Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Допомога по вагітності та пологах: дії роботодавця в разі звільнення застрахованої особи

12.00, 13 вересня 2024
70
0

Документ:

Лист Пенсійного фонду України від 01.08.2024 р. № 2800-030401-8/46676

Кому читати:

роботодавцям-страхувальникам, бухгалтерам

Що сталося:

ПФУ пояснив, яким чином звільнення працівниці впливає на обов'язок страхувальника щодо нарахування декретних

У ч. 1 ст. 18 Закону № 1105 вказано, що за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами застрахованій особі надають допомогу по вагітності та пологах, яка компенсує втрату заробітної плати. Проте, перебуваючи у відпустці по вагітності та пологах, жінка може прийняти рішення про звільнення. І в такому разі у роботодавця-страхувальника виникає запитання: чи не є таке звільнення підставою для повернення працівницею суми допомоги в частині, яка припадає на дні відпустки за період після її звільнення?

У коментованому листі ПФУ надав чітку відповідь на це запитання:

Враховуючи те, що відповідно до статті 18 Закону № 1105 розмір допомоги по вагітності та пологах обчислюється сумарно за всі дні відпустки та надається за весь період зазначеної відпустки, то при звільненні з роботи за власним бажанням жінки під час такої відпустки вже виплачена сума допомоги не повертається, оскільки чинним законодавством таке повернення не передбачене.

Тож, попри те що після звільнення жінка вже не перебуває в трудових відносинах із роботодавцем, а отже, відпустки як такої вже немає і відносини "страхувальник - застрахована особа" уже закінчились, виплачена їй допомога по вагітності та пологах не підлягає поверненню.

Варто нагадати, що ст. 179 КЗпП і ст. 17 Закону № 504 дозволяють жінці самостійно визначати дату початку цієї відпустки з дотриманням таких умов:

За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).

Також у ч. 1 ст. 18 Закону № 1105 вказано:

Розмір допомоги по вагітності та пологах обчислюється сумарно за всі дні відпустки по вагітності та пологах та надається в повному обсязі застрахованій особі незалежно від кількості використаних днів відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами до пологів.

Тобто за бажанням жінки відпустка має бути перенесена на підставі її заяви. І якщо при цьому їй надають відпустку тривалістю 126 календарних днів, то всі вони підлягають оплаті, незалежно від того, що період відпустки не збігається з періодом, визначеним у листку непрацездатності.

Але жінка також має право скоротити тривалість своєї відпустки. І в такому разі допомога має бути нарахована лише за фактичний період відпустки. Це підтверджується листом ПФУ від 26.04.2024 р. № 2800-030401-8/25715. Тож, якщо за заявою жінки тривалість відпустки скорочують, то допомогу по вагітності та пологах нараховують за період відпустки, вказаний у заяві, і в разі звільнення працівниці сума допомоги також не повертається нею та жодних коригувань суми допомоги проводити не потрібно.

Важливо звернути увагу ще на один висновок ПФУ в коментованому листі від 01.08.2024 р. № 2800-030401-8/46676:

У разі надання роботодавцю листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами терміном 14 календарних днів або формування електронного листка непрацездатності в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, що припали на період після звільнення, допомога по вагітності та пологах на підставі зазначеного листка непрацездатності не надається, оскільки застрахована особа вже не перебуває у трудових відносинах.

Дата формування електронного листка непрацездатності в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ відповідає даті створення медичного висновку. У п. 3 розд. ІІ Порядку № 1234 сказано:

Дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформований цей листок непрацездатності.

Сформований листок непрацездатності в день створення стає доступним до перегляду в кабінетах страхувальника та застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг ПФУ (лист ПФУ від 17.07.2023 р. № 2800-030401-8/39741).

Листок непрацездатності з причиною непрацездатності "Вагітність та пологи" вважається виданим через 7 днів із дати відкриття листка непрацездатності (п. 1 розд. III Порядку № 1234), на восьмий день він набуває статусу "готовий до сплати".

Тому якщо жінка звільнилася навіть наступного дня після дня формування листка непрацездатності, підстав для нарахування допомоги по вагітності та пологах вже немає. І навіть якщо в кабінеті страхувальника з'являється інформація, що такий листок непрацездатності готовий до сплати, це також не є підставою для його оплати.

Чи потрібно в такому разі інформувати колишню працівницю про те, що цей листок непрацездатності не підлягає оплаті? Очевидно, що ні, оскільки роботодавець вже не є страхувальником для цієї особи, а отже, жодних зобов'язань за страховим випадком, який настав після її звільнення, не несе. Це випливає із ч. 3 ст. 22 Закону № 1105:

Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

ПФУ вважає, що такий самий підхід діє і у випадку, якщо після звільнення працівниці їй видають листок непрацездатності на 14 календарних днів.

Мова йде про випадки, зазначені в п. 6.2 Інструкції № 455, а саме в разі:

- передчасних пологів;

- багатоплідних пологів;

- виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді.

Дотичними до цієї теми є такі публікації:

ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ

1. Закон № 1105 - Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

2. Порядок № 1234 - Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234.

3. Інструкція № 455 - Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024

У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.

Автор

Інна Журавська

експертка LIGA ZAKON

Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему