Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мінімальна база нарахування ЄСВ: визначаємо суму різниці та відображаємо у Звіті з ЄСВ

16.45, 13 вересня 2018
2448
0

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної зарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної заро...

У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної зарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки єдиного внеску (абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі - Закон про ЄСВ). Ця норма поширюється лише на випадки, коли застосовується ставка 22% і доходи нараховуються із джерел за основним місцем роботи.

У разі нарахування заробітної плати (доходів) фізособам не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску застосовується до визначеної бази нарахування ЄСВ незалежно від її розміру (абз. 3 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

На реалізацію ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ прийнято норму п. 9 р. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р. № 449 (далі - Інструкція № 449).

Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід) з визначенням мінімальної бази нарахування ЄСВ не застосовуються до:

· заробітної плати із джерела не за основним місцем роботи;

· заробітної плати (доходу) працівника з інвалідністю, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41%;

· заробітної плати (доходів) усіх працівників всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ й УТОС, де застосовується ставка 5,3%;

· заробітної плати (доходів) працівників з інвалідністю підприємств й організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, де застосовується ставка 5,5%;

· заробітної плати працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.

У п. 9 р. ІІІ Інструкції № 449 уточнено (з 26.06.2018), за яких умов потрібно визначати базу нарахування ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальну зарплату в місяцях прийняття на роботу та звільнення з роботи.

Обов'язковою умовою для визначення бази нарахування ЄСВ на рівні мінзарплати є перебування в трудових відносинах (несення військової служби) повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності згідно із законодавством.

До 26.06.2018 було: за умови перебування в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця.

Розгляньмо на прикладах декілька ситуацій.

Мінімальна база нарахування ЄСВ для працівників з інвалідністю

Як уже мовилося, норма щодо визначення мінімальної бази нарахування ЄСВ стосується лише ставки ЄСВ 22% у разі нарахування доходів із джерел за основним місцем роботи.

ЄСВ нараховують на суми зарплати, лікарняних, декретних працівників з інвалідністю, що працюють:

· на підприємствах - за ставкою 8,41%, а отже, до перелічених доходів норма абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ не застосовується;

· у фізосіб-підприємців - за ставкою 22%, а отже, для них спрацьовує наведена вище норма.

Приклад 1. Роботодавець - підприємство (юрособа)

Працівник Соломаха С.І. (оклад - 6000 грн.) перебував у відпустці без збереження зарплати з 1 по 15 серпня (ст. 26 Закону про відпустки). За 11 р.дн. серпня нарахована зарплата в розмірі 3000 грн.

Працівник з інвалідністю Костенко М.П. (неповна зайнятість) відпрацював у серпні 2 р.дн., за які нарахували зарплату 600 грн, решта 29 к.дн. - відпустка без збереження зарплати (п. 6 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Нарахування ЄСВ на зарплату працівника Соломахи С.І.

За серпень 2018 року нарахована зарплата (3000 грн) у сумі, меншій за розмір мінзарплати (3723 грн), тому визначаємо суму різниці.

Сума різниці між мінімальною та фактичною зарплатою за серпень 2018 року становить:

3723 грн - 3000 грн = 723 грн.

Нараховуємо ЄСВ на суму:

· зарплати:

3000 грн х 22% = 660 грн;

· різниці:

723 грн х 22% = 159,06 грн.

Нарахування ЄСВ на зарплату працівника з інвалідністю Костенка М.П.

ЄСВ нараховуємо на фактичну суму зарплати:

600 грн х 8,41% = 50,46 грн.

Фрагмент 1 таблиці 6 Форми № Д4 за серпень 2018 року

Приклад 2. Роботодавець - фізособа-підприємець

Працівник з інвалідністю Клименко В.С. (неповна зайнятість) відпрацював у серпні 4 р.дн., за які нарахували зарплату в розмірі 500 грн, решта 27 к.дн. - відпустка без збереження зарплати (п. 7 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки)…

Продовження матеріалу "Мінімальна база нарахування ЄСВ: визначаємо суму різниці та відображаємо у Звіті з ЄСВ" видання "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням. У ньому згруповані і інші приклади нарахування ЄСВ.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему