Згідно п.1 ст.11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105-XIV) страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) або гіг-контракту на підприємствах, зокрема які є резидентами Дія Сіті. Тому у разі відкриття листків непрацездатності працівниками, резидент Дія Сіті зобов’язаний оплатити їх. Нижче розглянемо, як відбувається нарахування та виплата лікарняних та відпускних по вагітності та пологам таким фахівцям.
Листки непрацездатності видаються лікарем-куратором в електронному вигляді, які роботодавець — резидент Дія Сіті може переглянути зареєструвавшись на порталі Пенсійного Фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису. У випадку, якщо у період воєнного стану та три місяці після, у лікаря, який видаватиме листок непрацездатності не буде можливості видати його в електронному вигляді, він може виписати листок непрацездатності в паперовому вигляді, а роботодавець може прийняти його в роботу (наказ МОЗ від 27.12.2022 р. № 2360).
Згідно з Порядком видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності від 17.06.2021 р.
№ 1234 листки непрацездатності можуть мати наступні статуси: закритий, готовий до сплати (виданий), помилково сформований, недійсний та оплачений. Роботодавець здійснює оплату, якщо листок непрацездатності має статус «готовий до сплати (виданий)». У випадку, якщо листок непрацездатності відкритий з причини непрацездатності "Вагітність та пологи", то він вважається виданим через сім днів з дати відкриття листка непрацездатності.
Роботодавець, зокрема який є резидентом Дія Сіті, має призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності не пізніше десяти робочих днів з дня, коли лікарняний матиме статус виданий, а для призначення допомоги по вагітності та пологам не пізніше трьох днів з дня видачі листка непрацездатності, як зазначено у ст. 24 Закону № 1105-XIV. Для цього комісія або уповноважена особа оформляє рішення про призначення або відмову у призначенні такої страхової виплати.
Шукаєш роз’яснення законодавчих норм для бухгалтерського обліку? Спробуй LIGA360. З будь-якого НПА можна перейти на пов’язані документи, як-то статті, роз’яснення держорганів, чи інші закони. Обирай вигідний тариф прямо сьогодні.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (зокрема, догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) та по вагітності та пологам працівникам або гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті виплачується у розмірі суми заробітної плати (доходу) з якої фактично сплачено страхові внески (пп.6 п.1. ст. 17, п. 3 ст. 17 та п.1 ст. 19 Закону № 1105-XIV). Водночас допомога по вагітності та пологам не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (п.2 ст. 19 Закону № 1105-XIV).
У випадку, якщо у працівника протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, страховий стаж складає менше шести місяців, то допомога по тимчасовій непрацездатності нараховується не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, а допомога по вагітності та пологах — не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (ст. 4 Закону № 1105-XIV).
Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у випадку захворювання самого працівника або самоізоляції, здійснюється за рахунок коштів роботодавця в тому числі й резидента Дія Сіті, а з шостого дня виплата здійснюється за рахунок Пенсійного Фонду України. У всіх інших випадках виплата здійснюється повністю за рахунок Пенсійного Фонду України (ст. 15 Закону № 1105-XIV).
Згідно з п.2-4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням № 1266 від 26.09.2021 року зі змінами та доповненнями резидент Дія Сіті обчислює суму страхових виплат застрахованій особі шляхом множення середньоденної зарплати на кількість днів не працездатності. Середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок, на кількість календарних днів зайнятості. До календарних днів не враховують дні , які не відпрацьовані з поважних причин, а саме: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати, призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, період, протягом якого працівник проходив строкову військову службу, військову службу за призовом і за ним не зберігався роботодавцем середній заробіток за такий період. Середньоденна заробітна плата не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску з розрахунку на один календарний день, яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).
Наведемо декілька прикладів розрахунку страхових виплат для резидента Дія Сіті:
Приклад 1: Тимчасова непрацездатність
Працівник хворів з 8 січня 2024 року до 12 січня 2024 року. Місячний оклад у 2023 році становив 100 500 грн. Резидент Дія Сіті сплачував за нього ЄСВ з січня 2023 року по червень 2023 року з повного окладу (100500 грн), а з липня 2023 по грудень 2023 року платив з мінімальної заробітної плати (6700 грн). Прогулів та не відпрацьованих з поважних причин днів не було. Із 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата 7 100 грн.
Розрахунок 1: Тимчасова непрацездатність
Середньоденна зарплата за 2023 рік = 6700 грн /30,44 дні = 220,10 грн;
Розмір допомоги за січень 2024 = 220,10 грн х 5 дні = 1100,50 грн.
Приклад 2: Вагітність та пологи
Працівниця йде у відпустку по вагітності та пологам на 126 днів з 15 січня 2024 року. Місячний оклад працівниці 100 000 грн. Резидент Дія Сіті сплачував за неї ЄСВ з січня 2023 року по червень 2023 року з повного окладу (100 000 грн.), а з липня 2023 по грудень 2023 року платив з мінімальної заробітної плати (6700 грн). Прогулів та не відпрацьованих з поважних причин днів не було. Із 1 січня 2024 року мінімальна заробітна плата 7100 грн.
Розрахунок 2: Вагітність та пологи
Середньоденна зарплата за 2023 рік = 7100 грн/30,44 =233,25 грн;
Розмір допомоги по вагітності та пологах = 233,25 грн х 126 дні = 29389,50 грн.
Як роз’яснюють контролери в роз'ясненні ДПС із категорії 103.03 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua), допомога по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) у резидента Дія Сіті оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором — 1,5%, оскільки згідно Інструкції зі статистики заробітної плати № 5, лікарняні не включається до складу заробітної плати.
Адже згідно положень Податкового Кодексу України (далі — ПКУ) за спецставкою 5% оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті у вигляді заробітної плати, винагороди за гіг-контрактом або авторської винагороди. Та згідно ст. 165.1.1. ПКУ допомога по вагітності та пологам не оподатковується ПДФО та військовим збором.
Водночас ДПС щодо ЄСВ у роз’ясненні із категорії 201.04розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua) зазначила, що під час нарахування суми допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняних) та суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті встановлюється у розмірі 22 % (п.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються в найближчу виплату заробітної згідно плати після видачі лікарняного листка зі статусом «готовий до сплати».
Далі впродовж п’яти робочих днів з дати прийняття рішення про призначення лікарняних роботодавець, зокрема який є резидентом Дія Сіті, подає через Портал Пенсійного Фонду заяву-розрахунок (п. 2 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 р. № 12). У заяві-розрахунку заповнюються реквізити резидента Дія Сіті, його рахунок для страхових виплат, дані про лікарняний та сум, які мають бути відшкодовані.
Після перевірки Пенсійним Фондом заяви-розрахунку страхова виплата надсилається на банківський рахунок для страхових виплат резидента Дія Сіті, який був вказаний в заяві-розрахунку впродовж трьох банківських днів. Роботодавець, зокрема який є резидентом Дія Сіті, має перерахувати отриману допомогу по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологам в найближчу виплату зарплати.
Треба пам’ятати, що згідно з порядком, прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату зарплати під час виплати допомоги роботодавець має обов’язково сплатити ЄСВ (22%), а також у випадку виплати лікарняних у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності ще й ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%).
Після проведення виплат за рахунок коштів Пенсійного Фонду України страхувальник резидент Дія Сіті надсилає повідомлення про проведення виплат. Таке повідомлення подається впродовж одного місяця з дня виплати через Портал Пенсійного фонду України.
Біленька Марія,
старша консультантка, податкове та юридичне консультування, аутсорсинг бухгалтерського обліку та підготовка податкової звітності, KPMG в Україні
Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.