Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новорічний корпоратив: варіанти відображення в обліку

16.45, 19 грудня 2018
4822
0

Як документально оформити витрати на корпоратив, на яких рахунках бухобліку відображати та чи є право на податковий кредит?

Існує декілька варіантів оформлення корпоративу. Усе залежить від мети його проведення, тобто як ви його документально подасте: лише відпочинок, підбиття підсумків року, зустріч із партнерами чи все-таки святкування переслідує рекламні цілі. Своєю чергою, від спрямованості й, відповідно, документального оформлення залежать і особливості відображення такого заходу в обліку. У кожному варіанті не обійшлося без нюансів і підводних каменів.

Про те, якими документами правильно оформити новорічний корпоратив у різних ситуаціях, див. у статті "Корпоративні заходи: які документи знадобляться". Ми ж ознайомимося саме з особливостями обліку та розглянемо кожен варіант окремо.

Зверніть увагу! Наразі мовитиметься про облік й оподаткування таких витрат, як оренда залу, перевезення працівників до місця святкування, феєрверки, послуги event-агенств (розважальна програма) тощо.

Про обліково-податкові тонкощі інших витрат див. у статті "Новорічний декор офісу: бухоблік та оподаткування" газети № 239/2017.

ВАРІАНТ 1. Новорічний корпоратив як святкування Нового року

Податок на прибуток

Нині базу з податку на прибуток визначають виходячи з бухгалтерського фінрезультату до оподаткування, відкоригованого на різниці, передбачені ПКУ. Без різниць (окрім збитків минулих років) можуть визначати базу платники, що за останній рік мали бухгалтерський дохід не більш ніж 20 млн грн (пп. 134.1.1 ПКУ).

Обравши такий варіант (про вибір зазначають у декларації), вони не використовуватимуть коригування, допоки дохід не перевищить 20 млн грн.

Водночас загальновідомо, що в бухгалтерському обліку у витратах ураховують усі (і ті, що не пов'язані з господарською діяльністю, і ті, що пов'язані). Тобто на бухгалтерський фінрезультат впливають усі витрати, незалежно від їх зв'язку з господарською діяльністю. Таке саме посилання на порядок ведення бухобліку роблять і податківці у консультації в підкатегорії 102.13 системи "ЗІР".

Тим часом р. ІІІ ПКУ не містить жодних коригувань щодо відображення негоспдіяльних витрат (хіба що подарунків, та й то лише неплатникам податку на прибуток, крім фізосіб, - пп. 140.5.10 ПКУ). Тож такі витрати, які позначилися на бухгалтерському фінрезультаті, так вплинуть і на базу обкладення податком на прибуток.

Отже, усі витрати на проведення новорічного корпоративного заходу (оренда залу, оплата розважальної програми, меню, вартість проживання працівників тощо) впливатимуть на об'єкт обкладення податком на прибуток у загальному порядку, як і в бухобліку. Різниць за ними немає.

ПДВ

Інше запитання: чи можна віднести сплачений у понесених витратах ПДВ до податкового кредиту?

Оскільки придбані у зв'язку з проведенням новорічного корпоративу товари/послуги не використовуються в господарській діяльності підприємства, то на підставі абз. "г" п. 198.5 ПКУ такий платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з п. 189.1 ПКУ.

Тож, у цьому випадку необхідно НЕ пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, у якому придбавалися новорічні прикраси, послуги з організації корпоративного заходу, оренди залу тощо, скласти й зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну (п. 198.5 ПКУ). Про порядок її оформлення див. у статті "Зведені податкові накладні та розрахунки коригування до них: хто та коли складає, як заповнити й відкоригувати" газети № 256/2018.

Проте безкоштовне харчування працівників умовах за системою "шведський стіл"податківці розглядають іще й як об'єкт обкладення ПДВ і вимагають нараховувати податкові зобов'язання відповідно до п. 185.1 і п. 188.1 ПКУ - див. ІПК ДФСУ від 13.10.2017 р. № 2233/6/99-99-15-01-01-15/ІПК (далі - ІПК № 2233) і лист ДФСУ від 22.03.2017 р. № 5683/6/99-99-13-02-03-15.

Своєю чергою, в ІПК № 2233 податківці дозволяють уже не нараховувати компенсуючі ПДВ-зобов'язання згідно з п. 198.5 ПКУ:

"…сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) підприємством в оплату вартості харчування, включається до податкового кредиту відповідно до статей 198 та 201 Кодексу".

Фіскали вже не вперше згадують про одноразове нарахування податкових зобов'язань (або відповідно до п. 185.1 і п. 188.1 ПКУ, або відповідно до п. 198.5 ПКУ) у таких випадках (див. статтю "Безоплатне постачання товарів і послуг: ПДВ-наслідки" газети № 95/2017). Однак радимо бути обачними й не нараховувати умовних податкових зобов'язань, прописаних у п. 198.5 ПКУ, лише після отримання відповідної індивідуальної податкової консультації.

ПДФО та військовий збір

Продовження матеріалу "Новорічний корпоратив: варіанти відображення в обліку" газети "Інтерактивна бухгалтерія" читайте за посиланням.

Для отримання доступу до вищезазначеного та інших матеріалів сервісу "Інтерактивна бухгалтерія" - скористайтеся ТЕСТОВИМ 3-денним доступом до сервісу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему