Документ:
лист ДПСУ від 10.09.2024 р. № 5290/К/99-00-24-03-03-09
Кому читати:
ФОП - платникам єдиного податку
Що сталося:
податківці пояснили, як єдиннику оподатковувати відшкодування шкоди
Контролери видали лист, у якому досить чітко окреслили, яке відшкодування не можна вважати доходом єдинника, та зазначили нюанси оподаткування такого відшкодування. Питання нетривіальне, зважаючи на норму п. 292.1 ПКУ, у якій ідеться про неможливість включення до доходу єдинника страхових виплат та відшкодування. Відповідно, ці суми оподатковують ПДФО та ВЗ, а сторона, що виплачує такий вид доходу, є податковим агентом.
Річ передусім полягає в тому, що до кінця незрозумілим лишається те, про які саме відшкодування йдеться в нормі п. 292.1 ПКУ. До прикладу, в ІПК ГУ ДПС у м. Києві від 28.02.2020 р. № 858/ФОП/26-15-33-18-12-ІПК контролери зазначили, що отримання фізособою - платником єдиного податку суми коштів як відшкодування збитків за пошкоджений перевізником товар не порушує умови перебування на спрощеній системі оподаткування. Зазначена сума входить до доходу платника єдиного податку. До речі, ми вже порушували це питання в статті "Компенсація за втрачену посилку від поштового оператора: чи є доходом ФОП-єдинника").
Водночас контролери вважають, що відшкодування, скажімо, судових витрат не включають до складу доходу платників єдиного податку. Такий дохід вважають додатковим благом та оподатковують податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах (див. роз'яснення з категорії 107.01.03 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua)).
Тож яка позиція залишається актуальною на сьогодні? У коментованому листі контролери зазначили, що до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку третьої групи не включають страхове відшкодування, визначене відповідно до Закону № 1909. Тобто ті кошти, що виплачує страховик у разі настання страхового випадку відповідно до умов договору страхування та/або законодавства.
Водночас страховим відшкодуванням не вважається відшкодування вартості товару, яке здійснюється на користь фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку третьої групи на підставі претензії.
Таким чином, контролери резюмують: якщо перевізник здійснює на користь ФОП - платника єдиного податку третьої групи (власника товару) відшкодування вартості втраченого (пошкодженого) товару під час перевезення, то суму такого відшкодування може бути включено до доходу платника єдиного податку з відповідним оподаткуванням.
ПРАВОВИЙ ГЛОСАРІЙ
1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Закон № 1909 - Закон України "Про страхування" від 18.11.2021 р. № 1909-IX.
_____________________________________________
© ТОВ "ІАЦ "ЛІГА", ТОВ "ЛІГА ЗАКОН", 2024
У разі цитування або іншого використання матеріалів, розміщених у цьому продукті LIGA ZAKON, посилання на LIGA ZAKON обов'язкове.
Повне або часткове відтворення чи тиражування будь-яким способом цих матеріалів без письмового дозволу ТОВ "ЛІГА ЗАКОН" заборонено.
Автор
Віталій Городній,
юрисконсульт LIGA ZAKON
Нова LIGA360 - найефективніший помічник у роботі бухгалтера. Завжди тримай під рукою аналітику і відповіді щодо бухгалтерського обліку, звітності, податків та змін воєнного стану. Тільки зараз замов вигідно на умовах Special program.