, розробка повноцінного функціоналу та налагодження всіх основних процесів діяльності індивідуальних комплаєнс-менеджерів, які мають супроводжувати учасників Переліку, - все це є новим для посадових осіб та органів ДПС і об'єктивно не може бути повністю реалізованим в один момент (чи навіть за один квартал) тощо.

Це лише декілька загальних аргументів щодо недоліків інституту т.зв. «Клубу білого бізнесу». Однак навіть вони надають нам можливість стверджувати, що запровадження Переліку не є стратегічним, системним та якісним рішенням вітчизняних законотворців. Враховуючи тимчасовість та дискреційний характер Переліку, а також інші його слабкі сторони, наведені в цій публікації, платникам податків, які не увійшли до нього, не слід хвилюватися з цього приводу. А тим, хто потрапив до Переліку насамперед необхідно дізнатися, кого саме визначено їх індивідуальним комплаєнс-менеджером в органі ДПС за основним місцем перебування на обліку. Саме цій особі вони можуть ставити всі подальші питання у встановленому порядку.

І всім платникам податків слід замислитися над необхідністю запровадження власного організаційного податкового комплаєнсу. Саме це буде стратегічним, системним та якісним рішенням для платників податків. Таке рішення знаходиться в повній та виключній владі платника податків, а ефективність його впровадження меншою мірою залежить від посадовців контролюючого органу.

Євген Курілов,

менеджер практики податкового права та трансфертного ціноутворення АО AZONES

Нова LIGA360 - найефективніший помічник у роботі бухгалтера. Завжди тримай під рукою аналітику і відповіді щодо бухгалтерського обліку, звітності, податків та змін воєнного стану. Тільки зараз замов вигідно на умовах Special program.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему