ТОВ, яке займається імпортом побутової хімії, є платником ПДВ і податку на прибуток, прийняло рішення про незастосування податкових різниць.
За умовами імпортного контракту виготовили три кліше з логотипом фірми виробника, за допомогою яких наноситиметься інформація про товар під час імпорту в Україну. Згідно з умовами договору послуги з виготовлення кліше надавала фірма-нерезидент, і вони підтверджені актом виконаних робіт. Кліше повинні знаходитися в нерезидента, який маркуватиме товар перед імпортом, тобто не ввозитимуться в Україну. Але право власності на кліше належить нашому підприємству та нерезиденту не переходить.
Вартість виготовлення одного кліше становить 1000,00 євро, які у формі передоплати оплачені нерезиденту. У зв'язку із цим виникли такі запитання:
1) чи правильно ми зробимо, якщо відобразимо в бухгалтерському обліку операції з придбання таких кліше у складі капітальних інвестицій із подальшим включенням їх до основних засобів (субрахунок 109)?
2) чи буде у ТОВ право на нарахування амортизації за такими основними засобами з огляду на те, що вони знаходяться за межами України та не ввозилися в Україну?
3) у складі яких витрат відображати витрати на амортизацію кліше?
4) чи достатньо лише акта виконаних робіт для зняття цієї операції з валютного контролю в банку?
5) чи підлягає така операція обкладенню ПДВ?
ВІДПОВІДЬ: Розгляньмо кожне запитання окремо.
Як у бухобліку відобразити придбання кліше?
У разі якщо підприємство планує використовувати (нехай і не безпосередньо "власноруч", а через нерезидента - виробника хімпродукції, яку купує підприємство) виготовлені кліше понад року (операційний цикл, якщо він довший за рік), то такі кліше є необоротними активами.
До введення в експлуатацію їх обліковують на субрахунку 152 за первісною вартістю (п. 9 П(С)БО 7 "Основні засоби"), а після введення в експлуатацію (на початку використання із запланованою метою) - Дт 109 Кт 152.
Щоправда, зауважимо: кліше можна класифікувати як інструмент, тоді його обліковують на субрахунку 106 (оскільки вартість кліше - істотна, ми не розглядаємо варіант його обліку на субрахунку 112).
Для довідки
Кліше - друкарська форма.
Інструмент - технологічне оснащення (знаряддя чи пристрій), які в процесі праці безпосередньо стикаються з предметом праці з метою зміни чи контролю його форми, стану, властивостей тощо.
Ми вважаємо, що не буде помилкою обліковувати кліше у складі інших основних засобів - на субрахунку 109. Хоча за суттю більше підходить субрахунок 106.
Інший варіант обліку можливий, якщо підприємство передає право власності на кліше нерезиденту-виробнику. Або ж якщо за договором лише компенсує витрати на виготовлення кліше, але не купує їх безпосередньо. Проте ні перший, ні другий варіанти не стосуються нашої ситуації.
Зауважимо: якщо кліше не передбачено для використання понад року (скажімо, за очікуваними постачаннями або ж, можливо, інформація на кліше застаріє, оскільки плануютьсязміни назви тощо), тоді ці об'єкти не потрапляють до необоротних, і їх обліковують як МШП на рахунку 22.
Чи можна нараховувати амортизацію на кліше - основні засоби, якщо вони знаходяться за межами України та не ввозилися в Україну?
Переконані, у бухгалтерському обліку можна амортизувати кліше (оскільки воно використовуватиметься понад рік). Той факт, що об'єкт не ввозився в Україну - не перепона для цього. Адже є всі підстави стверджувати, що такий об'єкт існує, і він використовується для цілей підприємства (передбачено договором із нерезидентом забезпечення його кліше для нанесення інформації на товари, які імпортуватимуться; наявні документи про виготовлення кліше, є акт передання кліше нерезидентові для використання згідно з договором). Оскільки право власності на кліше належить підприємству, і вигоди від нього отримує саме воно, маємо справу з активом - основним засобом.
Той факт, що не безпосередньо підприємство його використовує - не завада для амортизації, адже за умовами договору використовує для цілей підприємства таке кліше нерезидент-виробник (по аналогії - як за дорученням).
Своєю чергою, підприємство визначає строк корисного використання, метод амортизації за загальними правилами.
Нагадаємо: основні засоби починають амортизувати з місяця, наступного після введення об'єкта в експлуатацію.
А для того щоб розуміти, коли оформлювати наказ про введення в експлуатацію, рекомендуємо звернутися до нерезидента, аби він повідомив про початок використання кліше.
Варто наголосити: навіть якщо теоретично припустити, що контролери говоритимуть про негоспдіяльне використання кліше (не у своїй діяльності, як фінансування потреб нерезидента-виробника…), усе одно в бухобліку амортизуються основні засоби (незалежно від того, у господарській чи негосподарській діяльності їх використовують).
Так як ваше підприємство не використовує різниці з податку на прибуток (відмовилося від них, оскільки дохід за рік не перевищує 20 млн грн), на питанні щодо податкової амортизації не зупинятимемося. Адже амортизаційні різниці з р. ІІІ ПКУ (п.п. 138.1 і 138.2 ПКУ) серед тих, від яких підприємство відмовилося (принаймні, допоки дохід не перевищить 20 млн грн).
У складі яких витрат відображати витрати на амортизацію кліше?
Ми вважаємо, що амортизація кліше має формувати первісну вартість товарів, які імпортуватимуться. Адже такі витрати - ніщо інше, як "інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях" (п. 9 П(С)БО 9 "Запаси").
Нюанс лише в тому, що амортизацію нараховують щомісяця. Але ж може статися так, що імпорту товарів у якомусь місяці не було, відповідно, слід використовувати субрахунок 949 - для відображення амортизації в місяцях, коли віднести її до первісної вартості неможливо через відсутність постачань. Як варіант - можна обрати виробничий метод амортизації, і тоді амортизація кліше рівномірніше враховуватиметься в первісній вартості, оскільки залежатиме безпосередньо від кількості імпортованих товарів і планової (очікуваної) кількості товарів, для маркування яких використовуватимуть кліше.
Чи достатньо лише акта виконаних робіт для зняття такої операції з валютного контролю в банку?
Відповідь на це та інші запитання читайте у продовженні матеріалу "Імпорт без увезення: облік й оподаткування" видання "Інтерактивна бухгалтерія" за посиланням. Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу. |