Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Земельний податок для фізосіб: як підтвердити пільгу

18.00, 19 серпня 2024
3327
0

Фізична особа з грудня 2022 року надає в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення юридичній особі - платнику єдиного податку 4-ї групи. Проте в отриманому в червні 2024 року податковому повідомленні-рішенні щодо плати за землю за 2023 рік указано суму земельного податку, яку потрібно сплатити за минулий рік. Чи є підстави для сплати земельного податку в цьому випадку?

Дійсно, у цьому випадку потрібно застосовувати п. 281.3 ПКУ:

Від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Тобто в разі надання земельної ділянки в оренду юридичній особі - платнику єдиного податку 4-ї групи її власник - фізична особа звільняється від сплати земельного податку.

Суму земельного податку за звітний податковий період (календарний рік) податкові органи нараховують відповідно до п. 286.5 ПКУ:

Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

При цьому вони мають ураховувати, зокрема, дані державного земельного кадастру та дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. пп. "а", "б" п. 286.1 ПКУ).

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ). Реєстрацію права оренди здійснюють відповідно до Закону № 1952. Відомості про договір оренди земельної ділянки відображають у Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Тож, якщо в указаних реєстрах відображено відповідні дані про договір оренди земельної ділянки, то податкові органи мають враховувати цю інформацію.

Разом із тим для застосування пільги, передбаченої п. 281.3 ПКУ, податковий інспектор, який складає податкове повідомлення-рішення, також має перевіряти і податковий статус орендаря, тобто з'ясовувати, чи не є він платником єдиного податку 4-ї групи. Як показує практика, таку інформацію не з'ясовують, а отже пільгу досить часто не враховують під час нарахування земельного податку.

Тому платникам земельного податку потрібно діяти відповідно до п. 286.5 ПКУ, де передбачено, що вони мають право звернутися до податкового органу за своїм місцем реєстрації або за місцем розташування земельних ділянок для проведення звірки даних щодо:

- розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку;

- права на користування пільгою зі сплати податку;

- розміру ставки земельного податку;

- нарахованої суми плати за землю.

Також у п. 286.5 ПКУ вказано, що за результатами звірки, яка підтвердить розбіжності в даних, які були використані для нарахування земельного податку, податковий орган надсилає (вручає) платнику земельного податку нове податкове повідомлення-рішення разом із детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Якщо підстави для нарахування земельного податку відсутні, то зрозуміло, що нове податкове повідомлення-рішення не надсилають, але платника варто повідомити про результати звірки і скасування попереднього податкового повідомлення-рішення.

Податковий орган повинен провести звірку і здійснити перерахунок податку протягом 10 робочих днів із дня отримання заяви.

Заяву можна подати в паперовій формі (безпосередньо в податковому органі) або в електронній формі (через електронний кабінет платника податків) у такій формі:

До: Головне управління ДПС у м. Києві

Заявник: Кравець Олена Миколаївна

РНОКПП 2626262626;

Адреса: 02001, м. Київ, в. Весела, 49, к. 39

Тел.: 38(067) 777-77-77

Заява на проведення звірки даних,
використаних для нарахування земельного податку

Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2024 року № 11111-11/11-11, яким визначено мені суму податкового зобов'язання в частині земельного податку з фізичних осіб у розмірі 500,00 грн.

Земельна ділянка, яка перебуває у моїй власності (кадастровий номер 7777777700:77:077:0077), згідно з договором оренди землі від 15-12-2022 (номер запису про право в Державному реєстрі прав 55557101) перебуває в користуванні ТОВ "Омега" (код ЄДРПОУ 32323230), яке є платником єдиного податку четвертої групи.

Відповідно до пункту 281.3 Податкового кодексу України від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

У пункті 286.5 Податкового кодексу України передбачено, що платники земельного податку мають право звернутися до податкового органу за своїм місцем реєстрації або за місцем розташування земельних ділянок для проведення звірки даних, зокрема, щодо права на користування пільгою зі сплати податку та нарахованої суми плати за землю.

Враховуючи вказане, прошу:

- провести звірку даних щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7777777700:77:077:0077;

- скасувати (відкликати) податкове повідомлення-рішення від 18 липня 2024 року № 11111-11/11-11 з підстав, визначених у пункті 286.5 Податкового кодексу України.

Додаток:

витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7777777700:77:077:0077.

До заяви обов'язково потрібно додати оригінали відповідних документів або належним чином засвідчені копії таких документів, зокрема документів на право власності та користування пільгою. Належним документом може бути також витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з даними щодо земельної ділянки.

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

2. ЗКУ - Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-III.

3. Закон № 1952 - Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-IV.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті ЛІГА:ЗАКОН, посилання на ЛІГА:ЗАКОН обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська,

експертка ЛІГА:ЗАКОН

Зараз діє максимально вигідна ціна саме для тебе! Скориставшись Summer program від LIGA ZAKON, нові користувачі отримують знижку на рішення LIGA360. Деталі та умови акції за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему