Важко уявити собі взаємодію підприємств між собою або ж підприємств і громадян без розрахунків між ними. Готівкові та безготівкові розрахунки пронизують всю операційну діяльність бізнесів. Статистика використання платіжних карток, зібрана НБУ в 2024 році, свідчить про те, що українці в повсякденному житті все більше надають перевагу безготівковим розрахункам з платіжними картками. Багато підприємств та громадян відправляють донати з платіжних карток та з рахунків на «банки» та «конверти» в підтримку ЗСУ.
Протягом 2024 року в нормативно-правовому полі України, що регулює питання розрахунків в сегментах B2B, B2C та між окремими громадянами, відбулися нові події. А саме, вступили в дію правові акти, що призвели до низки додаткових обмежень, вимог в області розрахунків.
У даній статті ми запланували розглянути діючі в 2024 році обмеження на готівкові та безготівкові розрахунки між бізнесом і громадянами, між громадянами, як ті що почали діяти до 2024 року, так і ті що вступили в дію в цьому році.
Регулювання безготівкових розрахунків
Правила та умови здійснення безготівкових розрахунків в Україні містить Закон України «Про платіжні послуги». Згідно з даним Законом, безготівкові розрахунки - це перерахування коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування надавачами платіжних послуг коштів, внесених платниками готівкою, на рахунки отримувачів.
Підзаконні норми для здійснення безготівкових та готівкових розрахунків встановлює та контролює їх дотримання Національний банк України.
Юридичні особи та громадяни можуть здійснювати безготівкові розрахунки в Україні, використовуючи наступні інструменти:
- платіжні інструкції - це документи, що використовуються для ініціювання платіжної операції з рахунку платника на рахунок отримувача (наприклад, платіжне доручення);
платіжні (емісійні) інструменти- це електронні платіжні засоби, платіжні картки та передплачені платіжні інструменти;
- електронні гроші - це одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді, випущені емітентом електронних грошей для виконання платіжних операцій (у тому числі з використанням наперед оплачених платіжних карток багатоцільового використання), які приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж їх емітент, та є грошовим зобов'язанням такого емітента електронних грошей; електронні гроші існують лише в безготівковій формі;
- документарні операції та інструменти, а саме акредитив, банківська гарантія, вексельні розрахунки.
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.
Регулювання готівкових розрахунків
Готівкові розрахунки для підприємств і громадян регулює Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення № 148).
Готівкові розрахунки/розрахунки готівкою - це платежі готівкою суб'єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Розрахунки фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття рахунку шляхом унесення готівки до кас надавачів платіжних послуг для подальшого її переказу на рахунки інших суб'єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
Таким чином, ситуація наступна у платника:
- при переказі коштів зі свого банківського рахунку (в тому числі із застосуванням платіжної картки) - це безготівковий розрахунок;
- при здійсненні оплати готівкою (в тому числі, шляхом унесення такої готівки до каси банку або небанківської фінустанови) - це готівковий розрахунок.
Своєю чергою, для отримувача коштів НБУ у листі від 16.05.2019 р. №57-0007/26039 зазначає: зарахування коштів на рахунки торговців, незалежно від способу ініціювання цих переказів (або шляхом перерахування коштів з рахунка на рахунок, або внесення готівкових коштів для подальшого переказу за допомогою платіжних пристроїв) є безготівковими розрахунками.
Здійснення готівкових розрахунків в Україні можливе лише в гривні, адже використовувати іноземну готівку для розрахунків офіційно не можна, виключення становлять деякі окремі ситуації, наприклад, обмін іноземної валюти. Операції обміну іноземних валют можуть проводити лише фінансові установи, що мають відповідну ліцензію.
При здійсненні розрахунків в роздрібній торгівлі, сфері послуг, ресторанному бізнесі підприємствам та фізичним особам-підприємцям необхідно керуватися нормами Закону про РРО, а також деякими нормами ПКУ.
Закон про РРО зобов'язує підприємства та ФОПів застосовувати РРО при проведенні розрахунків. Зазначимо, що в таких випадках розрахункові операції можуть бути не лише готівкові, а й безготівкові, а саме операції розрахунку за допомогою платіжних карток. Поки що звільнені від обов'язкового застосування РРО ФОПи - «єдинники» 1 групи, а також є деякі винятки для ФОПів 2, 3 і 4 груп (детально про це далі).
У 2024 році продовжують діяти обмеження при готівкових розрахунках, встановлені Положенням № 148. А саме - сума готівкового розрахунку за один день, за одним чи декількома платіжними документами не може перевищувати:
- між двома підприємствами, між двома ФОПами, між підприємством і ФОПом - 10 000 грн включно
- між громадянином та підприємством, між громадянином та ФОПом - 50 000 грн включно
- між двома громадянами, за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню - 50 000 грн включно.
Дане обмеження не стосується:
- розрахунків із бюджетами і державними цільовими фондами
- операцій з надання добровільних пожертв та благодійної допомоги
- використання коштів, виданих на відрядження
- операції, що пов'язані з оплатою праці
- використання готівкових коштів з фондів, створених на виконання частини третьої статті 24 Закону України “Про Національне антикорупційне бюро України”, частини другої статті 32 Закону України “Про Бюро економічної безпеки України” та частини четвертої статті 17 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
Кількість суб'єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються в особи готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується. Наприклад, підприємство може здійснити готівкові розрахунки, за один день, за одним чи декількома платіжними документами з громадянином А, з громадянином Б і громадянином В, і іншими громадянами, із кожним на суму не більше 50 000 грн. А також те ж підприємство може здійснити за той же день, готівкові розрахунки з іншими юридичними особами, в сумі не більше 10 000 грн з кожною.
Що ж робити громадянину або підприємству, якщо сума готівкового платежу перевищує суми діючих обмежень? Здійснити платіж безготівковим шляхом. А саме, суб'єкти господарювання можуть здійснити переказ з банківського рахунку на рахунок отримувача, оформивши платіжне доручення. Громадяни можуть внести готівку на власну платіжну картку або на свій банківський рахунок фізичної особи та здійснити платіж на рахунок отримувача шляхом переказу з платіжної картки або власного банківського рахунку.
Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера.
Обмеження, вимоги та контролі щодо розрахунків, які вступили в дію в 2024 році
По-перше, це розширення переліку суб'єктів господарювання що зобов'язані застосовувати POS-термінал з 01.01.2024 року. З указаної дати вступив в дію пп. 2 п. 1 Постанови №894. Згідно з ним наявність POS-терміналів у торговців для проведення розрахунків покупців за придбані товари або послуги з 01.01.2024 р. стала обов'язковою у населених пунктах з чисельністю від 5 тис. населення.
Звертаємо увагу, що з 01.01.2025 р. дана вимога буде діяти для населених пунктів з населенням менш ніж 5 тис. жителів.
Поки що запровадження даного обов'язку відповідно до кількості населення не стосується торговців - ФОПів - єдинників 1 групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції. Однак, ці суб'єкти господарювання зобов'язані будуть встановити POS-термінали з 01.01.2026 р., незалежно від кількості населення в пункті.
По-друге, НБУ заборонив готівкові перекази від ФОПів та юридичних осіб без відкриття рахунку з 29.08.2024 року. Згідно з оновленим з указаної дати п. 5 р. 2 Положення №148, суб'єкти господарювання, можуть здійснювати розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними у надавачів платіжних послуг. Такі розрахунки тепер проводяться також шляхом внесення готівки до надавачів платіжних послуг для подальшого переказу коштів на рахунки суб'єктів господарювання. Це означає, що для здійснення переказу іншому суб'єкту господарювання підприємство або ФОП зобов'язані мати рахунок в банку або небанківській фінансовій установі. Спершу готівка вноситься на рахунок даного підприємства або ФОПа, а далі з рахунку здійснюється переказ отримувачу. Тобто, наприклад, раніше юридична особа або ФОП могли взяти свою готівкову виручку від торгівлі або наданих послуг і переказати через касу банку в оплату послуг іншого суб'єкта, не маючи відкритого рахунку в цьому банку. Тепер для здійснення такого готівкового переказу необхідно мати відкритий рахунок в даному банку або небанківській фінансовій установі. Звичайних громадян ця вимога не стосується, вони, як і раніше, можуть переказувати готівку через каси банків без відкриття рахунку в оплату послуг та товарів.
По-третє, маємо місячний ліміт на перекази фізичних осіб з карту на карту з 01.10.2024 року. З 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на півроку (тобто до 31.03.2025р.) встановив ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту" (також відомі як P2P, C2С). Ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Це означає, що громадянин протягом одного місяця з усіх своїх карток, відкритих в одному банку, може здійснити перекази на картки іншим фізичним особам на загальну суму не більше 150 000 гривень.
Дана норма ще до вступу в дію активно обговорювалася в українському суспільстві. Багато в кого виникло занепокоєння, що це обмеження негативно вплине на збори донатів в допомогу ЗСУ, які організовують волонтери. У відповідь НБУ на своєму офіційному сайті заявив, що тимчасовий ліміт на суму переказів з "карти на карту" запобігатиме використанню платіжної інфраструктури в протиправних цілях та не вплине на діяльність волонтерів. Також НБУ зазначив, що ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. А також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.
За даними НБУ, 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують вказану суму, отже, на думку НБУ, встановлені обмеження в жодному разі не вплинуть на їхню фінансову активність.
По-четверте, податківці в 2024 році почали отримувати дані про фінансові рахунки українських громадян за кордоном. Common Reporting Standard (загальний стандарт автоматичного обміну інформацією, скорочено CRS ) передбачає щорічний обмін інформацією про визначені види фінансових рахунків між державами, які приєдналися до Багатосторонньої угоди про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки.
Мінфін України на своєму офіційному сайті зазначив, що даний крок Україна здійснила в напрямі підвищення прозорості фінансових операцій та боротьби з ухиленням від сплати податків. Перший звітний період охоплював період з 1 липня до 31 грудня 2023 року, а перший обмін даними успішно завершився 30 вересня 2024 року.
В рамках процедури CRS податкові органи щорічно отримують масив даних щодо тих іноземних рахунків, які належать їх податковим резидентам, або які належать організаціям, що перебувають під контролем таких резидентів. З іншого боку, у відповідь юрисдикції надають аналогічну інформацію податковим органам держав-партнерів щодо рахунків їх податкових резидентів. Збір інформації про рахунки, що підлягає обміну, здійснюють фінансові установи, які подають звіти податковим органам юрисдикцій, де вони здійснюють діяльність. Крім іншого, цей крок є частиною зобов'язань України у процесі інтеграції до ЄС та спрямований на підвищення прозорості податкової сфери.
Це означає, що тепер ДПС матиме інформацію про усі фінансові операції громадян та підприємств, що здійснювалися ними через власні фінансові закордонні рахунки. Звісно, при умові, що такі закордонні рахунки відкриті в фінансових установах країн, що приєднані до міжнародної угоди про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки. А саме, предметом обміну стала інформація про фінансові рахунки, які ведуть фінансові установи (банки, страхові та інвестиційні компанії тощо) та які належать резидентам юрисдикцій-партнерів, а саме: ім'я власника, його адреса, податкове резидентство, податковий номер, дата та місце народження, дані про фінансову установу, дані про рахунок: залишок станом на кінець звітного періоду, загальна сума дивідендів, процентів або інших доходів. Тобто йдеться не лише про банківські операції громадян та підприємств. Податківці отримали контроль, наприклад, і щодо інвестиційних операції українців.
Зміни, що ми розглянули в даній статті, свідчать про те, що в 2024 році Нацбанк посилював фінмоніторинг та контроль за готівковими та безготівковими операціями. А також посилюється контроль податкових органів за фінансовими операціями громадян та суб'єктів господарювання, а саме щодо операцій, здійснених українськими підприємствами та громадянами через закордонні фінансові установи.
Марина Фоменко,
фахівець з аудиту групи компаній MGI PSP Audit
Нова LIGA360 - найефективніший помічник у роботі бухгалтера. Завжди тримай під рукою аналітику і відповіді щодо бухгалтерського обліку, звітності, податків та змін воєнного стану. Тільки зараз замов вигідно на умовах Special program.